Na antenie: PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radia Plus Radom
Patron dnia: 26 czerwca - św. Josemaría Escrivá de Balaguer, prezbiter
Radio Plus Radom /RADOM/Handel dopalaczami kwitnie w sieci

Wiadomości z Radomia

Handel dopalaczami kwitnie w sieci

03 kwiecień 2019 / Tekst

Komenda Miejska Policji w Radomiu i Powiatowa Stacja Sanitarno - Epidemiologiczna łączą siły i wypowiadaja walkę handlarzom dopalaczami. To realizacja zapisów znowelizowanej ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii, która wprowadziła pojęcie nowych substancji psychoaktywnych.

Handel dopalaczami kwitnie w sieci
foto: KMP/Radom

Mimo, że w ostatnim czasie w Radomiu udało się zamknąć ostatnie dwa punkty, w których sprzedwane były dopalacze, to ilość ich sprzedaży nie spada, a wręcz przeciwnie - rośnie. Handlarze przenieśli swoją działalność do internetu i systematycznie zmieniają ich skład.

Porozumienie dotyczy współpracy policji i pracowników sanepidu w celu sprawnego i skutecznego przeciwdziałania wprowadzaniu do obrotu środków zastępczych i nowych substancji psychoaktywnych. Powód? Wzrost liczby zatruć dopalaczami i wzrost ich sprzedaży w internecie - mówi dyr. sanepidu Lucyna Wiśniewska:

W 2017 roku w Radomiu odnotowano 78 ciężkich zatruć dopalaczami, rok później już 112. Do 20 marca tego roku hospitalizowanych było już ponad 30 osób, dwie osoby zmarły - mówi Lucyna Wiśniewska.

Dopalacze to poważne zagrożenie nie tylko dla zdrowia, ale i życia. To substancje działające na ośrodkowy układ nerwowy, wpływające negatywnie na pracę mózgu. Mają postać tabletek, proszków, mieszanin ziół, suszu, kadzidełek, czy naklejek tzw. tatuaży. Sprzedawane są w sklepach lub przez internet pod nazwą artykułów kolekcjonerskich, często z umieszczonym komunikatem „Produkt nie do spożycia”. Niebezpieczeństwo ich zażywania jest o tyle ryzykowne, że ich skład chemiczny nie jest znany, może podlegać wahaniom i modyfikacjom. Nigdy nie wiadomo, jak po ich zażyciu zareaguje konkretny organizm. Stąd konieczność rozszerzenia porozumienia:

W ramach zawartego porozumienia, miejsca, w których istnieje prawdopodobieństwo handlu dopalaczami będą na bieżąco kontrolowane przez pary złożone z policji i pracownika sanepidu:

Rocznie w Radomiu i regionie rekwirowanych jest ok. kilku tysięcy sztuk dopalaczy. Za handel środkami psychoaktywnymi, sanepid może nałożyć karę finansową w wysokości od 20 tys. do nawet 1 mln złotych.

Porozumienie podpisali podinsp. Robert Hodio, p.o. Komendanta Miejskiego Policji w Radomiu oraz Lucyna Wiśniewska, Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny.

Joomla SEF URLs by Artio

ARTYSTA TYGODNIA

Break My Stride

SEDNO SPRAWY

sedno sprawy 1

REKLAMA

7 DNI NA MAZOWSZU

TWEETY FRANCISZKA

POLECAMY

GRAMY Z CZARNYMI RADOM


 Drużyna M pkt
ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 24 62
ONICO Warszawa 24 57
Jastrzębski Węgiel 24 50
Aluron Virtu Warta Zawiercie 24 43
Cerrad Czarni Radom 24 42
PGE Skra Bełchatów 24 38
Asseco Resovia Rzeszów 24 35
GKS Katowice 24 32
Indykpol AZS Olsztyn 24 30
Trefl Gdańsk 24 28
Chemik Bydgoszcz 24 22
Cuprum Lubin 24 20
MKS Będzin 24 9
Stocznia Szczecin 0 0

POLECAMY

230x190 4