Na antenie: HISTORIE, KTÓRE WARTO NUCIĆ
Monika Borysow-Dudowicz
Patron dnia: 25 sierpnia - św. Ludwik IX, król
Radio Plus Radom /RADOM/Grób dowódcy pułku 72. zostanie odnowiony

Wiadomości z Radomia

Grób dowódcy pułku 72. zostanie odnowiony

20 lipiec 2017 / Tekst

Grób ostatniego dowódcy 72. pułku piechoty im. Dionizego Czachowskiego - płk. Karola Chrobaczyńskiego zostanie odrestaurowany. Zadania podejmie się grupa inicjatywna renowacji grobu pułkownika, czyli ta sama grupa, dzięki której w ubiegłym roku powstał pomnik żołnierzy 72. pułku piechoty.

Grób dowódcy pułku 72. zostanie odnowiony
fot. Weronika Chochoł / Radio Plus Radom

- Chcemy w sposób właściwy upamiętnić - obok żołnierzy września '39 - dowódcę pułku. - wyjaśnia Andrzej Mędrzycki z grupy inicjatywnej. Pułkownik Karol Chrobaczyński w okresie międzywojennym pełnił służbę w 41. Suwalskim Pułku Piechoty w Suwałkach. Walczył również w 38 Pułku Piechoty Strzelców Lwowskich w Przemyślu, 20 Pułku Piechoty Ziemi Krakowskiej w Krakowie oraz 36 Pułku Piechoty Legii Akademickiej w Warszawie.

Przed wybuchem II wojny światowej został dowódcą dowódcą 72. Pułku Piechoty im. Dionizego Czachowskiego w Radomiu. Pułkownik brał czynny udział w kampanii wrześniowej. 13 września w Milanówku dostał się do niewoli niemieckiej, gdzie przebywał w oflagu. Płk Karol Chrobaczyński zmarł w Katowicach w 1974 roku, jednak zgodnie z życzeniem spoczął w Radomiu. - Pułkownik chciał spocząć ze swoimi żołnierzami, tu gdzie jego pułk. - podkreśla Andrzej Mędrzycki.

Grób pułkownika znajduje się na Cmentarzu Rzymskokatolickim przy ul. Limanowskiego w Radomiu. Stan mogiły pozostawia wiele do życzenia, dlatego grupa inicjatywna za cel obrała odrestaurowanie pomnika w taki sposób, by był on o wiele trwalszy, a dodatkowo upamiętniał fakty historyczne związane z pułkownikiem.

                             

Będzie to grób z jasnego granitu. Pionowa płyta grobowca wykonana będzie w kształcie ziemi wieluńskiej - miejsca najbardziej tragicznego dla pułku w czasie II wojny światowej. Natomiast na samej płycie zaznaczone zostaną miejsca najbardziej tragiczne dla pułku - Wieluń i spalona przez Niemców Konopnica.

                                                             

Prace remontowe już trwają. Na chwilę obecną grupie udało się pozyskać 4,5 tys. zł na ten cel. Całość inwestycji zamknie się w 9 tysiącach. - mówi Andrzej Mędrzycki:

Odnowiony nagrobek będzie gotowy pod koniec sierpnia, tak by można było odsłonić go 1 września - w 78 rocznicę wybuchu II wojny światowej oraz pierwszą rocznicę odsłonięcia pomnika Żołnierzy 72. Pułku Piechoty u zbiegu ulic Struga i Malczewskiego.

Grupa inicjatywna renowacji grobu płk. Karola Chrobaczyńskiego apeluje o pomoc w uzbieraniu potrzebnych na renowację środków. - Przekształciliśmy konto budowy pomnika, na konto odnowienia grobu Chrobaczyńskiego. Bardzo prosimy o pomoc, każda kwota na pewno będzie kwotą budującą. - podkreśla Andrzej Mędrzycki.

Wpłat można dokonywać na konto: Stowarzyszenie Elektryków Polskich Oddział Radomski 11-2490-0005-0000-4600-3935-7105 Alior Bank z dopiskiem "na odrestaurowanie grobu płk. Chrobaczyńskiego".

Joomla SEF URLs by Artio

ARTYSTA TYGODNIA

Brothers In Arms

SEDNO SPRAWY

sedno sprawy 1

REKLAMA

7 DNI NA MAZOWSZU

TWEETY FRANCISZKA

POLECAMY

GRAMY Z CZARNYMI RADOM


 Drużyna M pkt
ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 24 62
ONICO Warszawa 24 57
Jastrzębski Węgiel 24 50
Aluron Virtu Warta Zawiercie 24 43
Cerrad Czarni Radom 24 42
PGE Skra Bełchatów 24 38
Asseco Resovia Rzeszów 24 35
GKS Katowice 24 32
Indykpol AZS Olsztyn 24 30
Trefl Gdańsk 24 28
Chemik Bydgoszcz 24 22
Cuprum Lubin 24 20
MKS Będzin 24 9
Stocznia Szczecin 0 0

POLECAMY

230x190 4