Na antenie: NOCNE ŚWIATŁA
Paweł Krzemiński
Patron dnia: św. Aleksy, wyznawca
Radio Plus Radom /Aktualności/Kultura/Dni otwarte Funduszy Europejskich w radomskim skansenie

Wiadomości z Radomia

Dni otwarte Funduszy Europejskich w radomskim skansenie

13 maj 2019 / Tekst

Polska Różnorodna - Niezwykła codzienność - pod takim hasłem odbył się Dzień Otwarty w Muzeum Wsi Radomskiej połączony z dniem otwartym funduszy unijnych. W 'Małej wiosce' gdzie odbywała się impreza nie brakowało atrakcji dla dzieci i dorosłych.

Dni otwarte Funduszy Europejskich w radomskim skansenie
fot. Weronika Chochoł/Radio Plus Radom

Dzień otwarty odbył się na terenie "Małej wioski".  W wydzielonej przestrzeni rekreacyjnej w formie „placu zabaw” stylizowanego na tradycyjną wieś najmłodsi mogli poprzez zabawę poznać historię i tradycje polskiej wsi z regionu radomskiego. Dodatkową atrakcją był „Certyfikat sprawności pradziadka”, czyli plenerowe warsztaty muzealne, polegające na obejrzeniu pokazu i próbie wykonania tradycyjnych czynności charakterystycznych dla tradycyjnej wsi. 

Jednym z punktów było formowanie bułek z ciasta drożdżowego. - Dzieci są bardzo zdolne, bułki wychodzą pyszne - ocenia Ilona Kostkiewicz z Muzeum Wsi Radomskiej:

Chociaż ten punkt był najbardziej apetyczny, to inne elementy potrzebne do zdobycia certyfikatu również cieszyły się powodzeniem. Tak było chociażby przy warsztatach z tkactwa: 

Ci, którzy starali się o "Certyfikat sprawności pradziadka" musieli również poradzić sobie z pozyskiwaniem mąki w stępach, ubijaniem masła w maselnicy, praniem w balii na tarze czy obróbką lnu i skręcaniem sznurka: 

 Tego dnia - mimo deszczu, który trochę przestraszył uczestników - w skansenie było wielu zwiedzających. Zarówno dzieci jak i dorośli nie żałują spędzonego w ten sposób czasu. Uczestnicy podkreślają również potrzebę informowania o funduszach europejskich. - Korzystamy, ale nie jesteśmy tego świadomi:

Jednak obok zabawy nie zabrakło elementu edukacyjnego. Nieprzypadkowo Dzień otwarty Funduszy Europejskich odbył się w Muzeum Wsi Radomskiej. - Jako beneficjenci musimy edukować dzieci, młodzież i nawet dorosłych, co daje nam bycie członkiem Unii Europejskiej - wyjaśnia Ilona Jaroszek - dyrektor radomskiego skansenu: 

 Dzień otwarty w Muzeum Wsi Radomskiej swoim śpiewem uświetnił Zespół Ludowy Pieśni i Tańca "Wolanianki". 

Joomla SEF URLs by Artio

ARTYSTA TYGODNIA

"Nie będę Julią"

SEDNO SPRAWY

sedno sprawy 1

REKLAMA

7 DNI NA MAZOWSZU

TWEETY FRANCISZKA

POLECAMY

GRAMY Z CZARNYMI RADOM


 Drużyna M pkt
ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 24 62
ONICO Warszawa 24 57
Jastrzębski Węgiel 24 50
Aluron Virtu Warta Zawiercie 24 43
Cerrad Czarni Radom 24 42
PGE Skra Bełchatów 24 38
Asseco Resovia Rzeszów 24 35
GKS Katowice 24 32
Indykpol AZS Olsztyn 24 30
Trefl Gdańsk 24 28
Chemik Bydgoszcz 24 22
Cuprum Lubin 24 20
MKS Będzin 24 9
Stocznia Szczecin 0 0

POLECAMY

230x190 4