Na antenie: NOCNE ŚWIATŁA
Paweł Krzemiński
Patron dnia: 22 sierpnia - Najświętsza Maryja Panna Królowa
Radio Plus Radom /RADOM/Ekologia według Adama Duszyka

Wiadomości z Radomia

Ekologia według Adama Duszyka

20 wrzesień 2018 / Tekst

Wymiana starych pieców, dofinansowanie do ogrzewania, budowa wież antysmogowych, elektryczny transport publiczny czy budowa tężni solankowych w radomskich parkach - kandydat na prezydenta Radomia z ramienia PSL Adam Duszyk ma pomysły w zakresie ochrony środowiska.

Ekologia według Adama Duszyka
foto: MN/Radio Plus Radom

Na dziedzińcu Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu odbyło się kolejne spotkanie w ramach kampanii wyborczej. Po propozycjach w zakresie oświaty i kultury, Adam Duszyk zaprezentował dziś program w dziedzinie ekologii:

Każdego roku smog w Polsce zabija ok. 48 tysięcy osób. - Nie mozemy na to dalej pozwalać. Przy bierności władz centralnych, odpowiedzialność za walkę ze smogiem muszą wziąć na siebie samorządowcy - mówi Adam Duszyk. - Radom ma bardzo duży odsetek umieralności osób powyżej 60 roku życia z powodu smogu. Wedłuk NIK osiągnięcie wymaganych poziomów redukcji emisji pyłów i gazów może zająć w Polsce w poszczególnych województwach od 24 do 100 lat. Radom w badaniach jakości powietrza na terenie Polski, przekroczył dopuszczalne stężenia dobowe pyłu zawieszonego PM10 w okresie 40 dni w roku - dodaje.

Wśród pomysłów na ochronę środowiska w mieście znalazły się m.in. wymiana starych pieców i dofinansowanie do ogrzewania, wprowadzenie norm dla pieców, budowa wież antysmogowych i darmowe maski antysmogowe, rozwój zielonej energii i elektrociepłowni, elektryczny transport publiczny i rozbudowa sieci tras rowerowych oraz panele fotowoltaniczne na budynkach publicznych:

Wymiana starych pieców

Nowoczesne piece spełniające najwyższe normy są bardzo drogie. Wiele radomskich rodzin samodzielnie nie udźwignie takiego obciążenia. Państwo ma obowiązek je w tym wspomóc. Dofinansowanie do zakupu pieców powinno wynosić do 75% kosztów, a po spełnieniu kryterium dochodowego 100% kosztów. To inwestycja w zdrowie Polaków, która się zwróci. Urząd Miejski w Radomiu, gdy były przyjmowane wnioski na dofinansowanie starych pieców przeżywał prawdziwe oblężenie. Ludzie koczowali w nocy, a telewizja znów miała używanie z Radomia, przedstawiając miasto w niekorzystnym świetle. Może warto nawiązać współpracę z producentem lub dostawcą ekologicznych pieców. Ilość przekłada się na cenę. Rozważamy także możliwość uruchomienia produkcji i montażu takich urządzeń na miejscu w Radomiu.

Dofinansowanie do ogrzewania

Wymiana przestarzałych technologicznie pieców to pierwszy krok. Główną barierą dla wielu rodzin pozostaną wysokie koszty rachunków za ogrzewanie. Dlatego konieczne jest wprowadzenie co najmniej 2-letniego okresu przejściowego, w którym państwo dofinansuje koszty ogrzewania. Warunkiem otrzymania dopłat będzie spełnienie kryterium dochodowego.

Wprowadzenie norm dla pieców

Jeśli mamy wygrać walkę ze smogiem, musimy zakazać instalacji pieców i kotłów, które nie spełniają standardów bezpieczeństwa. Bez tego nie uda się ograniczyć wysokiej emisji.

Budowa wież antysmogowych

Nie wystarczy przeciwdziałać zanieczyszczaniu powietrza, należy również oczyszczać już zanieczyszczone. Pomóc w tym może budowa wież antysmogowych. Jak to działa? Wieża pochłania zanieczyszczenia znajdujące się w atmosferze, oczyszcza ją, a następnie wydziela czyste powietrze. Ściana ze specjalnego gatunku mchu o wysokości 3 metrów zastępuje 300 drzew.

