Na antenie: ŚRODEK TYGODNIA
Kamila Baranowska
Patron dnia: św. Maria Magdalena Postel, dziewica
Radio Plus Radom /RADOM/Kochają swoją Ojczyznę

Wiadomości z Radomia

Kochają swoją Ojczyznę

07 maj 2014 / Tekst

Blisko 300 wykonawców zaprezentowało się podczas diecezjalnego finału Konkursu Pieśni i Poezji Patriotycznej "Kocham moją Ojczyznę". Konkurs odbył się już po raz 11. Po raz pierszy jednak jego finał przeprowadzony został w Opocznie.

Zespół I LO z Końskich
Zespół I LO z Końskich

fot. M. Prejs

- Dotychczas finały konkursu odbywały się w stolicy diecezji, czyli w Radomiu. Powstał jednak zamysł, by kolejne finały organizować w innych ośrodkach diecezji. Dlatego właśnie w tym roku gościmy w Opocznie - wyjaśnia Jerzy Skórkiewicz, przezes Diecezjalnego Instytutu Akcji Katolickiej Diecezji Radomskiej. Jak dodaje, przyszłoroczny finał konkursu zorganizowany zostanie w Starachowicach, czyli w mieście, w którym zapoczątkowany został konkurs.
W tegorocznej edycji konkursu wzięło udział około 2 tysięcy młodych ludzi, którzy recytowali i śpiewali patriotyczne utwory. Do Opoczna przyjechali najlepsi z nich, czyli laureaci zorganizowanych wcześniej etapów regionalnych konkursu. - To duże grono młodych ludzi, którzy poprzez śpiew i recytację patriotycznych utworów kształtują patriotyzm w sobie - mówi poseł Robert Telus, wiceprezes Diecezjalnego Instytutu Akcji Katolickiej w Radomiu, organizator opoczyńskiego konkursu. - Konkurs, który przeżywamy jest także sposobnością, żebyśmy nabierali radości z tego, że jesteśmy Polakami i żeby rosła nasza narodowa duma - mówił do uczestników konkursu obecny w Opocznie ks. prał. Edward Poniewierski, kanclerz kurii radomskiej.
Konkursowe przesłuchania w Opocznie trwały kilka godzin. Dzieci i młodzież w różnych kategoriach wiekowych prezentowali zarówno patriotyczne wiersze, jak i pieśni. - To doskonała okazja do zaprezentowania swoich talentów, a jednocześnie możliwość zamanifestowania naszego patriotyzmu - mówią uczennice I LO z Końskich, które na deskach opoczyńskiego MDK brawurowo wykonały "Tango na głos, orkiestrę i jeszcze jeden głos". Pewnie zwyciężyły w swojej kategorii, dlatego tak jak inni zwycięzcy opoczyńskiego finału będą mogły reprezentować diecezję radomską na ogólnopolskim finale festiwalu pieśni patriotycznej, jaki odbędzie się w Krakowie.
Patronem medialnym XI Konkursu Pieśni i Poezji Patriotycznej "Kocham moją Ojczyznę" było Radio Plus Radom.

Audio clip: Adobe Flash Player (version 9 or above) is required to play this audio clip. Download the latest version here. You also need to have JavaScript enabled in your browser.

Audio clip: Adobe Flash Player (version 9 or above) is required to play this audio clip. Download the latest version here. You also need to have JavaScript enabled in your browser.

Joomla SEF URLs by Artio

ARTYSTA TYGODNIA

"Nie będę Julią"

SEDNO SPRAWY

sedno sprawy 1

REKLAMA

7 DNI NA MAZOWSZU

TWEETY FRANCISZKA

POLECAMY

GRAMY Z CZARNYMI RADOM


 Drużyna M pkt
ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 24 62
ONICO Warszawa 24 57
Jastrzębski Węgiel 24 50
Aluron Virtu Warta Zawiercie 24 43
Cerrad Czarni Radom 24 42
PGE Skra Bełchatów 24 38
Asseco Resovia Rzeszów 24 35
GKS Katowice 24 32
Indykpol AZS Olsztyn 24 30
Trefl Gdańsk 24 28
Chemik Bydgoszcz 24 22
Cuprum Lubin 24 20
MKS Będzin 24 9
Stocznia Szczecin 0 0

POLECAMY

230x190 4