Na antenie: PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radia Plus Radom
Patron dnia: 22 sierpnia - Najświętsza Maryja Panna Królowa
Radio Plus Radom /RADOM/Dyskutowali o edukacji i wychowaniu

Wiadomości z Radomia

Dyskutowali o edukacji i wychowaniu

26 kwiecień 2019 / Tekst

Stowarzyszenie "Młyńska" zaprosiło na kolejne spotkanie z cyklu "Rozmowy o...". Tematem dyskusji były edukacja i wychowanie.

fot. Michał Kaczor/Radio Plus Radom
fot. Michał Kaczor/Radio Plus Radom

W debacie wzięli udział ks. prof. Adam Maj, Bernadeta Kudas – dyrektor Zespołu Szkół Technicznych w Radomiu oraz wiceprezydent Radomia Karol Semik. Dyskusja odbywała się na kilku poziomach - spojrzeniu na edukację od strony ucznia, nauczyciela, a także jednostek zarządzających oświatą.

Wiceprezydent Karol Semik zaznaczył, że jednym z problemów współczesnej edukacji jest kształcenie nauczycieli.

- Ciągle twierdzę, że trzeba zastanowić się, jak współcześnie kształcić pedagogów i jakie kryteria wstępne stawiać kandydatom na studia pedagogiczne, które muszą być koniecznie spełnione, aby przyszły nauczyciel był tym, który wykonuje nie zawód, ale coś, co jest pasją - mówił wiceprezydent.

Wiceprezydent Semik nawiązał także do strajku nauczycieli.

- Strajk miał niszczący wpływ na uczniów. Na całe życie zapamiętają, że odszedł od nich nauczyciel. Pojawiły się podziały w gronie nauczycielskim, których długo nie uda się zażegnać - powiedział.

Bernadeta Kudas, dyrektor Zespołu Szkól Technicznych mówiła m.in. o powołaniu do bycia nauczycielem.

- Na pewno część nauczycieli wybrało zawód z powołania i jest dla nich misją przekazywanie wiedzy, wychowywanie młodego pokolenia. Muszę też stwierdzić, że jest też taka grupa, która do zawodu trafiła z przypadku. Jako matka wiem również, że z tym powołaniem bywa różnie. To należałoby w jakiś sposób zmienić - powiedziała dyrektor Kudas.

Bernadeta Kudas podkreśla również, że uczniowie wracają po latach i dobrze wspominają nauczycieli z pasją.

Ks. prof. Adam Maj ocenia, że w kontekście ostatnich strajków nie jest przekonany, czy nauczyciele nadal mają poczucie pełnionej misji.

- Oglądaliśmy strajki, słuchaliśmy wystąpień. W związku z tym pytanie bardzo ważne - czy nauczyciele mają świadomośc swojej misji w stosunku do ucznia. Ja nie jestem w tym momencie gotowy do jednoznacznej oceny, bo nie chciałbym dokonywać selekcji nauczycieli i dzielić ich, bo różne były przyczyny ich wystąpień - w taki sposób ekstremalny i radykalny. Nauczycieli bardzo dotkniętych frustracją. Nie wiem, czy wynikającą tylko i wyłącznie z niskiej pensji, ale też chyba z przyczyn społecznych, politycznych. Wszystko razem spowodowało, że przesłonięta została największa wartość, jaką nosi w sobie uczeń, dla którego nauczyciel jest. W centrum edukacji jest uczeń. Bez ucznia nie ma systemu edukacji - mówi ks. prof. Maj.

Jak dodaje, trzeba będzie włożyć wiele pracy, żeby odkryli swoją misję.

- Trzeba wepsrzeć nauczycieli w odkrywaniu przez nich swojej misji, głównego celu, jakim jest wspieranie pełnego rozwoju ucznia, a dopiero na tle ucznia dostrzeganie siebie. Nie dostrzeganie w pierwszej kolejności, a później ucznia, tylko odwrotnie - podkreśla ks. Maj.

Wiceprezydent Karol Semik zaznaczył, ze debata odbyła się w szczególnym czasie, bo w obliczu strajku nauczycieli. Podkreśla, że trzeba się głębiej zastanowić nad kształceniem pedagogów i zmiany funkcjonowania nauczycieli z młodymi.

Warto również podkreslić, że dyrektor Bernadeta Kudas podzieliła się przykładem z własnej szkoły. Stwierdziła, że nie mogła zabronić nauczycielom strajku, ale ona prowadziła zajęcia i brała zastępstwa.

Joomla SEF URLs by Artio

ARTYSTA TYGODNIA

Brothers In Arms

SEDNO SPRAWY

sedno sprawy 1

REKLAMA

7 DNI NA MAZOWSZU

TWEETY FRANCISZKA

POLECAMY

GRAMY Z CZARNYMI RADOM


 Drużyna M pkt
ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 24 62
ONICO Warszawa 24 57
Jastrzębski Węgiel 24 50
Aluron Virtu Warta Zawiercie 24 43
Cerrad Czarni Radom 24 42
PGE Skra Bełchatów 24 38
Asseco Resovia Rzeszów 24 35
GKS Katowice 24 32
Indykpol AZS Olsztyn 24 30
Trefl Gdańsk 24 28
Chemik Bydgoszcz 24 22
Cuprum Lubin 24 20
MKS Będzin 24 9
Stocznia Szczecin 0 0

POLECAMY

230x190 4