Na antenie: Kto rano wstaje...
Kasia Kozimor, Tomek Waloszczyk
Patron dnia: św. Brygida Szwedzka, zakonnica, patronka Europy
Radio Plus Radom /RADOM/Kościuszko jak malowany

Wiadomości z Radomia

Kościuszko jak malowany

31 październik 2017 / Tekst

Zespół Szkół Technicznych w Radomiu zajął trzecie miejsce w konkursie na mural "Kościuszko jak malowany".

 

Kościuszko jak malowany
fot. http://zst-radom.edu.pl

2017 rok jest szczególny dla Zespołu Szkół Technicznych. To 200. rocznica śmierci Tadeusza Kościuszki, patrona szkoły. Społeczność szkolna wzięła udział w Ogólnopolskim Zlocie Szkół noszących imię Tadeusza Kościuszki. Spotkało się kiluset uczniów, a także kadra pedagogiczna. Widowiskowy był korowód z pochodniami na szczyt Kopca Kościuszki. Wielu emocji i wiedzy dostarczyła miejska gra terenowa śladami Tadeusza Kościuszki. Śladem po zlocie będzie zasadzony na krakowskich Plantach platan. Uczniowie poznali też Barbarę Wachowicz. Jej najnowsza książka to „Tadeusz Kościuszko w Ojczyźnie, Ameryce i Szwajcarii".

Prestiżowe dla Radomia było rozstrzygnięcie konkursu na mural „Kościuszko jak malowany”. Mural zaprojektowany i wykonany przez nauczyciela ZST Mariusza Utkowskiego zajął trzecie miejsce. W stworzenie muralu zaangażowali się także uczniowie.

To nie koniec. Uczniowie szkół kościuszkowskich uczestniczyli w Lekcji Śpiewania z Biblioteką Polskiej Piosenki ”Wszyscy jesteśmy Kościuszkami”. Pamiątką będzie z pewnością zdjęcie wszystkich uczestników na Rynku Głównym. Ostatnim akordem zlotu była Msza Św. w katedrze wawelskiej z udziałem prezydenta Polski Andrzeja Dudy.

Tyle Kraków, natomiast 18 października uczniowie radomskiego ZST uczestniczyli w koncercie poświęconym Tadeuszowi Kościuszce. Uczniowie szkół kościuszkowskich zostali zaproszeni do Pałacu Prezydenckiego przez prezydenta Polski Andrzeja Dudę i jego małżonkę Agatę Kornhauser-Dudę. Do Warszawy pojechali najzdolniejsi uczniowie razem z dyrektor szkoły Bernadetą Kudas. Podczas godzinnego koncertu można było usłyszeć utwory m.in. Fryderyka Chopina, Karola Kurpińskiego i Ignacego Dobrzyńskiego oraz ...Tadeusza Kościuszki. - Otwierając koncert, Prezydent przypomniał, że Tadeusz Kościuszko to nie tylko nieustępliwy polityk, wspaniały żołnierz i generał, który walczył o wolność Polski i niepodległość Stanów Zjednoczonych, ale także niezwykle wszechstronny i utalentowany człowiek – był inżynierem, projektował ogrody, lubił rzeźbić, malować oraz komponować muzykę. Prezydent podkreślił, że muzyka Tadeusza Kościuszki i naszych kompozytorów romantycznych stanowi element głębokiego polskiego dążenia do wolności - czytamy relację na stronie internetowej Zespołu Szkół Technicznych.

Joomla SEF URLs by Artio

ARTYSTA TYGODNIA

"Hotel California"

SEDNO SPRAWY

sedno sprawy 1

REKLAMA

7 DNI NA MAZOWSZU

TWEETY FRANCISZKA

POLECAMY

GRAMY Z CZARNYMI RADOM


 Drużyna M pkt
ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 24 62
ONICO Warszawa 24 57
Jastrzębski Węgiel 24 50
Aluron Virtu Warta Zawiercie 24 43
Cerrad Czarni Radom 24 42
PGE Skra Bełchatów 24 38
Asseco Resovia Rzeszów 24 35
GKS Katowice 24 32
Indykpol AZS Olsztyn 24 30
Trefl Gdańsk 24 28
Chemik Bydgoszcz 24 22
Cuprum Lubin 24 20
MKS Będzin 24 9
Stocznia Szczecin 0 0

POLECAMY

230x190 4