Na antenie: PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Monika Borysow-Dudowicz
Patron dnia: 24 sierpnia - św. Bartłomiej, Apostoł
Radio Plus Radom /RADOM/Jak zmienić wyobraźnię polityków?

Wiadomości z Radomia

Jak zmienić wyobraźnię polityków?

12 styczeń 2019 / Tekst

Tak zatytułowany był pierwszy panel trwającego w Radomiu IV Kongresu Klubu Jegiellońskiego. Wydarzenie odbywa się pod hasłem "Polska średnich miast".

Jak zmienić wyobraźnię polityków?
fot. Weronika Chochoł/Radio Plus Radom

Odbywający się w Radomiu kongres po raz pierwszy kongres trwał dwa dni. Sobota minęła pod znakiem paneli, podczas których omawiane będą sektorowe problemy dotyczące polskich miast. Niedziela była natomiast dniem dyskusji. 

- Celem konngresu jest przybliżenie problematyki miast średnich i zachęcenie do tego, żeby na nowo wymyślić Polskę regionalną, po to, żeby wzmocnić mniejsze ośrodki, a nie tylko skupiać swoją uwagę na wielkich aglomeracjach takich jak Warszawa - wyjaśnia Magdalena Doliwa-Górska z Klubu Jagiellońskiego:

Pierwszy panel spotkania poświęcony był zmianie wyobraźni polityków. W tej części dyskusji udział wziął prof. Andrzej Zybertowicz - doradca prezydenta Andrzeja Dudy ds. społeczych. Jego zdaniem część Polaków jest zmęczona poziomem agresji debaty politycznej. Agresja ta wynika z nie tylko z charakterów i działań podejmowanych przez polityków, ale również działalności mediów, które niekiedy premiują polityków np za mocny język: 

 Zdaniem prof. Zybertowicza losy Polski będą przesądzone właśnie w średnich miastach. - Nie uda się odbudować spójności społecznej, wzajemnego poszanowania, gotowości do tego, by jedni nieśli ciężary drugich bez likwidowania obszarów próżni społecznej:

- Zmiana wyobraźni politycznej jest o tyle ciekawa, że ona przychodzi do polityki dlatego, że zmienia się wrażliwość ludzi - twierdzi Bartłomiej Sienkiewicz - minister spraw wewnętrznych w rządzie Donalda Tuska: 

Podczas kongresu poruszane były również tematy związane z mieszkalnictwem, wizerunkiem małych i średnich miast, a także z transportem. Zdaniem Łukasza Franka - wicedyrektora Zarządu Infrastruktury Komunalnej i Transportu istnieje wiele rozwiązań, które mogą usprawnić transport i komunikację w miastach ale również na ich obrzeżach. Wiele zależy jednak od mieszkańców. - Dopóki nie przyznamy się do tego, że wszystko budujemy, organizujemy przez pryzmat samochodu, do tego momentu będzie źle: 

Klub Jagielloński to republikańskie, niepartyjne stowarzyszenie łączące społeczników, ekspertów, publicystów i naukowców młodego pokolenia chcących działać razem na rzecz dobra wspólnego. Więcej o Klubie przeczytać można tutaj.

Joomla SEF URLs by Artio

ARTYSTA TYGODNIA

Brothers In Arms

SEDNO SPRAWY

sedno sprawy 1

REKLAMA

7 DNI NA MAZOWSZU

TWEETY FRANCISZKA

POLECAMY

GRAMY Z CZARNYMI RADOM


 Drużyna M pkt
ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 24 62
ONICO Warszawa 24 57
Jastrzębski Węgiel 24 50
Aluron Virtu Warta Zawiercie 24 43
Cerrad Czarni Radom 24 42
PGE Skra Bełchatów 24 38
Asseco Resovia Rzeszów 24 35
GKS Katowice 24 32
Indykpol AZS Olsztyn 24 30
Trefl Gdańsk 24 28
Chemik Bydgoszcz 24 22
Cuprum Lubin 24 20
MKS Będzin 24 9
Stocznia Szczecin 0 0

POLECAMY

230x190 4