Na antenie: PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radia Plus Radom
Patron dnia: 22 sierpnia - Najświętsza Maryja Panna Królowa
Radio Plus Radom /RADOM/Kościół z Wolanowa odnowiony

Wiadomości z Radomia

Kościół z Wolanowa odnowiony

02 listopad 2018 / Tekst

Zakończyła się przebudowa i remont „Kościoła z Wolanowa” wraz z montażem dzwonu i organów w kościele oraz montażem dzwonów w „Dzwonnicy z Wielgiego”.

Kościół z Wolanowa odnowiony
foto: Magdalena Gliszczyńska

Prace rozpoczęły się w kwietniu tego roku. Zadanie remont Kościoła św. Doroty i dzwonnicy z Wielgiego polegał na wykonaniu prac budowlano-konserwatorskich oraz uzupełnieniu wyposażenia Kościoła w organy i dzwon oraz Dzwonnicy z Wielgiego, gdzie pojawiły się trzy dzwony. Na realizację zadania przewidziano kwotę w wysokości 1 033 200,00 zł.: w tym dzwony – 185 tys. zł., organy 300 tys. zł., roboty budowlane 550 tys. zł. Najbliższa uroczystość – Matki Boskiej Gromnicznej odbędzie się 2 lutego 2019 roku. Wcześniej jednak za około dwa tygodnie turyści będą mogli podziwiać odnowione obiekty. W każdą niedzielę o 12:00 zabrzmią dzwony – zapowiada Ilona Jaroszek-Nowak dyrektor MWR. Posłuchaj całej rozmowy

Prace przy kościele są realizowane w ramach projektu „Wokół wiejskiej zagrody”, który Muzeum pozyskało środki finansowe z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego (kwotę 3,5 min zł.) oraz Samorządu Województwa Mazowieckiego (kwota ok. 4 mln zł.). Na realizację zadania przewidziano kwotę w wysokości 1 033 200,00 zł. Dzwony – 185 tys. zł. Organy 300 tys. zł. Roboty budowlane 550 tys. zł.

Kościół pod wezwaniem św. Doroty z Wolanowa jest jednym z nielicznych starych, drewnianych kościołów zachowanych na Mazowszu. Ocalały w nim trzy drewniane późnobarokowe ołtarze i ambona. Cennym wykończeniem ołtarzy jest ażurowa snycerka, złocona, o motywach winorośli i anielskich skrzydeł. W ołtarzach bocznych umieszczone są cenne XVII-wieczne obrazy olejne, które przed stawiają Opatrzność Bożą i świętą Teklę. Obrazy, malowane w stylu weneckim przez anonimowych malarzy, prezentują dobry poziom artystyczny. Dzięki wieloletnim pracom konserwatorskim odkryto i zabezpieczono XVIII-wieczne malowidła ścienne przedstawiające bogaty wystrój barokowej świątyni murowanej. Istnienie tych malowideł stanowi o wyjątkowości wolanowskiej świątyni.

Fundatorką kościoła była Anna z Janickich Kwaśniewska, właścicielka leżących w pobliżu Wolanowa wsi Kowala-Duszocina i Strzałków. Kościół zbudowany został w konstrukcji węgłowej z bali modrzewiowych. Ściany nawy i prezbiterium są z zewnątrz pokryte gontem. Dach gontowy zwieńczony jest nad ścianą tęczową barokową wieżyczką z sygnaturką.

Do końca realizacji projektu pozostało: remont budynku kas biletowych, remont części dróg oraz przebudowa Pawilonu ekspozycyjnego.

Joomla SEF URLs by Artio

ARTYSTA TYGODNIA

Brothers In Arms

SEDNO SPRAWY

sedno sprawy 1

REKLAMA

7 DNI NA MAZOWSZU

TWEETY FRANCISZKA

POLECAMY

GRAMY Z CZARNYMI RADOM


 Drużyna M pkt
ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 24 62
ONICO Warszawa 24 57
Jastrzębski Węgiel 24 50
Aluron Virtu Warta Zawiercie 24 43
Cerrad Czarni Radom 24 42
PGE Skra Bełchatów 24 38
Asseco Resovia Rzeszów 24 35
GKS Katowice 24 32
Indykpol AZS Olsztyn 24 30
Trefl Gdańsk 24 28
Chemik Bydgoszcz 24 22
Cuprum Lubin 24 20
MKS Będzin 24 9
Stocznia Szczecin 0 0

POLECAMY

230x190 4