Na antenie: KOŚCIÓŁ WYDARZENIA KOMENTARZE
Weronika Zaguła
Patron dnia: bł. Czesław, prezbiter
Radio Plus Radom /RADOM/Kowalski: "nie" dla mizernej polityki Radosława Witkowskiego

Wiadomości z Radomia

Kowalski: "nie" dla mizernej polityki Radosława Witkowskiego

18 czerwiec 2018 / Tekst

Trwa sesja Rady Miejskiej w Radomiu. Radni Prawa i Sprawiedliwości zagłosują "przeciw" absolutorium dla prezydenta Radosława Witkowskiego za zeszłoroczny budżet.

Wyniki realizacji budżetu w 2017 roku przedstawił prezydent Radosław Witkowski. Zaapelował o merytoryczną ocenę, a nie opinię polityczną. Marek Szary, przewodniczący komisji rewizyjnej, stwierdził, że negatywna opinia wynika z nadmiernego zadłużenia miasta. Jak mówił, w planie budżetu na 2017 rok założono deficyt budżetowy w wysokości 49,5 mln zł, a zrealizowany został w wysokości około 28 mln zł. Na pokrycie deficytu budżetu powinno się zaciągnąć kredyt w wysokości 28 mln, a miasto zaciągnęło kredyt w wysokości 49 mln zł i z tego wynikały straty dla miasta. Odrębne zdanie z komisji rewizyjnej złożyła radna Magdalena Lasota.

Następnie Sławomir Szlachetka, skarbnik miasta, odczytał pozytywną opinię Regionalnej Izby Obrachunkowej.

Radny Jakub Kowalski zarzucił radnym Platformy Obywatelskiej hipokryzję i zacytował wypowiedź Wiesława Wędzonki z 2013 roku:

- A to jest Wędzonka z 2013 roku: "RIO zawsze da opinię pozytywną, bo budżet w ciągu roku jest wiele razy zmieniany i nie ma możliwości, żeby nie był zrealizowany, a polityka jest polityką i radni mają swoje prawa". Gdzie pan był panie prezydencie, wtedy pośle - Radosławie Witkowski - kiedy tamta strona przy każdym razie, kiedy przyjmowane było absolutorium Andrzeja Kosztowniaka, kiedy pana koledzy rozdzierali koszule i mówili "w sumie to powinniśmy ograniczyć się do oceny kolumn i tabelek, ale one zawsze się zgadzają, więc będziemy przy tej okazji oceniać pana politycznie i będziemy do tej sprawy podchodzić politycznie". Tak było przez wiele lat w radomskim samorządzie. Wtedy nie apelowaliście państwo o jakościową zmianę - mówił radny Jakub Kowalski.

Radny Kowalski pytał również prezydenta, dlaczego opozycja ma rezygnować z oceny politycznej, jeśli taka była wystawiana przez lata przy okazji absolutorium.

- My dzisiaj w imię oceny politycznej podniesiemy w górę ręce, żeby powiedzieć "nie", żeby pokazać nasz sprzeciw dla tej, naszej zdaniem, mizernej polityki Radosława Witkowskiego. Polityki zbudowanej głównie w oparciu o PR, marketing i dobrze sprzedające się eventy - mówił radny Kowalski.

Na koniec dyskusji Wiesław Wędzonka z Platformy Obywatelskiej zarzucił radnemu Kowalskiemu, że odnosi się wyłącznie do polityki, a nie zawartości budżetu. Skrytykował też opinię komisji rewizyjnej i radnego Marka Szarego.

- Niech pan przeczyta siebie na drugiej stronie. Tam pan chwali prezydenta, że wszystkie wskaźniki zostały osiągnięte. Jeżeli są odchylenia, to bardzo niewielkie. W pańskim uzasadnieniu potem sam sobie zaprzecza. To czyste działanie polityczne - mówił radny Wędzonka.

Andrzej Sobieraj zadeklarował, że klub bezpartyjnych w radzie miejskiej będzie głosował przeciw udzieleniu absolutorium.

W tej chwili przewodniczący rady na wniosek Platformy Obywatelskiej zarządził przerwę. Po niej dalsza część dyskusji i głosowanie nad absolutorium.

Joomla SEF URLs by Artio

ARTYSTA TYGODNIA

"Nie będę Julią"

SEDNO SPRAWY

sedno sprawy 1

REKLAMA

7 DNI NA MAZOWSZU

TWEETY FRANCISZKA

POLECAMY

GRAMY Z CZARNYMI RADOM


 Drużyna M pkt
ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 24 62
ONICO Warszawa 24 57
Jastrzębski Węgiel 24 50
Aluron Virtu Warta Zawiercie 24 43
Cerrad Czarni Radom 24 42
PGE Skra Bełchatów 24 38
Asseco Resovia Rzeszów 24 35
GKS Katowice 24 32
Indykpol AZS Olsztyn 24 30
Trefl Gdańsk 24 28
Chemik Bydgoszcz 24 22
Cuprum Lubin 24 20
MKS Będzin 24 9
Stocznia Szczecin 0 0

POLECAMY

230x190 4