Na antenie: W rytmie Radomia i regionu
Wojciech Sałek
Patron dnia: św. Aleksy, wyznawca
Radio Plus Radom /RADOM/Koniec naboru. Uczniowie wolą szkoły techniczne

Wiadomości z Radomia

Koniec naboru. Uczniowie wolą szkoły techniczne

24 maj 2017 / Tekst

Zakończył się pierwszy etap naboru do szkół ponadgimnazjalnych. Ponad połowa uczniów wybrała technika i szkoły branżowe.

fot. MP/RPR
fot. MP/RPR

Gimnazjaliści rejestrowali się do 19 maja. Mogli wybrać maksymalnie trzy szkoły i dowolną liczbę klas. Następnie układali je w kolejności od najbardziej do najmniej preferowanych. Do 22 maja szkoły miały czas na weryfikację zgłoszeń.

- Mamy pierwsze szacunkowe oglądy tego, jak wybiera młodzież. Jeżeli chodzi o licea ogólnokształcące jest to 45% całości puli, czyli znowu w tym roku możemy się uśmiechnąć, że mamy 55% kandydatów do szkół zawodowych - mówi wiceprezydent Karol Semik.

Ze szkoł technicznych gimnazjaliści najchętniej wybierali Zespół Szkół Technicznych. Z pierwszej preferencji placówkę wybrało aż 368 uczniów. Ogółem szkołę wskazało 694 gimnazjalistów, a miejsc jest 270. Największym zainteresowaniem cieszy się klasa o profilu technik informatyk.

- Te kierunki, które są bardzo poszukiwane na rynku pracy cieszą się wreszcie zainteresowaniem gimnazjalistów, ponieważ naprawdę praca czeka, a pracodawcy czekają na przyszłym absolwentów. Mamy nadzieję, że wyniki również są dobre i że młodzież od 1 września zasili naszą szkołę grupą ludzi, którzy będą chcieli się uczyć, pracować i spełniać wymogi i umiejętności związane z nowymi zawodami - mówi Bernadeta Kudas, dyrektor ZST.

Z liceów ogólnokształcących gimnazjaliści najchętniej wybierali IV LO im. Chałubińskiego. Szkołę w pierwszej preferencji wskazało 387 gimnazjalistów, a ogółem chętnych jest 779. Dużą popularnością cieszą się również V LO im. Traugutta i III LO im. Czachowskiego. "Traugutta" w pierwszej preferencji wybrało 250 gimnazjalistów, a "Czachowskiego" 227.

Kuba z Publicznego Gimnazjum nr 22 wybrał w pierwszej preferencji szkołę techniczną. Podkreśla, że to jest zgodnie z jego zainteresowaniami i perspektywami na przyszłość.

Gimnazjalistki stawiają jednak na licea.

Uczniowie gimnazjów będą mieli jeszcze możliwość zmiany preferencji. Od 16 do 19 czerwca system będzie otwarty i po uzyskaniu wyników egzaminów gimnazjalnych statystyki naboru mogą się jeszcze zmieniać.

Publikacja list przyjętych do szkół 5 lipca.

Joomla SEF URLs by Artio

ARTYSTA TYGODNIA

"Nie będę Julią"

SEDNO SPRAWY

sedno sprawy 1

REKLAMA

7 DNI NA MAZOWSZU

TWEETY FRANCISZKA

POLECAMY

GRAMY Z CZARNYMI RADOM


 Drużyna M pkt
ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 24 62
ONICO Warszawa 24 57
Jastrzębski Węgiel 24 50
Aluron Virtu Warta Zawiercie 24 43
Cerrad Czarni Radom 24 42
PGE Skra Bełchatów 24 38
Asseco Resovia Rzeszów 24 35
GKS Katowice 24 32
Indykpol AZS Olsztyn 24 30
Trefl Gdańsk 24 28
Chemik Bydgoszcz 24 22
Cuprum Lubin 24 20
MKS Będzin 24 9
Stocznia Szczecin 0 0

POLECAMY

230x190 4