Na antenie: PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Monika Borysow-Dudowicz
Patron dnia: 24 sierpnia - św. Bartłomiej, Apostoł
Radio Plus Radom /RADOM/Józef Grzecznarowski bez honorowego obywatelstwa

Wiadomości z Radomia

Józef Grzecznarowski bez honorowego obywatelstwa

18 czerwiec 2018 / Tekst

Radni podczas poniedziałkowej sesji Rady Miejskiej nie przegłosują projektu dotyczącego nadania honorowego obywatelstwa miasta Radomia Józefowi Grzecznarowskiemu. - Mój ojciec nie zasłużył na to, żeby tak szarpać jego nazwiskiem. - mówi Halina Szpilman - córka Józefa Grzecznarowskiego.

Józef Grzecznarowski bez honorowego obywatelstwa
fot. Weronika Chochoł/Radio Plus Radom

Wniosek otrzymał pozytywną opinię radnych z komisji kultury, teraz wszystko znalazło się w rekach radnych. Na poniedziałkowe sesji Rady Miejskiej pojawili się mieszkańcy, którzy wspierają wniosek. Jednak już na początku sesji dowiedzieli się, że ich wniosek poddany zostanie pod głosowanie na kolejnej sesji, która zaplanowana jest na 2 lipca. - Mieliśmy zapewnienie ze strony radnych, że jeśli nasz wniosek trafi do porządku obrad, to zostanie on przegłosowany. Widocznie pan przewodniczący Wójcik woli prowadzić swoje polityczne gierki. - komentuje Marcin Dąbrowski, przedstawiciel wnioskodawców:

Wniosek z podpisami ponad tysiąca mieszkańców miasta wpłynął do Rady Miejskiej 19 marca br., następnie otrzymał pozytywną opinię komisji kultury. - Wydawało mi się, dziś dojdzie wreszcie do nadanie honorowego obywatelstwa miasta Radomia mojemu ojcu. - mówi Halina Szpilman, córka Józefa Grzecznarowskiego:

Na sesji była także Danuta Grzecznarowska–Skrzypczak, która również ta nie kryła żalu z powodu braku tak ważnego dla jej ojca wniosku w programie obrad:

- Takie rzeczy powinno nadawać się w ciszy i konsensusie. Nie potrzebna jest tutaj polityka. - mówi Dariusz Wójcik, przewodniczący Rady Miejskiej:

Szef kancelarii Senatu, przewodniczący komisji kultury, minister Jakub Kowalski przekonuje, że prosił Marcina Dąbrowskiego, by na dzisiejszą sesję nie zwoływał publiczności, a przede wszystkim córek Józefa Grzecznarowskiego, które są w podeszłym wieku:

 Wniosek ma zostać przegłosowany podczas najbliższej sesji Rady Miejskiej, 2 lipca.

Józef Grzecznarowski urodził się w 1884 roku w Końskich. Pracował jako garbarz. Od 1904 r. działał w ciągłej rewolucyjnej opozycji. Był członkiem organizacji bojowej PPS. Samowolnie wykonał zamach na strażnika więziennego, zresztą za pomocą samodzielnie zrobionego toporka, w innym zamachu ranny. Ukrywał się pod licznymi pseudonimami. Był wielokrotnie więziony za działalność wywrotową, dwukrotnie skazany na śmierć przez warszawski Wojskowy Sąd Okręgowy, ułaskawiony i zesłany na katorgę do Smoleńska. Uwolniony – miał swój epizodyczny udział w Rewolucji Październikowej.

Po odzyskaniu niepodległości wrócił do kraju i na stałe osiadł w Radomiu. Pracował jako komendant Milicji Ludowej PPS, stał się wybitnym działaczem partii, i znów – w szeregach opozycji. W latach międzywojennych był posłem na Sejm i dwukrotnie prezydentem Radomia w latach 1927 – 1930 oraz 1938 – 1939. Niemniej został oskarżony o wywrotowa agitację i dwukrotnie więziony.

Jako prezydent mógł poszczycić się sukcesami. Za jego czasów powstały ważne inwestycje komunalne, nowe zakłady („Tytoniówka”, fabryka telefonów, fabryka „Bata”), kolonia domów jednorodzinnych oraz mieszkania dla eksmitowanych i bezdomnych. W czasie wojny Niemcy aresztowali „czerwonego prezydenta” i aż do wyzwolenia przebywał w obozie koncentracyjnym.

Już w pierwszym powojennym roku Grzecznarowski założył Radomską Spółdzielnię Mieszkaniową, stanął na czele społecznego Przedsiębiorstwa Budowlanego, działał społecznie, został posłem, miał pomysł na stworzenie nowej partii. Prawdopodobnie za ten pomysł zdegradowano go do roli kierownika budowy i usunięto z macierzystej partii – za „odchylenia prawicowe”. Październik 1956 przyniósł Grzecznarowskiemu rehabilitację partyjną i możliwość dalszych działań. Zajął się budownictwem i do końca życia pełnił funkcję prezesa spółdzielni mieszkaniowej, która do dziś nosi jego imię.

Józef Grzecznarowski zmarł w 1976 roku.

Joomla SEF URLs by Artio

ARTYSTA TYGODNIA

Brothers In Arms

SEDNO SPRAWY

sedno sprawy 1

REKLAMA

7 DNI NA MAZOWSZU

TWEETY FRANCISZKA

POLECAMY

GRAMY Z CZARNYMI RADOM


 Drużyna M pkt
ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 24 62
ONICO Warszawa 24 57
Jastrzębski Węgiel 24 50
Aluron Virtu Warta Zawiercie 24 43
Cerrad Czarni Radom 24 42
PGE Skra Bełchatów 24 38
Asseco Resovia Rzeszów 24 35
GKS Katowice 24 32
Indykpol AZS Olsztyn 24 30
Trefl Gdańsk 24 28
Chemik Bydgoszcz 24 22
Cuprum Lubin 24 20
MKS Będzin 24 9
Stocznia Szczecin 0 0

POLECAMY

230x190 4