Na antenie: PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Agnieszka Morawska
Patron dnia: 22 lutego - katedry świętego Piotra, Apostoła
Pochmurno

-3°C

Radom

Pochmurno

Wilgotność: 76%

Wiatr: 30.58 km/h

 • 03 Sty 2019

  Śnieg 0°C -2°C

 • 04 Sty 2019

  Bardzo pochmurno 0°C -5°C

Radio Plus Radom /RADOM/Końca nie widać

Wiadomości z Radomia

Końca nie widać

08 styczeń 2019 / Tekst

Pracownicy sądów nie są usatysfakcjonowani porozumieniem z ministrem sprawiedliwości. W dalszym ciągu domagają się 1 tys. zł podwyżki. 

Końca nie widać
fot. Radio Plus Radom

Przypomnijmy, że 18 grudnia przedstawiciele sześciu organizacji związkowych podpisali porozumienie z ministrem sprawiedliwości. Strona rządowa zobowiązała się, że podczas prac nad projektem budżetu na 2020 roku priorytetem będzie podjęcie działań zmierzających do zwiększenia wynagrodzeń pracowników sądów powszechnych i powszechnych jednostek organizacyjnych prokuratury. Jednocześnie w tym roku pracownicy sądów mają otrzymać ok. 200 zł brutto podwyżki na jeden etat. Ponadto każdy pracownik otrzyma 1 tys. zł brutto nagrody za IV kwartał 2018 roku. Musi jednak pracować w sądzie co najmniej 6 miesięcy.

W Sądzie Okręgowym w Radomiu trwa już spór zbiorowy, który wszczął jeden ze związków zawodowych - Krajowy Niezależny Związek Zawodowy KNSZZ "Ad Rem". Przewodnicząca Justyna Przybylska:

A jak do sporu odnoszą się inne związki zawodowe? Wypracowują stanowisko.  - Na razie jesteśmy chyba w drodze. Porozumienie nie zadowoliło pracowników i słusznie. Oczekiwania były znacznie większe. Kolejne spotkanie związków zawodowych z ministerstwem sprawiedliwości planowane jest na 25 stycznia i zobaczymy czy te rozmowy przyniosą jakieś efekty - mówi Anna Kowalczyk, przewodnicząca Rady Zakładowej Związku Zawodowego Pracowników Wymiaru Sprawiedliwości RP przy Sądzie Okręgowym i Rejonowym w Radomiu.

Do związku tego w Sądzie Okręgowym należy 45 osób. Tymczasem 14 stycznia o godz. 10 odbędzie się spotkanie przedstawicieli związku "Ad Rem" z prezesem Sądu Okręgowego w Radomiu. Będzie to pierwszy etap sporu zbiorowego, czyli rokowania. - Ewentualne porozumienie podpisane może zostać po przeprowadzeniu rokowań, a w razie nieosiągnięcia porozumienia – sporządzony zostanie protokół rozbieżności ze wskazaniem stanowisk stron - informuje rzecznik Sądu Okręgowego w Radomiu sędzia Arkadiusz Guza. W przesłanym nam stanowisku możemy jednocześnie przeczytać, że sąd nie jest w stanie spełnić postulatów płacowych pracowników. Decyzja o podwyżkach należy do ministra sprawiedliwości.

 Poniżej stanowisko Sądu Okręgowego w Radomiu

1. Spór zbiorowy istnieje od dnia wystąpienia przez podmiot reprezentujący interesy pracownicze do pracodawcy z żądaniami w sprawach płacowych. Pismo Związku Ad Rem wpłynęło 2.01.2019 r. i jutro zostanie wysłana odpowiedź do Związku oraz zawiadomienie do PIP.

2. Sąd nie jest w stanie spełnić postulatów płacowych bowiem jak wiadomo - również Związkom Zawodowym - decyzja o podwyżkach wynagrodzeń dla pracowników sądownictwa podejmuje Minister Sprawiedliwości, on również przekazuje środki na ten cel do podległych sądów. Informacja o tym jest zawarta w piśmie Ministra Sprawiedliwości znak DB-III-311-87/18 z dnia 09.05.2018 r. cytuję: „ Odnosząc się do kwestii planowania wydatków na wynagrodzenia chcę podkreślić, że Wieloletni Plan Finansowy Państwa na lata 2018-2021 zakłada, że fundusz wynagrodzeń w państwowych jednostkach budżetowych będzie realizowany w ramach limitu wydatków przewidzianego przez stabilizującą regułę wydatkową i przy założeniu wzrostu tego funduszu zgodnie z inflacją (CPI), z wyłączeniem grup pracowniczych objętych systemami indeksacji.

Uwzględniając powyższe, jak i nieznaną obecnie przeciętnego wynagrodzenia w drugim kwartale 2018 r., ogłaszanego w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej Monitor Polski przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego na podstawie art. 20 pkt 2 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, która stanowi, co do zasady, podstawę ustalenia wynagrodzeń zasadniczych sędziów, uprzejmie informuję, że skutki wzrostu w 2019 r. wydatków na wynagrodzenia sędziów oraz do nich relacjonowanych, zostaną ujęte w części 15/01 Ministerstwo Sprawiedliwości.

Joomla SEF URLs by Artio

Pogoda

-3°C

Radom

Pochmurno

Wilgotność: 76%

Wiatr: 30.58 km/h

 • 03 Sty 2019

  0°C -2°C

 • 04 Sty 2019

  0°C -5°C

ARTYSTA TYGODNIA

Raindrops Keep Fallin' On My Head

SEDNO SPRAWY

sedno sprawy 1

REKLAMA

7 DNI NA MAZOWSZU

TWEETY FRANCISZKA

POLECAMY

DLA LASU - DLA LUDZI

GRAMY Z CZARNYMI RADOM


 Drużyna M pkt
ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 17 47
ONICO Warszawa 18 41
Jastrzębski Węgiel 18 40
Cerrad Czarni Radom 19 35
Aluron Virtu Warta Zawiercie 18 30
PGE Skra Bełchatów 18 27
GKS Katowice 19 27
Asseco Resovia Rzeszów 18 23
Indykpol AZS Olsztyn 19 22
Trefl Gdańsk 16 20
Chemik Bydgoszcz 19 19
Cuprum Lubin 18 17
MKS Będzin 19 6
Stocznia Szczecin 0 0

POLECAMY

230x190 4