Na antenie: LUDZKIM GŁOSEM
Patrycja Michońska
Patron dnia: św. Bonawentura, biskup i doktor Kościoła
Radio Plus Radom /RADOM/Kolorowe obchody w centrum miasta!

Wiadomości z Radomia

Kolorowe obchody w centrum miasta!

21 marzec 2019 / Tekst

Występy artystyczne, kolorowy korowód w centrum miasta i wernisaż wystawy fotograficznej - to wszystko w związku z obchodami Światowego Dnia Osób z Zespołem Downa, którzy przypada właśnie dziś, 21 marca. 

Światowy Dzień Zespołu Downa to święto obchodzone corocznie 21 marca z inicjatywy Europejskiego Stowarzyszenia Zespołu Downa od 2005 roku. Data obchodów nie jest przypadkowa – dzień 21 marca patronuje rozpoczynającej się wiośnie i narodzinom ludzi niezwykłych, data wiąże się również z istotą zaburzenia – trisomią 21 chromosomu.Głównym celem obchodów jest pokazanie społeczeństwu, że osoby z Zespołem Downa są takie same jak osoby pełnosprawne.

W Radomiu obchody Światowego Dnia Osób z Zespołem Downa trwają już od poniedziałku. W ich programie znalazły się zawody sportowe, konferencja naukowa i pokaz krótkometrażowych filmów poświęconych osobom z Zespołem Downa. W czwartek, 21 marca przypadł główny punkt tego trwającego od poniedziałku święta.

Wszystko rozpoczęło się w Muszli Koncertowej w radomskim Parku Kościuszki, gdzie na scenie prezentowali się zaproszeni goście. Pantomimę "Brzydkie Kaczątko" przygotowali podopieczni Specjalnego Ośrodka Dla Dzieci Niewidomych i Słabowidzących. - Trzeba otworzyć oczy! To, że się różnimy nie oznacza, że jesteśmy gorsi - mówi Ewa Kur z Ośrodka, a Martynka, która występowała na scenie cieszy się, że tak wiele osób przyszło, by wspólnie świętować: 

Swoimi talentami podzielili się również podopieczni Stowarzyszenia Twórczości Artystycznej Osób z Zespołem Downa 'Opatrzność: Swoimi talentami podzielili się również podopieczni Stowarzyszenia Twórczości Artystycznej Osób z Zespołem Downa 'Opatrzność". - Ci młodzi ludzie rozwijają się, coraz pewniej czują się nie tylko na scenie, ale również w społeczeństwie - mówi Anna Klińska Majcher - prezes Stowarzyszenia, a jej podopieczna dodaje, że warto było włożyć wysiłek w przygotowanie występu: 

To ważne, by świętować z rozmachem, a jednocześnie uświadamiać społeczeństwo, że osoby z Zespołem Downa funkcjonują w społeczeństwie jak każdy - zauważa jedna z organizatorek Tatiana Kaplińka - prywatnie mama Maćka z Zespołem Downa, zawodowo - kierownik warsztatów terapii zajęciowej do celu. Słowa te potwierdza mama Tosi - Aldona Sikora, która również zaangażwała się w organizację wydarzenia: 

Miasto pamięta o osobach niepełnosprawnych nie tylko od święta - przekonuje wiceprezydent Radomia Jerzy Zawodnik: Miasto pamięta o osobach niepełnosprawnych nie tylko od święta - przekonuje wiceprezydent Radomia Jerzy Zawodnik:

Dzisiejsze obchody zakończył wernisaż fotografii, których bohaterami są dzieci z zespołem downa. Autorkami wystawy "Inni a jednak tacy jak my" są  Ewa Rozińska i  Dorota Wólczyńska. Zdjęcia robione były w radomskim Hula Parku i Muzeum Jacka Malczewskiego, w sesji udział wzięło dziewięcioro dzieci: 

Szacuje się, że w Polsce z Zespołem zmaga się około 60 tysięcy osób. Objawy rozpoznać można już w momencie porodu - to m.in "orientalna uroda". Poziom dojrzałości społecznej, jaki mogą osiągnąć osoby z Zespołem Downa to kwestia bardzo indywidualna i zależy od wieku rozpoczęcia terapii. Część osób jest w stanie osiągnąć wiele tych samych umiejętności co ich zdrowi rówieśnicy, jednak zajmuje im to dużo więcej czasu, wymaga więcej wysiłku i zaangażowania w terapię.

Ostatnim punktem obchodów będzie przedstawienie "Peregrynus - Władca Serc" w Publicznej Szkole Podstawowej nr 3 w Radomiu. 

Patronat medialny nad obchodami sprawuje Radio Plus Radom. 

Joomla SEF URLs by Artio

ARTYSTA TYGODNIA

"Nie będę Julią"

SEDNO SPRAWY

sedno sprawy 1

REKLAMA

7 DNI NA MAZOWSZU

TWEETY FRANCISZKA

POLECAMY

GRAMY Z CZARNYMI RADOM


 Drużyna M pkt
ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 24 62
ONICO Warszawa 24 57
Jastrzębski Węgiel 24 50
Aluron Virtu Warta Zawiercie 24 43
Cerrad Czarni Radom 24 42
PGE Skra Bełchatów 24 38
Asseco Resovia Rzeszów 24 35
GKS Katowice 24 32
Indykpol AZS Olsztyn 24 30
Trefl Gdańsk 24 28
Chemik Bydgoszcz 24 22
Cuprum Lubin 24 20
MKS Będzin 24 9
Stocznia Szczecin 0 0

POLECAMY

230x190 4