Na antenie: W RYTMIE RADOMIA I REGIONU
Beata Okulińska
Patron dnia: 21 sierpnia - św. Pius X, papież
Radio Plus Radom /RADOM/Dajemy sobą manipulować!

Wiadomości z Radomia

Dajemy sobą manipulować!

01 luty 2018 / Tekst

Wyniki są jednoznaczne - dajemy sobą manipulować. Zespół Szkół Technicznych w Radomiu zaprasza na interaktywną wystawę "Mózg", która w tym roku poświęcona jest manipulacji.

fot. Michał Kaczor/Radio Plus Radom
fot. Michał Kaczor/Radio Plus Radom

Hasło tegorocznej wystawy to "Nie daj się zmanipulować". Celem wystawy jest pokazanie młodzieży, ze manipulacja w dzisiejszych czasach jest wszechobecna i że można się przed nią obronić. Tłumaczy Tomasz Magnowski, nauczyciel ZST i koordynator wystawy:

Uczestnicy zmierzyli się m.in. ze zjawiskiem "presji grupy". Okazuje się, że z większości przypadków decyzja podjęta samodzielnie znacznie różni się od tej, podejmowanej w grupie. Mówi Damian Książek z ZST:

Gra "Sabotażysta" miała pokazać, jak łatwo ukryć swoją prawdziwą tożsamość. Chodzi tu m.in. o działanie mediów społecznościowych w internecie. - To też zachęta do gier planszowych - mówi Anna Gutkowska.

Organizatorzy przy tworzeniu wystawy podpierali się badaniami naukowców. Zasada kontrastu była przedstawiona na podstawie książki Roberta Cialdiniego "Wywieranie wpływu na ludzi". Eksperyment został przeprowadzony przy użyciu walizek. Łukasz Sołśnia:

Okazuje się, że uczestnicy byli manipulowani jeszcze zanim rozpoczęli zwiedzanie. Przed wejściem w różnych miejscach widzieli plakaty z określonym typem żarówki. Następnie mieli wybrać jedną z dwóch. Większość wybrała tę, która znajdowała się na plakatach:

Wynik wystawy jednoznacznie pokazuje, że jesteśmy podatni na manipulację. Większość uczestników "połknęło haczyk". Wyjaśnia Anna Gutkowska:

Wystawę będzie można oglądać do 9 lutego w godz. 9 - 14. Rejestracja odbywa się poprzez stronę internetową http://zst-radom.edu.pl/rejestracja. Ilość miejsc jest ograniczona, dlatego decyduje kolejność zgłoszeń.

Szczegółowe informacje można uzyskać u organizatorów: Tomasza Magnowskiego (tel. 692 411 443; Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.) i Artura Rudnickiego (tel. 693 334 340; Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.).

Wstęp jest wolny. Każda osoba zwiedzająca musi mieć jednak przy sobie 1 złotówkę.

Joomla SEF URLs by Artio

ARTYSTA TYGODNIA

Brothers In Arms

SEDNO SPRAWY

sedno sprawy 1

REKLAMA

7 DNI NA MAZOWSZU

TWEETY FRANCISZKA

POLECAMY

GRAMY Z CZARNYMI RADOM


 Drużyna M pkt
ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 24 62
ONICO Warszawa 24 57
Jastrzębski Węgiel 24 50
Aluron Virtu Warta Zawiercie 24 43
Cerrad Czarni Radom 24 42
PGE Skra Bełchatów 24 38
Asseco Resovia Rzeszów 24 35
GKS Katowice 24 32
Indykpol AZS Olsztyn 24 30
Trefl Gdańsk 24 28
Chemik Bydgoszcz 24 22
Cuprum Lubin 24 20
MKS Będzin 24 9
Stocznia Szczecin 0 0

POLECAMY

230x190 4