Na antenie: PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Jan Pasterski
Patron dnia: 24 maja - Najświętsza Maryja Panna Wspomożycielka Wiernych
Radio Plus Radom /RADOM/Leśnicy jeżdżą samochodem elektrycznym

Wiadomości z Radomia

Leśnicy jeżdżą samochodem elektrycznym

08 listopad 2018 / Tekst

Cichy, szybki i z ekologicznym napędem - Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Radomiu wzbogaciła się o nowoczesny samochód elektryczny. Jego zakup to pierwszy krok, jaki podjęły Lasy Państwowe w kierunku elektromobilności.

Leśnicy jeżdżą samochodem elektrycznym
foto: MN/Radio Plus Radom

Osobowe BMW i3 jest jednym z 15 elektrycznych aut, które trafiły do leśników w całej Polsce. Przetarg objął także zakup 1 dostawczego Nissana nv200. To największe tego typu postępowanie na zakup EV w Polsce.

Zamówienie wynika z realizowanego przez Lasy Państwowe projektu „Las energii”, które stawia na rozwój elektromobilności i upowszechnianie odnawialnych źródeł energii. W założeniach projektu PGL LP stawia na bezpieczeństwo energetyczne i ochronę środowiska poprzez zminimalizowanie emisji zanieczyszczeń.

Lasy Państwowe, jako pierwsza instytucja publiczna rozpoczęły wcielanie w życie zapisów ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych – ustawa nakazuje naczelnym i centralnym organom administracji państwowej oraz jednostkom samorządu terytorialnego przebudowę floty samochodowej w kierunku pojazdów elektrycznych. Do 2020 r. co najmniej 10 proc. samochodów w naczelnych i centralnych organach administracji państwowej będą stanowiły auta elektryczne. W 2025 roku taki napęd ma posiadać połowa pojazdów. 16 aut zakupionych przez Lasy Państwowe to pilotaż i skromny krok w tym kierunku.

BMW i3 to niewielki samochód osobowy. Przejechanie 100 km autem elektrycznym będzie kosztowało RDLP w Radomiu od 4,65 PLN do 9,16 PLN brutto, w zależności od taryfy. - Dla porównania obecnie przejechanie 100 km kosztuje nas ok. 60 PLN brutto. Dodatkowo eksploatacja samochodu elektrycznego jest znacznie mniej kosztowna niż samochodów z silnikiem spalinowym (ze względu na brak konieczności wymiany oleju, pasków oraz znacznie rzadziej elementów układu hamulcowego - mówi wicedyrektor RDLP Marek Szary:

Paramaetry samochodu i komfort jazdy sprawdzał podczas jazdy testowej naczelnik wydziału administracji Paweł Roguś:

Auta elektryczne nie będą użytkowane do jazd terenowych. Pracownicy terenowi Lasów Państwowych – leśniczowie i podleśniczowie, 11 tysięcy osób (w skali całych LP) – w celach służbowych poruszają się po lesie prywatnymi pojazdami. Własnych samochodów osobowych Lasy Państwowe posiadają 766. To najczęściej 1-2 auta w jednostkach – m.in. 430 nadleśnictwach i 17 regionalnych dyrekcjach. 15 aut elektrycznych będzie więc skromnym ułamkiem tej służbowej floty.

Wyposażenie się w samochody elektryczne przez Lasy Państwowe to element programu rozwojowego „Las energii” (LINK). W ramach projektu zdarzy się jeszcze szereg innych przedsięwzięć, m.in. stacje do ładowania aut bądź przeszkolenie kierowców z eksploatacji e-samochodów.

 Samochody trafiły do kilkunastu jednostek, głównie RDLP, które wzięły udział w projekcie.

Zakup aut elektrycznych to z tylko jeden z elementów znacznie szerszego programu „Las Energii” - mówi Alicja Krasa Z RDLP w Radomiu:

- "Las Energii" swoją koncepcją wpisuje się w Strategię UE Europa 2020, gdzie Polska zobowiązała się ograniczyć emisję gazów cieplarnianych o 20% w porównaniu do 1990 roku na poziomie całej UE; zwiększyć udział energii odnawialnej o 15% w ogólnym zużyciu energii w Polsce oraz poprawić efektywność energetyczną o 20 % na poziomie całej UE - mówi Alicja Krasa.

 Lasy, ze względu na terytorialny charakter działalności zmierzają do dywersyfikacji źródeł zasilania przede wszystkim na własne potrzeby, ale również ze względu na dostęp do zasobów odnawialnych – na rzecz zaopatrzenia w energię innych obiektów na obszarach wiejskich. Tylko w 2017 r. w różnych obiektach LP uruchomiono 135 różnych instalacji odnawialnych źródeł energii (kolektory słoneczne, pompy ciepła, ogniwa fotowoltaiczne, kotły na biomasę) o łącznej mocy 2 MW, a oszczędność energii (elektrycznej, cieplnej) z tego tytułu sięga 35 000 GJ rocznie - to tyle, ile średnio zużywa w ciągu roku ponad 400 gospodarstw domowych; Na naszym terenie możemy pochwalić się współpracą z gminami, w wyniku której leśniczówki zostały wyposażone w kolektory słoneczne oraz ogniwa fotowoltaiczne.

Warto pamiętać również o innym projekcie, choć ściśle związanym z tym –termomodernizacji. W 2017 termomodernizacji poddano 125 budynków LP. To również działanie prośrodowiskowe, nastawione na bardziej racjonalne wykorzystywanie energii i tym samym ograniczenie wydatków przez LP;W tym działaniu dwa nadleśnictwa zmodernizowało swoje biura, dociepliły ściany zewnętrzne, wymieniły stolarkę okienną i drzwiową, oświetlenie zastąpiono energooszczędnym, wymieniono instalację c.o, zamontowano pompę ciepła, 22 ogniwa fotowoltaiczne, 6 kolektorów słonecznych.

 Samochód będzie można obejrzeć w najbliższą niedzielę, 11 listopada przed budynkiem RDLP przy ul. 25 Czerwca podczas dni otwartych.

Joomla SEF URLs by Artio

ARTYSTA TYGODNIA

Lambada

SEDNO SPRAWY

sedno sprawy 1

REKLAMA

Anna Kwiecień

SZKOŁA TWOICH MARZEŃ

7 DNI NA MAZOWSZU

TWEETY FRANCISZKA

POLECAMY

GRAMY Z CZARNYMI RADOM


 Drużyna M pkt
ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 24 62
ONICO Warszawa 24 57
Jastrzębski Węgiel 24 50
Aluron Virtu Warta Zawiercie 24 43
Cerrad Czarni Radom 24 42
PGE Skra Bełchatów 24 38
Asseco Resovia Rzeszów 24 35
GKS Katowice 24 32
Indykpol AZS Olsztyn 24 30
Trefl Gdańsk 24 28
Chemik Bydgoszcz 24 22
Cuprum Lubin 24 20
MKS Będzin 24 9
Stocznia Szczecin 0 0

POLECAMY

230x190 4