Na antenie: PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radia Plus Radom
Patron dnia: 18 sierpnia - bł. Sancja Szymkowiak, zakonnica
Radio Plus Radom /RADOM/Drogowców też zima nie zaskoczy

Wiadomości z Radomia

Drogowców też zima nie zaskoczy

20 listopad 2014 / Tekst

Służby drogowe w pełnej gotowości.

za: MZDiK Radom
za: MZDiK Radom

Zima w tym sezonie jeszcze nie dała o sobie znać, ale synoptycy zapowiadają, że wkrótce może ona nadejść. Nasze służby są tymczasem w gotowości zimowej już od kilku tygodni. Pługopiaskarki mogą wyjechać na drogi w każdej chwili, gdyby pogoda się pogorszyła lub gdyby okazało się, że po nocnych przymrozkach jezdnie zrobiły się śliskie- informuje Dariusz Dębski, rzecznik MZDiK w Radomiu.

Tradycyjnie miasto jest podzielone na trzy rejony. O stan ulic w okresie zimowym w rejonie pierwszym (w północnej części Radomia) dba firma Perfekt, w rejonie drugim (w części południowo-wschodniej) - firma Interbud, a w rejonie trzecim (w części południowo-zachodniej) - firma Zyko-Dróg. Każda posiada po sześć pługopiaskarek, dwie równiarki oraz jedną ładowarkę. Wykonawcy dysponują również zapasem soli do posypywania jezdni, wystarczającym na trzy miesiące. Do usuwania śliskości na jezdniach używamy - zgodnie z rozporządzeniem Ministra Środowiska - soli drogowej. Umowy z firmami są skonstruowane w taki sposób, że interweniują one w przypadku opadów śniegu bądź gwałtownego załamania pogody niezależnie od tego, czy ma to miejsce w sezonie zimowym, czy też poza nim.

Kolejność odśnieżania dróg w Radomiu jest następująca: najpierw krajowe i wojewódzkie, a potem powiatowe oraz pozostałe gminne - w tym przede wszystkim te, którymi kursują autobusy komunikacji miejskiej. Zgodnie z przepisami, jezdnie pierwszej kategorii, czyli krajowe, powinny być odśnieżone w ciągu czterech godzin od momentu ustania opadów, a drogi drugiej kategorii, czyli wojewódzkie i powiatowe - w ciągu ośmiu godzin. Uruchomiliśmy numer interwencyjny, pod którym dyżurują pracownicy MZDiK, nadzorujący zimowe utrzymanie ulic w granicach Radomia. Ten numer to 604 984 946- podaje Dariusz Dębski.

Warto podkreślić, że wydatki na zimowe utrzymanie ulic rozliczamy w ramach roku kalendarzowego, a nie sezonu zimowego. Budżet na ten cel w roku 2014 wynosi 4 miliony 550 tysięcy złotych. Z tej kwoty wykorzystaliśmy na razie trzy czwarte. Pozostałe fundusze w zupełności wystarczą do końca tego roku. Koszty zimowego utrzymania ponoszone przez nas od 1 stycznia będą już rozliczane w ramach przyszłorocznego budżetu- informuje rzecznik MZDiK.

Za odśnieżanie chodników przed obiektami, które nie należą do miasta, są odpowiedzialni ich właściciele i zarządcy. Trotuary, które przylegają do pustych działek należących do miasta, odśnieżają służby gminne. My odpowiadamy w tym sezonie za miejsca postojowe w Strefie Płatnego Parkowania Niestrzeżonego. Z kolei chodniki przed obiektami należącymi do Miejskiego Zarządu Lokalami w Radomiu utrzymuje w czasie sezonu zimowego właśnie ta jednostka- wyjaśnia Dariusz Dębski.


Na zdjęciu: posypywanie piaskiem miejsc postojowych w Strefie Płatnego Parkowania Niestrzeżonego (w styczniu 2014 roku)

Joomla SEF URLs by Artio

ARTYSTA TYGODNIA

Brothers In Arms

SEDNO SPRAWY

sedno sprawy 1

REKLAMA

7 DNI NA MAZOWSZU

TWEETY FRANCISZKA

POLECAMY

GRAMY Z CZARNYMI RADOM


 Drużyna M pkt
ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 24 62
ONICO Warszawa 24 57
Jastrzębski Węgiel 24 50
Aluron Virtu Warta Zawiercie 24 43
Cerrad Czarni Radom 24 42
PGE Skra Bełchatów 24 38
Asseco Resovia Rzeszów 24 35
GKS Katowice 24 32
Indykpol AZS Olsztyn 24 30
Trefl Gdańsk 24 28
Chemik Bydgoszcz 24 22
Cuprum Lubin 24 20
MKS Będzin 24 9
Stocznia Szczecin 0 0

POLECAMY

230x190 4