Na antenie: PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radia Plus Radom
Patron dnia: 21 sierpnia - św. Pius X, papież
Radio Plus Radom /RADOM/Kolorowe skarpetki na znak solidarności!

Wiadomości z Radomia

Kolorowe skarpetki na znak solidarności!

28 luty 2017 / Tekst

Chcesz okazać solidarność z osobami z Zespołem Downa? Sfotografuj się w różnych skarpetkach!

Tosia i Nikola
Tosia i Nikola

Radio Plus Radom

21 marca obchodzony jest Światowy Dzień Osób z Zespołem Downa. Tego dnia w wielu miastach organizowane są imprezy mające na celu integrację z osobami z Zespołem. Organizatorom happeningów zależy na tym, by pokazać, że osoby z Zespołem Downa może są inni, ale na pewno nie są gorsi. Co przygotowuje Radom? Inicjatywę przejęły Aldona Sikora - mama 2,5 rocznej Tosi i Patrycja Mrozowicz - mama 2,5 rocznej Nikoli. - Jako matki nie możemy pozwolić, by nasze dzieci były zamknięte w czterech ścianach. Zależy nam na tym, by wszyscy wiedzieli o tym, że "zespolaki" to normalne dzieci, które potrafią się bawić, potrzebują przyjaźni i kontaktu z rówieśnikami. - mówi Aldona Sikora.

Aktywne mamy mają wiele pomysłów na to, by uczcić Światowy Dzień Osób z Zespołem Downa. W muszli koncertowej wystąpi teatr osób z Zespołem Downa, będzie również uczta muzyczna. Później uczestnicy przejdą korowodem przez radomski deptak. Podczas marszu rozdawane będą ulotki dotyczące choroby i osób nią dotkniętych. Następnie, organizatorki zaproszą do Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu, gdzie obejrzeć będzie można wystawę poświęconą osobom z Zespołem. W Muzeum wyświetlony będzie również film zmontowany z nadesłanych zdjęć. 

W przygotowaniu tego punktu pomóc może każdy z nas. Wspomniany film powstać ma ze zdjęć osób, które fotografują się w dwóch różnych kolorowych skarpetkach. Skarpetki nie do pary mają symbolizować niedopasowanie genotypowe osób z Zespołem Downa. Przesyłając zdjęcie całej postaci w dwóch różnych skarpetkach pokazujemy solidarność z osobami dotkniętymi Zespołem. Zdjęcia przesyłać można na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. do 15 marca. Natomiast 21 marca wszystkie zdjęcia wyświetlane będą w Muzeum im. Jacka Malczewskiego. Film stworzony z fotografii tego dnia pojawi się również na Facebooku. Zdjęcia objęte będą prawami autorskimi i wykorzystane będą jedynie na potrzebę tej akcji. Warto dodać, że pomysł Aldony Skowron i Patrycji Mrozowicz wsparło wiele znanych i mniej znanych osób. Wśród nich: Michał Bajor, Ewa Błaszczyk, Szymon Wydra, Sławomir Wierzcholski, a także wiceprezydent Radomia Jerzy Zawodnik czy władze Zwolenia. Skąd pomysł, by w taki sposób okazać solidarność? Wpadł na niego Francois – chłopiec z Zespołem Downa, który nominował do niej znane osoby - wyjaśnia Aldona Sikora:

Udział w akcji cieszy - dzięki niej rodzice mogą poczuć, że nie są sami. Zdarza się, że osoby przesyłając zdjęcia pytają, dlaczego akurat skarpetki nie do pary.

Dla Patrycji Mrozowicz, mamy Nikoli, która urodziła się z Zespołem Downa ważne jest, by świadomość społeczeństwa wzrastała. - Czasem spotykamy się z niemiłymi komentarzami:

Światowy Dzień Osób z Zespołem Downa w Radomiu - tak jak na całym świecie - obchodzony będzie 21 marca. O pomysłach na ten dzień i tym, dlaczego jego obchodzenie jest tak ważne z Aldoną Sikorą i Patrycją Mrozowicz rozmawiała Weronika Chochoł:

 

Joomla SEF URLs by Artio

ARTYSTA TYGODNIA

Brothers In Arms

SEDNO SPRAWY

sedno sprawy 1

REKLAMA

7 DNI NA MAZOWSZU

TWEETY FRANCISZKA

POLECAMY

GRAMY Z CZARNYMI RADOM


 Drużyna M pkt
ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 24 62
ONICO Warszawa 24 57
Jastrzębski Węgiel 24 50
Aluron Virtu Warta Zawiercie 24 43
Cerrad Czarni Radom 24 42
PGE Skra Bełchatów 24 38
Asseco Resovia Rzeszów 24 35
GKS Katowice 24 32
Indykpol AZS Olsztyn 24 30
Trefl Gdańsk 24 28
Chemik Bydgoszcz 24 22
Cuprum Lubin 24 20
MKS Będzin 24 9
Stocznia Szczecin 0 0

POLECAMY

230x190 4