Na antenie: PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radia Plus Radom
Patron dnia: 25 czerwca - bł. Dorota z Mątowów, wdowa
Radio Plus Radom /RADOM/Ile radomianie zapłacą za prawo własności?

Wiadomości z Radomia

Ile radomianie zapłacą za prawo własności?

15 kwiecień 2019 / Tekst

Radomianie, którzy posiadają mieszkanie albo dom, mogą stać się ich pełnymi właścicielami. To wynik decyzji posłów, który pod koniec ubiegłego roku zdecydowali, że użytkowanie wieczyste zostało przekształcone w prawo własności. Jednak zmiana prawa nie obędzie się bez kosztów poniesionych przez mieszkańców tych nieruchomości. Mowa o 10 tys. osobach, które mogą skorzystać z nowego prawa.

Radosław Mizera/Radio Plus Radom
Radosław Mizera/Radio Plus Radom

Informację w tej sprawie przedstawił dzisiaj wiceprezydent Radomia Konrad Frysztak podczas obrad Rady Miejskiej. - Najpierw potrzeba postarać się o zaświadczenie potwierdzające przekształcenie wydawane przez starostę, dyrektora Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa, wójta, burmistrza czy prezydenta. W Radomiu pod koniec 2018 roku było ponad 800 budynków leżących na terenie użytkowania wieczystego – poinformował wiceprezydent miasta.

Dalej dodał, że roczne dochody z tytułu opłaty za grunty za użytkowanie wieczyste w Radomiu wynoszą ok. 1 mln złotych. W ciągu 20 lat to ok. 20 mln złotych. Dane te dotyczą bonifikaty w wysokości 99%. Biorąc pod uwagę wskaźnik 70% to trzeba mówić o kwocie wynoszącej 10,5 mln złotych. To oznacza tylko jedno - ograniczenie dochodów budżetowych naszej gminy – mówił Konrad Frysztak. Wyliczono, że koszty pracy komórki obsługującej użytkowanie wieczyste wyniosą ok. 700 tys. złotych rocznie.

- Te pieniądze należą się mieszkańcom Radomia. I nie powinno być tutaj żadnej dyskusji – przekonywał Dariusz Wójcik, szef klubu radnych Prawa i Sprawiedliwości. - Przecież budżet Radomia to ponad 1 mld 200 mln złotych. A my mówimy o tym, że będzie mniej w budżecie o 20 mln złotych w ciągu 20 lat – powiedział z kolei radny Łukasz Podlewski. Natomiast Mateusz Kuźmiuk przypomniał, że już 20 samorządów na Mazowszu przyjęło podobne uchwały w tym m.in. Płock, czy Samorząd Województwa Mazowieckiego.

Władze Radomia poinformowały, że uchwała w przedmiotowej sprawie zostanie uchwalona. - Obecnie jest ona analizowana. Nie możemy jeszcze mówić, jaka to będzie stawka. Ze strony mieszkańców obserwujemy dużą presję o wydanie zaświadczenia potwierdzającego przekształcenie użytkowania wieczystego - powiedział Konrad Frysztak.

Joomla SEF URLs by Artio

ARTYSTA TYGODNIA

Break My Stride

SEDNO SPRAWY

sedno sprawy 1

REKLAMA

SZKOŁA TWOICH MARZEŃ

7 DNI NA MAZOWSZU

TWEETY FRANCISZKA

POLECAMY

GRAMY Z CZARNYMI RADOM


 Drużyna M pkt
ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 24 62
ONICO Warszawa 24 57
Jastrzębski Węgiel 24 50
Aluron Virtu Warta Zawiercie 24 43
Cerrad Czarni Radom 24 42
PGE Skra Bełchatów 24 38
Asseco Resovia Rzeszów 24 35
GKS Katowice 24 32
Indykpol AZS Olsztyn 24 30
Trefl Gdańsk 24 28
Chemik Bydgoszcz 24 22
Cuprum Lubin 24 20
MKS Będzin 24 9
Stocznia Szczecin 0 0

POLECAMY

230x190 4