Na antenie: PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radia Plus Radom
Patron dnia: 21 sierpnia - św. Pius X, papież
Radio Plus Radom /RADOM/Energia dla Polski płynie z Kozienic

Wiadomości z Radomia

Energia dla Polski płynie z Kozienic

19 grudzień 2017 / Tekst

Prąd z Kozienic będzie trafiać do co dziewiątego Polaka. A wszystko to dzięki oddanemu dzisiaj do użytku blokowi energetycznemu w Elektrowni Kozienice. To kluczowa inwestycja w polskiej energetyce. Nowoczesny blok energetyczny, to największa inwestycja w historii Grupy Enea. B11, bo tak w skrócie nazywany jest blok, to rekordzista Polski pod względem sprawności i mocy oraz jedna z największych jednostek tego typu na świecie.

Blok B11/Enea/foto:R.Mizera
Blok B11/Enea/foto:R.Mizera

Blok energetyczny ma moc 1 075 MW. Używając motoryzacyjnego porównania, to prawie 1,5 mln KM, czyli w przybliżeniu moc 2 000 bolidów Formuły 1. Dzięki wysokiej sprawności wytwarzania energii oraz dużej dyspozycyjności na poziomie ponad 92 proc., to największa i najsprawniejsza jednostka wytwórcza opalana węglem kamiennym w historii krajowej energetyki. Premier Mateusz Morawiecki:

Sprawność bloku wynosi 45,6 proc. Blok pracuje na nadkrytyczne parametry pary, co oznacza uzyskiwanie tej samej ilości energii przy mniejszym zużyciu węgla i gwarantuje stosunkowo niskie koszty wytworzenia energii. Blok został zaprojektowany tak, by spełniać restrykcyjne normy środowiskowe Unii Europejskiej. Krzysztof Tchórzewski – Minister Energii:

Blok nr 11 zwiększa moc wytwórczą Elektrowni Kozienice w Świerżach Górnych o 1/3 do poziomu około 4 000 MW, co pozwoli Enei Wytwarzanie osiągnąć 13 proc. udziału w rynku produkcji energii elektrycznej w Polsce. Nowa jednostka wytwórcza przedłuży funkcjonowanie elektrowni o co najmniej 40 lat. Prąd z Kozienic będzie trafiać do co dziewiątego Polaka. Mirosław Kowalik – prezes Enei:

Produkcja w Elektrowni Kozienice zabezpieczy rosnące zapotrzebowanie Polaków na energię elektryczną. Krzysztof Figat – prezes Enei Wytwarzanie:

Realizacja inwestycji rozpoczęła się w 2012 roku, kamień węgielny pod budowę wmurowano 21 listopada. Wykonawcą w formie „pod klucz” jest konsorcjum Mitsubishi Hitachi Power Systems Europe GmbH (MHPSE) i Polimex-Mostostal. Wartość inwestycji to 6,4 mld zł brutto.

Joomla SEF URLs by Artio

ARTYSTA TYGODNIA

Brothers In Arms

SEDNO SPRAWY

sedno sprawy 1

REKLAMA

7 DNI NA MAZOWSZU

TWEETY FRANCISZKA

POLECAMY

GRAMY Z CZARNYMI RADOM


 Drużyna M pkt
ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 24 62
ONICO Warszawa 24 57
Jastrzębski Węgiel 24 50
Aluron Virtu Warta Zawiercie 24 43
Cerrad Czarni Radom 24 42
PGE Skra Bełchatów 24 38
Asseco Resovia Rzeszów 24 35
GKS Katowice 24 32
Indykpol AZS Olsztyn 24 30
Trefl Gdańsk 24 28
Chemik Bydgoszcz 24 22
Cuprum Lubin 24 20
MKS Będzin 24 9
Stocznia Szczecin 0 0

POLECAMY

230x190 4