Na antenie: PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Magda Gliszczyńska
Patron dnia: 20 stycznia - św. Sebastian, męczennik
Pochmurno

-3°C

Radom

Pochmurno

Wilgotność: 76%

Wiatr: 30.58 km/h

 • 03 Sty 2019

  Śnieg 0°C -2°C

 • 04 Sty 2019

  Bardzo pochmurno 0°C -5°C

Radio Plus Radom /RADOM/Jak zmienić wyobraźnię polityków?

Wiadomości z Radomia

Jak zmienić wyobraźnię polityków?

12 styczeń 2019 / Tekst

Tak zatytułowany był pierwszy panel trwającego w Radomiu IV Kongresu Klubu Jegiellońskiego. Wydarzenie odbywa się pod hasłem "Polska średnich miast".

Jak zmienić wyobraźnię polityków?
fot. Weronika Chochoł/Radio Plus Radom

Odbywający się w Radomiu kongres po raz pierwszy kongres trwał dwa dni. Sobota minęła pod znakiem paneli, podczas których omawiane będą sektorowe problemy dotyczące polskich miast. Niedziela była natomiast dniem dyskusji. 

- Celem konngresu jest przybliżenie problematyki miast średnich i zachęcenie do tego, żeby na nowo wymyślić Polskę regionalną, po to, żeby wzmocnić mniejsze ośrodki, a nie tylko skupiać swoją uwagę na wielkich aglomeracjach takich jak Warszawa - wyjaśnia Magdalena Doliwa-Górska z Klubu Jagiellońskiego:

Pierwszy panel spotkania poświęcony był zmianie wyobraźni polityków. W tej części dyskusji udział wziął prof. Andrzej Zybertowicz - doradca prezydenta Andrzeja Dudy ds. społeczych. Jego zdaniem część Polaków jest zmęczona poziomem agresji debaty politycznej. Agresja ta wynika z nie tylko z charakterów i działań podejmowanych przez polityków, ale również działalności mediów, które niekiedy premiują polityków np za mocny język: 

 Zdaniem prof. Zybertowicza losy Polski będą przesądzone właśnie w średnich miastach. - Nie uda się odbudować spójności społecznej, wzajemnego poszanowania, gotowości do tego, by jedni nieśli ciężary drugich bez likwidowania obszarów próżni społecznej:

- Zmiana wyobraźni politycznej jest o tyle ciekawa, że ona przychodzi do polityki dlatego, że zmienia się wrażliwość ludzi - twierdzi Bartłomiej Sienkiewicz - minister spraw wewnętrznych w rządzie Donalda Tuska: 

Podczas kongresu poruszane były również tematy związane z mieszkalnictwem, wizerunkiem małych i średnich miast, a także z transportem. Zdaniem Łukasza Franka - wicedyrektora Zarządu Infrastruktury Komunalnej i Transportu istnieje wiele rozwiązań, które mogą usprawnić transport i komunikację w miastach ale również na ich obrzeżach. Wiele zależy jednak od mieszkańców. - Dopóki nie przyznamy się do tego, że wszystko budujemy, organizujemy przez pryzmat samochodu, do tego momentu będzie źle: 

Klub Jagielloński to republikańskie, niepartyjne stowarzyszenie łączące społeczników, ekspertów, publicystów i naukowców młodego pokolenia chcących działać razem na rzecz dobra wspólnego. Więcej o Klubie przeczytać można tutaj.

Joomla SEF URLs by Artio

Pogoda

-3°C

Radom

Pochmurno

Wilgotność: 76%

Wiatr: 30.58 km/h

 • 03 Sty 2019

  0°C -2°C

 • 04 Sty 2019

  0°C -5°C

ARTYSTA TYGODNIA

"Gdy kiedyś znów zawołam cię"

SEDNO SPRAWY

sedno sprawy 1

REKLAMA

7 DNI NA MAZOWSZU

TWEETY FRANCISZKA

POLECAMY

DLA LASU - DLA LUDZI

GRAMY Z CZARNYMI RADOM


 Drużyna M pkt
ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 13 38
ONICO Warszawa 14 32
Jastrzębski Węgiel 14 31
Cerrad Czarni Radom 14 26
PGE Skra Bełchatów 14 24
Aluron Virtu Warta Zawiercie 13 21
GKS Katowice 14 18
Chemik Bydgoszcz 14 16
Trefl Gdańsk 13 15
Indykpol AZS Olsztyn 14 15
Asseco Resovia Rzeszów 13 14
Cuprum Lubin 14 11
MKS Będzin 14 6
Stocznia Szczecin 0 0

POLECAMY

230x190 4