Darmowe maski antysmogowe

Nie wolno nam bagatelizować negatywnego wpływu smogu na zdrowie najmłodszych. Darmowe maseczki antysmogowe, dystrybuowane za pośrednictwem szkół w najbardziej zanieczyszczonych regionach, pozwolą choć częściowo zniwelować szkodliwy efekt smogu na zdrowie dzieci.Wzorem Krakowa chcielibyśmy wprowadzić darmową komunikację miejską w najbardziej newralgicznych dniach. Zamiast biletu trzeba będzie okazać dowód rejestracyjny.

Rozwój zielonej energii

Odnawialne źródła energii to przyszłość energetyki. Wiemy o tym dobrze, dlatego stawiamy na zieloną energię. Podstawą bezpieczeństwa energetycznego Polski powinien być miks energetyczny. Naszym celem jest zapewnienie do 2035 r. niezależności energetycznej przy 50% udziale energii pochodzącej z OZE. Dzięki temu ceny prądu spadną.

Rozwój elektrociepłowni

Najbardziej korzystnym rozwiązaniem dla gospodarstw domowych jest podłączenie do sieci cieplnej. Dla rodzin oznacza to niski koszt użytkowania. By zachęcić mieszkańców do skorzystania z tej możliwości należy wprowadzić 2-letnie dopłaty do rachunków za ogrzewanie po rezygnacji z przestarzałych technologicznie pieców.

Elektryczny transport publiczny

Rozwój ekologicznej komunikacji publicznej przyczyni się do poprawy jakości powietrza. Samorząd Radomia przy wsparciu administracji rządowej do wkładu własnego mógłby starać się o dofinansowanie z Unii Europejskiej. Środki pochodzić będą z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Rozbudowa sieci tras rowerowych

Radom dysponuje już całkiem rozległą siecią tras rowerowych, wciąż nie tworzą one jednak spójnej sieci w pełni pozwalającej wykorzystać rower jako codzienny i całoroczny środek transportu. Kolejnym krokiem powinno być łączenie istniejących tras zarówno w ujęciu lokalnym, jak i regionalnym.

Panele fotowoltaniczne na budynkach publicznych

Montaż paneli na budynkach publicznych poprawi efektywność energetyczną dzięki wykorzystaniu odnawialnych źródeł energii. Chodzi m.in. o budynki urzędów, ośrodków pomocy społecznej, centrów pomocy rodzinie, urzędów pracy, a także szkół, muzeów, galerii czy pływalni. Nie tylko pozwoli to na ograniczenie kosztów ich funkcjonowania, ale przede wszystkim będzie miało pozytywny wpływ na środowisko.

Adam Duszyk proponuje też budowę tężni solankowych w radomskich parkach, zakładanie pasiek miejskich przy szkołach i instytucjach publicznych, mini ogrody botaniczne przy szkołach i przedszkolach oraz eliminacja hałasu:

Budowa tężni solankowych w radomskich parkach

Inhalacje solankowe dostarczają wielu niezbędnych mikroelementów, pomagają odzyskać równowagę organizmowi i skutecznie walczyć z wieloma chorobami. Tężnia Solankowa nasyca powietrze jodem, bromem i całą gamą innych mikroelementów jak magnez, sód, potas, żelazo i innych. Powstały aerozol odznacza się szczególnymi walorami zdrowotnymi, ponieważ jego cząsteczki mają znaczną zdolność penetracji poprzez błony śluzowe układu oddechowego oraz skórę. Wokół tężni wytwarza się specyficzny mikroklimat, będący naturalnym leczniczym inhalatorium. Stałyby się także atrakcją turystyczną Radomia.

Zakładanie pasiek miejskich przy szkołach i instytucjach publicznych

Chcielibyśmy propagować wśród młodzieży pszczelarstwo. Odpowiednio dofinansowani przez miasto nauczyciele, w ramach kół biologicznych mogliby prowadzić miejskie pasieki przy szkołach, w których uczniowie uczyliby się tradycji polskiego pszczelarstwa. W związku z powszechnie stosowanymi pestycydami mamy coraz mniej pszczół, co ewidentnie negatywnie wpływa na nasz ekosystem.

