Na antenie: PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radia Plus Radom
Patron dnia: 21 sierpnia - św. Pius X, papież
Radio Plus Radom /RADOM/Epidemia w sądach?

Wiadomości z Radomia

Epidemia w sądach?

19 grudzień 2018 / Tekst

41 odroczonych rozpraw, 50 kolejnych zwolnień lekarskich - również w Radomiu trwa protest pracowników administracyjnych, protokolantów i asystentów sędziego.

Epidemia w sądach?
fot. Radosław Mizera/Radio Plus Radom

Protest w liczbach 

Trwa drugi tydzień protestów w sądach w całej Polsce - również w Radomiu. W ubiegłym tygodniu w radomskich sądach na zwolnieniach lekarskich przebywało średnio ponad sto osób dziennie. Braki kadrowe dały się we znaki również w sądach w regionie: Lipsku, Przysusze, Szydłowcu, Zwoleniu, Grójcu, Kozienicach. Szczegóły podawaliśmy tutaj

Końcówka ubiegłego tygodnia była równie "chorowita". 

W Sądzie Okręgowym w Radomiu do pracy nie przyszło 100 osób na 138 pracujących. 98 z nich korzystało z L4. W czwartek odbyło się jedynie dziesięć z 54 zaplanowanych rozpraw, w piątek z 85 wyznaczonych rozpraw odbyło się jedynie 14. W Sądzie Rejonowym w Lipsku z 21 zatrudnionych pracowników 17 osób nie przyszło do pracy - 16 z nich korzystało ze zwolnienia lekarskiego. W Sądzie Rejonowym w Przysusze sytuacja była podobna - 17 z 21 zatrudnionych pracowników nie przyszło do pracy. W przysuskim sądzie w czwartek odwołane zostały obydwie zaplanowane wokandy - nie odbyła się żadna z 20 rozpraw. W piątek natomiast dwie z trzech zaplanowanych wokand nie odbyły się, odwołanych zostało 12 rozpraw. W Sądzie Rejonowym w Szydłowcu na 20 zatrudnionych osób nieobecnych było 17 osób - 14 z nich skorzystało ze zwolnienia. W czwartek nie odbyła się żadna z trzech zaplanowanych wokand, odwołanych zostało 14 rozpraw. Również w piątek nie odbyła się żadna wokanda, 11 rozpraw zostało odroczonych. W Sądzie Okręgowym w Zwoleniu z 25 osób do pracy nie przyszło 21 osób - 19 korzystało z L4. W czwartek 13 grudnia wyznaczone były trzy wokandy, z których żadna się nie odbyła. To spowodowało odroczenie 25 spraw. W piątek, 14 grudnia nie odbyła się żadna z dwóch wyznaczonych wokand - odroczonych zostało 11 spraw. W Sądzie Rejonowym w Kozienicach na 46 pracujących w czwartek i piątek w pracy nie było 28 pracowników (24 na L4). Jeśli chodzi o Sąd Rejonowy w Radomiu na 171 osób, w czwartek nieobecnych było 126 (118 korzystało ze zwolnienia lekarskiego), w piątek 127 osób nie było w pracy (119 przebywało na zwolnieniu). W czwartek 19 z 27 wokand zostało odwołanych, z zaplanowanych 195 spraw odbyły się jedynie 43 sprawy. W piątek odwołanych zostało 14 z 21 wokand. Ze 138 zaplanowanych spraw nie odbyło się 112. 

Początek bieżącego tygodnia nie prezentuje się lepiej . Według danych rzecznika Arkadiusza Guzy na wtorek na godz. 10.00 do Sądu Okręgowego w Radomiu wpłynęło 50 zwolnień lekarskich. Nieobecnych było 56 osób. Cztery z dziesięciu wokand zostały odwołane, odroczonych zostało 41 rozpraw. W Sądzie Rejonowym w Lipsku ze zwolnienia lekarskiego korzystała jedna osoba. Odbyły się wszystkie (dwie) zaplanowane wokandy. W Sądzie Rejonowym w Przysusze dwie osoby korzystają ze zwolnień lekarskich, jednak nie odbyła się żadna z trzech zaplanowanych wokand. W Sądzie Rejonowym w Szydłowcu wpłynęły dwa zwolnienia, nie odbędą się trzy z wyznaczonych wokand. Do Sądu Rejonowego w Zwoleniu wpłynęły 3 zwolnienia. Nie odbędzie się żadna z trzech zaplanowanych wokand. Podobnie w Kozienicach - na 46 pracujących osób 11 osób nie przyszło do pracy, 6 z nich przebywa na zwolnieniu lekarskim. Nie odbędzie się 34 sprawy. W Sądzie Rejonowym w Radomiu na 171 osób wpłynęły 32 zwolnienia lekarskie - nieobecnych było 115 pracowników. Zaplanowanych było 190 rozpraw - nie odbyło się 116 rozpraw. W przełożeniu na wokandy: wyznaczonych było 26, 16 zostało odwołanych. 

Jak dodaje Arkadiusz Guza - rzecznik Sądu Okręgowego w Radomiu zwolnienia cały czas wpływają, przeważnie trwają do piątku, 21 grudnia. 

Sędziowie popierają

Podczas piątkowego zebrania sędziów Sądu Rejonowego w Radomiu wydana została uchwała popierająca żądania pracowników. - Popieramy podnoszony przez urzędników sądowych (...) postulat zapewnienia im uposażeń adekwatnych do nakładu pracy, jaki poświęcają w celu prawidłowego wykonania ciążących na nich obowiązków służbowych. Uważamy, ze aktualny poziom ich wynagrodzeń w najmniejszym nawet stopniu nie spełnia tego warunku. Nie odpowiada też realiom panującym na rynku pracy, na którym wynagrodzenia systematycznie i znacząco rosną:

 

Rozprawy w wydziale cywilnym przenoszone będą nawet na kwiecień, maj przyszłego roku. W wydziale pracy interesanci poczekają do stycznia, w wydziale gospodarki - do lutego, marca. - Do zatorów nie dojdzie, jednak protest niewątpliwie odbije się na interesantach - dodaje rzecznik Arkadiusz Guza: 

 

Rozmowy między związkami zawodowymi i ministerstwem sprawiedliwości zaplanowane są na dzisiaj. 

Joomla SEF URLs by Artio

ARTYSTA TYGODNIA

Brothers In Arms

SEDNO SPRAWY

sedno sprawy 1

REKLAMA

7 DNI NA MAZOWSZU

TWEETY FRANCISZKA

POLECAMY

GRAMY Z CZARNYMI RADOM


 Drużyna M pkt
ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 24 62
ONICO Warszawa 24 57
Jastrzębski Węgiel 24 50
Aluron Virtu Warta Zawiercie 24 43
Cerrad Czarni Radom 24 42
PGE Skra Bełchatów 24 38
Asseco Resovia Rzeszów 24 35
GKS Katowice 24 32
Indykpol AZS Olsztyn 24 30
Trefl Gdańsk 24 28
Chemik Bydgoszcz 24 22
Cuprum Lubin 24 20
MKS Będzin 24 9
Stocznia Szczecin 0 0

POLECAMY

230x190 4