Na antenie: PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radia Plus Radom
Patron dnia: 18 czerwca - św. Elżbieta z Schönau, dziewica i zakonnica
Radio Plus Radom /RADOM/Korupcyjne zarzuty za wyłudzenie dotacji unijnej

Wiadomości z Radomia

Korupcyjne zarzuty za wyłudzenie dotacji unijnej

24 październik 2016 / Tekst

Policjanci wraz z prokuraturami udaremnili proceder korupcyjny związany z wyłudzeniem ponad 5 milionów złotych dotacji unijnej dla jednej z radomskich firm. W sprawę zamieszany jest szef tego przedsiębiorstwa i dwie inne osoby, w tym pracownik warszawskiego oddziału ARMiR, które wedle dotychczasowych ustaleń miały przyjąć 800 tys. złotych łapówki w zamian za obietnicę "pomocy" w załatwieniu dopłaty.

Sprawa ma swój początek w 2014 r. Wówczas przedsiębiorca z Radomia złożył wniosek w  Mazowieckim Oddziale Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Warszawie  o dofinansowanie w kwocie ponad 5 mln zł inwestycji na zakup linii technologicznej do produkcji filetów i porcji łososia w ramach programu operacyjnego pt. ”Zrównoważony rozwój sektora rybołówstwa i nadbrzeżnych obszarów rybackich 2007 – 2013”. W konsekwencji tego wniosku przedsiębiorstwo dostało wypłatę 2,2 mln zł tytułem zaliczki na realizację inwestycji. W przyszłości miało otrzymać kolejną kwotę blisko 3 milionów.

- Policjanci zwalczający przestępczość korupcyjną w KWP zs. w Radomiu jakiś czas temu otrzymali informacje wskazujące na nieprawidłowości w realizacji opisanego projektu. W toku czynności operacyjnych, a następnie wszczętego przez Prokuraturę Regionalną w Warszawie śledztwie zebrano materiał procesowy dający podstawę do przyjęcia, że doszło w tym przypadku do przestępstwa korupcyjnego, a konkretnie do powoływania się w zamian za korzyść materialną na wpływy w ARMiR w Warszawie celem „przymknięcia oczu” na niebagatelne nieprawidłowości w złożonym przez beneficjenta wniosku - mówi nadkom. Alicja Śledziona z mazowieckiej policji. 

Ustalenia śledztwa wskazują, że firma która miała pozyskać dotację prowadziła deklarowaną działalność tylko „na papierze”. Jej pełnomocnik miał także w świetle dotychczasowych ustaleń wręczyć 800 tys. złotych dwóm mężczyznom, którzy obiecali mu pomoc w załatwianiu formalności. Jednym z nich był urzędnik z ARMiR, drugim przedsiębiorca z terenu Śląska. Właśnie oni obaj usłyszeli zarzuty korupcyjne i decyzją sądu zostali tymczasowo aresztowani. Właściciel firmy – beneficjenta także usłyszał zarzuty związane z wyłudzeniem środków unijnych, został objęty dozorem, a na poczet przyszłych kar zabezpieczono 350 tysięcy złotych.

Wszystkim podejrzanym grozi do 8 lat więzienia. Śledztwo w tej sprawie nie pozwoliło na bezprawne pozyskanie blisko 3 mln złotych nienależnych środków z dotacji. 

Joomla SEF URLs by Artio

ARTYSTA TYGODNIA

"(Everything I Do) I Do It For You"

SEDNO SPRAWY

sedno sprawy 1

REKLAMA

SZKOŁA TWOICH MARZEŃ

7 DNI NA MAZOWSZU

TWEETY FRANCISZKA

POLECAMY

GRAMY Z CZARNYMI RADOM


 Drużyna M pkt
ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 24 62
ONICO Warszawa 24 57
Jastrzębski Węgiel 24 50
Aluron Virtu Warta Zawiercie 24 43
Cerrad Czarni Radom 24 42
PGE Skra Bełchatów 24 38
Asseco Resovia Rzeszów 24 35
GKS Katowice 24 32
Indykpol AZS Olsztyn 24 30
Trefl Gdańsk 24 28
Chemik Bydgoszcz 24 22
Cuprum Lubin 24 20
MKS Będzin 24 9
Stocznia Szczecin 0 0

POLECAMY

230x190 4