Mini ogrody botaniczne przy szkołach i przedszkolach

Przed II wojną światową przy radomskich szkołach były zakładane ogródki warzywne i mini ogrody botaniczne. Ważne jest, aby uczniowie od dziecka uczyli się szacunku dla przyrody. Mogą to być także oczka wodne zasilane deszczówką. Szkoły mogłyby też adoptować jakieś zwierzątko np. pieska ze schroniska. Byłaby to świetna nauka wrażliwości i odpowiedzialności, a jednocześnie realny wpływ na rozwiązanie problemu bezpańskich zwierząt.

Eliminacja hałasu

Badania wskazują że Radom jest jednym z najbardziej hałaśliwych miast w Polsce.

Prezes Stowarzyszenia "Dziedzictwo Jagiellońskie" Zbigniew Sandomierski proponuje utworzenie w Radomiu Parku Pokoleń:

Człowiek nierozerwalnie związany jest z naturą. Zwyczaj sadzenia drzew w bezpośrednim sąsiedztwie domostw jest echem prastarych wierzeń. W wielu krajach, w rodzinach kontynuuje się tradycję sadzenia drzew dla upamiętnienia narodzin dziecka lub zaślubin. To zwyczaj stary, znany od niepamiętnych czasów. W naszym kręgu kulturowym szczególne znaczenie przypisywano lipom oraz dębom - gdy na świat przychodził potomek męski sadziło się przeważnie dęby, zaś gdy dziewczynka – lipy. Proponujemy przywrócenie tej tradycji w Radomiu.

Ideą pomysłu Stowarzyszenia jest to, aby w Radomiu powstało miejsce noszące nazwę „PARK POKOLEŃ”, gdzie w wyznaczonym miejscu, rodzice będą sadzili drzewa dedykowane ich dzieciom. Drzewa będą z kolei nosiły imiona ich dzieci. Dziecko otrzyma certyfikat potwierdzający posadzenie w określonym miejscu drzewa z określeniem gatunku i wieku sadzonki, daty posadzenia.

Będzie to swoista praktyczna lekcja ekologii i wychowania dla dzieci. Dziecko posiadające własne drzewo nauczy się dbać o nie a w przyszłości będzie dumne z efektów własnej pracy.

Centralnym i zarazem honorowym miejscem „PARKU POKOLEŃ” będzie skwer na którym posadzony zostanie dąb dedykowany patronowi Radomia Świętemu Kazimierzowi Jagiellończykowi. Będzie to swoisty pomnik dla naszego patrona. W parku utworzona zostanie edukacyjna ścieżka historyczno - ekologiczna obrazująca związki Radomia z Jagiellonami oraz konieczność dbania o stan środowiska naturalnego. Park może mieć powiązanie z miejscem historycznym jakim jest Piotrówka i całe miasto Kazimierzowskie

Deklarację uwożenia „PARKU POKOLEŃ” na terenie tworzonego przez siebie Hospicjum w Alojzowie koło Iłży wyraził już Zarząd Stowarzyszenia im. O. P w Radomiu. Zasadzenie na terenie hospicjum przez dzieci i ich rodziców drzew dedykowanych tym chorym dzieciom niosłyby ze sobą szczególne znaczenie – dawałyby siłę do walki z chorobą i nadzieję na przetrwanie. Życie takiego drzewa byłoby swoistą kontynuacją życia dziecka.

Joomla SEF URLs by Artio

ARTYSTA TYGODNIA

Brothers In Arms

SEDNO SPRAWY

sedno sprawy 1

REKLAMA

7 DNI NA MAZOWSZU

TWEETY FRANCISZKA

POLECAMY

GRAMY Z CZARNYMI RADOM


 Drużyna M pkt
ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 24 62
ONICO Warszawa 24 57
Jastrzębski Węgiel 24 50
Aluron Virtu Warta Zawiercie 24 43
Cerrad Czarni Radom 24 42
PGE Skra Bełchatów 24 38
Asseco Resovia Rzeszów 24 35
GKS Katowice 24 32
Indykpol AZS Olsztyn 24 30
Trefl Gdańsk 24 28
Chemik Bydgoszcz 24 22
Cuprum Lubin 24 20
MKS Będzin 24 9
Stocznia Szczecin 0 0

POLECAMY

230x190 4