Na antenie: NOCNE ŚWIATŁA
Paweł Krzemiński
Patron dnia: 22 sierpnia - Najświętsza Maryja Panna Królowa
Radio Plus Radom /RADOM/Ku pamięci Żołnierzy Wyklętych

Wiadomości z Radomia

Ku pamięci Żołnierzy Wyklętych

28 luty 2019 / Tekst

Przez wiele lat represjonowani, nieszanowani, wyklęci... Doczekali się upamiętnienia. Radom i okolice włączą się w obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

Ku pamięci Żołnierzy Wyklętych
fot. Weronika Chochoł/Radio Plus Radom

Wyklęci... Niezłomni... 

W piątek, 1 marca po raz dziewiąty w Polsce obchodzony jest Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Data święta nie jest przypadkowa. Tego dnia w 1951 roku w więzieniu mokotowskim wykonano wyrok śmierci na siedmiu członkach IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”, którzy byli ostatnimi ogólnopolskimi koordynatorami „Walki o Wolność i Niezawisłość Polski z nową sowiecką okupacją”.

Żołnierze Wyklęci (znani również jako Żołnierze Niezłomni) to polskie powojenne podziemie niepodległościowe i antykomunistyczne. Stawiali oni opór sowietyzacji Polski i podporządkowaniu jej ZSRR. Toczyli również walkę ze służbami bezpieczeństwa ZSRR i podporządkowanymi im służbami w Polsce.Liczbę członków wszystkich organizacji i grup konspiracyjnych szacuje się na 120–180 tysięcy osób. W ostatnich dniach wojny na terenie Polski działało 80 tysięcy partyzantów antykomunistycznych.

Obchody w Radomiu

Miejskie obchody rozpoczną się o godz. 12.00 Mszą św. w Kościele Garnizonowym. Następnie o godz. 13.30 przy Pomniku Żołnierzy Zrzeszenia Wolności i Niezawisłość „Żołnierze Wyklęci” przy ul. Beliny – Prażmowskiego. Tam: odegranie odegranie Hymnu Państwowego, wystąpienia okolicznościowe, Apel Pamięci, złożenie kwiatów i zapalenie zniczy przed pomnikiem.

Noc Wyklętych w Puszczy Kozienickiej

ZHR Puszcza Kozienicka zaprasza w piątek, 1 marca do udziału w Nocy Wyklętych - pikniku historycznym, który odbędzie się w Gajówce. Początek planowany jest na godz. 18.00. W programie przywitanie - zwiedzanie Partyzanckiej Izby Historycznej z prof. Markiem Wierzbickim, premierowy pokaz filmu pt. "Radomianie dla Niepodległej", spotkanie z reżyserem filmu red.Przemysławem Bednarczykiem. Nie zabraknie również Apelu Poległych w wspólnej modlitwy. Chętni będą mogli dowiedzieć się, jak wyglądał dzień w oddziale leśnym por. Franciszka Jaskulskiego ps. "Zagończyk" - to dzięki zaplanowanej rekonstrukcji historycznej. Będą również: konkurs historyczny o Żołnierzach Wyklętych dla młodzieży i dorosłych, partyzancki poczęstunek i patriotyczne śpiewanki przy ognisku. Zakończenie planowane jest około godz. 23.00.

Ilża pamięta... 

Uroczystość upamiętniająca Żołnierzy Wyklętych odbędzie się również w Iłży. Obchody zaplanowane są na niedzielę, 3 marca. W programie: o godz. 15.15 Uliczny Bieg - Marsz Tropem Wilczym na trasie 1963 metrów. O godz. 15.45 występ Orkiestry Polowej Polskich Drużyn Strzeleckich, występy dzieci i młodzieży, konkurs wiedzy o Żołnierzach Podziemia w latach 1939-1963, pokaz musztry Iłżeckiej Grupy Rekonstrukcyjnej oraz pokaz broni i pamiątek po Żołnierzach Wyklętych.

Konkursy patriotyczne wyrazem szacunku

Od siedmiu lat Marszałek Senatu Stanisław Karczewski organizuje konkurs wiedzy historycznej dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych, szkół specjalnych oraz Specjalnych Ośrodków Szkolno-Wychowawczych z powiatów: białobrzeskiego, grójeckiego, kozienickiego, przysuskiego, oraz miasta Tarczyna. Konkurs jest dwuetapowy. Uroczystość finałowa dla szkół specjalnych oraz Specjalnych Ośrodków Szkolno-Wychowawczych odbędzie się 11 marca w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym im. Matki Jadwigi Wincenty Jaroszewskiej w Jurkach. Natomiast test wiedzy dla szkół ponadgimnazjalnych o organizacjach i uczestnikach podziemia antykomunistycznego z lat 1944-1963, po którym odbędzie się uroczyste wręczenie nagród przewidziany jest na 25 marca w Białobrzegach. 

Joomla SEF URLs by Artio

ARTYSTA TYGODNIA

Brothers In Arms

SEDNO SPRAWY

sedno sprawy 1

REKLAMA

7 DNI NA MAZOWSZU

TWEETY FRANCISZKA

POLECAMY

GRAMY Z CZARNYMI RADOM


 Drużyna M pkt
ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 24 62
ONICO Warszawa 24 57
Jastrzębski Węgiel 24 50
Aluron Virtu Warta Zawiercie 24 43
Cerrad Czarni Radom 24 42
PGE Skra Bełchatów 24 38
Asseco Resovia Rzeszów 24 35
GKS Katowice 24 32
Indykpol AZS Olsztyn 24 30
Trefl Gdańsk 24 28
Chemik Bydgoszcz 24 22
Cuprum Lubin 24 20
MKS Będzin 24 9
Stocznia Szczecin 0 0

POLECAMY

230x190 4