Na antenie: PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radia Plus Radom
Patron dnia: św. Józef Bilczewski, biskup
Pochmurno

8°C

Radom

Pochmurno

Wilgotność: 96%

Wiatr: 11.27 km/h

  • 23 Paź 2017

    Chwilowe opady deszczu 8°C 5°C

  • 24 Paź 2017

    Pochmurno 7°C 3°C

Radio Plus Radom /RADOM/Kres okupacji w Opocznie

Wiadomości z Radomia

Kres okupacji w Opocznie

12 styczeń 2015 / Tekst

"Kres okupacji niemieckiej - Opoczno 1945" - pod takim hasłem odbędzie się w Opocznie widowisko historyczne. W najbliższą sobotę zorganizuje je opoczyńskie muzeum.

- Chcemy przypomnieć mieszkańcom wydarzenia sprzed 70 lat - mówi Tomasz Łuczkowski, dyrektor Muzeum Regionalnego w Opocznie. - Chodzi tu nie tylko o przejście przez Opoczno Armii Czerwonej i wypędzenie Niemców, ale także o działania oddziału Armii Krajowej pod dowództwem płk Henryka Furmańczyka ps. „Henryk" - wyjaśnia dyrektor.
Inscenizacja przeprowadzona zostanie w sobotę, 17 stycznia, czyli dokładnie w 70. rocznicę zakończenia okupacji niemieckiej w mieście. Jak wyjaśnia Tomasz Łuczkowski, tego dnia na placu targowym przy ul. Szewskiej będzie można podziwiać nie tylko potyczki rekonstruktorów, ale również historyczny sprzęt. Zaprezentuje się niemiecki pojazd „Rosi” z Muzeum w Tomaszowie Maz. Jest to półgąsienicowy transporter opancerzony produkcji niemieckiej typu Sdkfz 251/3 – IV z okresu II wojny światowej (rok produkcji 1944). Pojazd posiada nazwę własną „Rosi” nadaną przez członków załogi (napis zachował się na lewej burcie pojazdu). Transporter należał do wydzielonego oddziału łączności 19. Dolnosaksońskiej Dywizji Pancernej Wehrmachtu. Transporter zatonął w Pilicy rano 18 stycznia 1945 r. na terenie tomaszowskiej dzielnicy Brzustówka. Wydobyty z rzeki 26 lipca 1996 r., w późniejszym okresie przekazany jako eksponat do Muzeum w Tomaszowie Maz. Oprócz „Rosi” będzie można zobaczyć sprzęt z Muzeum im. Orła Białego w Skarżysku-Kamiennej. Tą placówkę reprezentować będzie pojazd terenowy GAZ 67B, zwany popularnie "czapajewem". Pojazd używany przez Armię Czerwoną i powszechnie funkcjonujący po II wojnie światowej w Ludowym Wojsku Polskim. Ciekawostką będzie także niemiecki samochód ciężarowy Mercedes L 3000. Była to obok Opla Blitz jedna z najpopularniejszych ciężarówek w armii niemieckiej. Oprócz wyżej wymienionych niezabranie karabinów maszynowych i pistoletów z okresu II wojny światowej. Na widowisku wystąpią rekonstruktorzy w mundurach Wehrmachtu, Armii Czerwonej oraz partyzanci AK.
Początek widowiska historycznego w Opocznie o godzinie 14.

Audio clip: Adobe Flash Player (version 9 or above) is required to play this audio clip. Download the latest version here. You also need to have JavaScript enabled in your browser.

Joomla SEF URLs by Artio

ARTYSTA TYGODNIA

„Tora Tora Tora”

SEDNO SPRAWY

sedno sprawy 1

REKLAMA

TWEETY FRANCISZKA

POLECAMY

LAS - DOBRE SĄSIEDZTWO

GRAMY Z CZARNYMI RADOM

 Drużyna M pkt
ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 4 12
Indykpol AZS Olsztyn 4 11
Cuprum Lubin 5 11
GKS Katowice 5 9
Espadon Szczecin 5 9
ONICO Warszawa 5 8
Trefl Gdańsk 4 7
Jastrzębski Węgiel 4 7
Cerrad Czarni Radom 5 7
Łuczniczka Bydgoszcz 5 7
Asseco Resovia Rzeszów 4 6
MKS Będzin 5 5
PGE Skra Bełchatów 3 4
Dafi Społem Kielce 5 2
BBTS Bielsko-Biała 4 0
Aluron Virtu Warta Zawiercie 3 0

POLECAMY

230x190 4

39. PIELGRZYMKA RADOMSKA