Na antenie: W RYTMIE RADOMIA I REGIONU
Beata Okulińska
Patron dnia: 20 czerwca - bł. Benigna, dziewica i męczennica
Radio Plus Radom /RADOM/Grypa wisi w powietrzu!

Wiadomości z Radomia

Grypa wisi w powietrzu!

13 luty 2019 / Tekst

Od października do marca trwa sezon grypowy. Chociaż często bagatelizujemy tę chorobę, powikłania mogą być śmiertelne w skutkach. 

Grypa wisi w powietrzu!
fot. pixabay.com (Mojpe)

W ostatnich latach notuje się wzrost zachorowań na grypę. W sezonie grypowym 2014/2015 w Radomiu i powiecie radomskim na grypę zachorowało 25 tys. osób, w latach 2015/2016 56 tys osób, 2016/2017 - ponad 70 tys. osób, a 2017/2018 - 120 tys. osób. W trwającym obecnie sezonie grypowym od początku października ubiegłego roku do 7 lutego na grypę i infekcje grypopodobne zapadło około 47 tys. osób. Ponad 80 z nich w związki z infekcjami układu oddechowego i krążenia skierowanych zostało do szpitala. W ubiegłym sezonie z powodu grypy w całej Polsce zmarło 47 osób. 

Grypa jest poważną chorobą, chociaż często bagatelizujemy jej objawy. - To ostra choroba zakaźna, która rozpoczyna się nagle - w ciągu dwóch, trzech dni. Wśród objawów: ogólne złe samopoczucie, bóle mięśni, stawów, głowy czy ostry, suchy kaszel - wyjaśnia Lucyna Wiśniewska - dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Radomiu i dodaje - Te objawy są różne od symptomów przeziębienia: 

Na grypę narażeni są tak naprawdę wszyscy, przede wszystkim pracownicy służby zdrowia czy osoby starsze. łatwiej jest zachorować w dużym zbiorowisku, stąd częste zarażenia chociażby dzieci w przedszkolach, szkołach, na uczelniach, ale również pasażerowie komunikacji miejskiej. - Dlatego ważne jest dyskretne kichanie czy kasłanie, odpowiednia higiena, unikanie dużych zbiorowisk, odpowiedni ubiór - stosowny do temperatury, odpowiednia dieta zawierająca witaminę C. Stosować można również domowe metody - wyjaśnia Lucyna Wiśniewska: 

W przypadku zachorowania należy zostać w domu, wypocząć i wygrzać się - nie można brać leków na objawy przeziębienia czy grypy i iść do pracy - przestrzega Lucyna Wiśniewska: 

Wśród powikłań pogrypowych są przede wszystkim: zapalenie płuc, zapalenie oskrzeli, zapalenie mięśnia sercowego czy zapalenie ucha środkowego u małych dzieci. - Grypa to bardzo poważna wirusowa choroba zakaźna przenoszona drogą kropelkową i kontaktową. Przed jej groźnymi powikłaniami uchronić nas mogą szczepionki - alarmuje Małgorzata Gregorczyk - rzecznik Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Radomiu. Wyszczepialność cały czas utrzymuje się jednak na bardzo niskim poziomie: 

Przeciwko grypie najlepiej jest szczepić się przed sezonem, można również zrobić to przed notowanym na styczeń - marzec szczytem zachorowalności. 

Joomla SEF URLs by Artio

ARTYSTA TYGODNIA

Break My Stride

SEDNO SPRAWY

sedno sprawy 1

REKLAMA

SZKOŁA TWOICH MARZEŃ

7 DNI NA MAZOWSZU

TWEETY FRANCISZKA

POLECAMY

GRAMY Z CZARNYMI RADOM


 Drużyna M pkt
ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 24 62
ONICO Warszawa 24 57
Jastrzębski Węgiel 24 50
Aluron Virtu Warta Zawiercie 24 43
Cerrad Czarni Radom 24 42
PGE Skra Bełchatów 24 38
Asseco Resovia Rzeszów 24 35
GKS Katowice 24 32
Indykpol AZS Olsztyn 24 30
Trefl Gdańsk 24 28
Chemik Bydgoszcz 24 22
Cuprum Lubin 24 20
MKS Będzin 24 9
Stocznia Szczecin 0 0

POLECAMY

230x190 4