Na antenie: PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radia Plus Radom
Patron dnia: św. Bonawentura, biskup i doktor Kościoła
Radio Plus Radom /RADOM/Kolebka gołębiarstwa - w Radomiu

Wiadomości z Radomia

Kolebka gołębiarstwa - w Radomiu

16 grudzień 2018 / Tekst

To w Radomiu hodowane są gołębie - championy w klasie PDL! Na XV Wystawę Klubową tych ptaków zaprosił Zarząd Klubu Srebrniaka im. Ryszarda Pawłowskiego. Impreza zgromadziła hodowców i miłośników gołębi ras PDL z całej Polski.

Kolebka gołębiarstwa - w Radomiu
foto: MN/Radio Plus Radom

Wystawa w hali sportowej przy ul. 1905 Roku w Radomiu zgromadziła setki miłośników tych ptaków. Podziwaili oni ponad 500 gołębi 11 ras przywiezionych przez ok. 60 wystawców z całej Polski - mówi prezes klubu Marek Pawelec:

Zbigniew Kiełek hoduje gołębie od 25 lat. Jak mówi, to tradycja przekazywana z pokolenia na pokolenie:

Srebrniak Polski jest rasą gołębia, która powstała prawdopodobnie na przełomie XVI i XVII wieku. Ptak wyhodowany w Polsce nazywany jest także gołębiem Polskim Długodziobym Lotnym.

Srebrniak Polski ma wąską głowę, która jest odpowiednio długa do wielkości jego ciała. Linia głowy tworzy wraz z dziobem oraz woskówkami nosowymi jednolitą linię, która jest równoległa do podstawy i tworzy wrażenie prostej postawy gołębia. Część tylna głowy musi być łagodnie zaokrąglona i przechodzić w linię szyi. Patrząc na gołębia z góry, jego głowa wraz z dziobem i woskówkami powinna przedstawiać rozszerzający się klin, którego tylna część musi być łagodnie zaokrąglona.

Oczy powinny być usadzone wysoko, w najbliższym miejscu linii profilu głowy (w jej tylnej partii czaszki). Oczy są koloru biało - porcelanowego, źrenica jest czarna, okrągła położona pośrodku tęczówki. Brew jest bardzo dobrze widoczna o czarnej barwie i drobnej strukturze.

Dziub gołębia jest koloru czarnego. Mierzy 1/3 długości głowy gołębia. Posiada cętki w kształcie klina. Woskówki nosowe są małe i bardzo dobrze przylegają do dzioba.

Szyja gołębia jest prosta i cienka, największe wycięcie posiada tuż pod dziobem. Bardzo łagodnie poszerza się w kierunku dołu i harmonijnie łączy się z piersią oraz barkami. Szyja razem z głową stanowi 1/3 wysokości. Gołąb posiada wąską, zaokrągloną pierś, która nie jest wysunięta do przodu. Plecy są wąskie, lekko zaokrąglone oraz opadające ku dołowi.

Srebrniak Polski posiada zwarte skrzydła, które bardzo dobrze przylegają do tułowia. Spokojnie spoczywają na ogonie i nie krzyżują się ze sobą lotkami. Skrzydła sięgają do połowy ciemnej wstęgi, która znajduje się na ogonie. Ogon gołębia jest zwarty, prosty,trzyma ukośnie w równej linii z opadającą linią pleców. Ogon swoją końcówką nie dotyka postawy.

Nogi gołębia są cienkie, koloru karminowo- czerwonego proporcjonalnie wysokie do wysokości ptaka. Uda nie są schowane w piórach podbrzusza. Z przodu nóg widoczne są pióra, które wyrastają na ok 1 cm, w miejscu poniżej stawu skokowego (staw skokowy nie jest w ogóle opierzony z tyłu). Nogi na odcinku od stawów skokowych są lekko ugięte, zaś palce są rozstawione równo. Pazurki są barwy jasnej.

Upierzenie gołębia rasy Srebrniak Polski jest bardzo obfite, gładkie i dobrze przylegające do ciała. Gołąb posiada sroczy rysunek o barwie lodowo- niebieskiej z lekkim odcieniem srebrzystym, który znajduje się na głowie, szyi, piersiach oraz częściowo na plecach, ogonie i pod ogonem. Całe podbrzusze, uda oraz skrzydła są koloru białego. Na piersiach i plecach można zauważyć widoczny odcień barwy srebrzystej, która stopniowo słabnie kiedy przechodzi w barwę białą. Ogon jest w kolorze szyi oraz piersi, ale przejście od barwy białej pleców do ciemniejszej na ogonie musi być wyraźnie stonowane. Przed samym zakończeniem ogona w poprzek sterówek występuje czarna wstęga, która zakończona jest całkowicie jasnym obrzeżem.

Joomla SEF URLs by Artio

ARTYSTA TYGODNIA

"Nie będę Julią"

SEDNO SPRAWY

sedno sprawy 1

REKLAMA

7 DNI NA MAZOWSZU

TWEETY FRANCISZKA

POLECAMY

GRAMY Z CZARNYMI RADOM


 Drużyna M pkt
ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 24 62
ONICO Warszawa 24 57
Jastrzębski Węgiel 24 50
Aluron Virtu Warta Zawiercie 24 43
Cerrad Czarni Radom 24 42
PGE Skra Bełchatów 24 38
Asseco Resovia Rzeszów 24 35
GKS Katowice 24 32
Indykpol AZS Olsztyn 24 30
Trefl Gdańsk 24 28
Chemik Bydgoszcz 24 22
Cuprum Lubin 24 20
MKS Będzin 24 9
Stocznia Szczecin 0 0

POLECAMY

230x190 4