Na antenie: PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Agnieszka Morawska
Patron dnia: 24 maja - Najświętsza Maryja Panna Wspomożycielka Wiernych
Radio Plus Radom /RADOM/Magistrat wstrzymał przyjmowanie wniosków do BO

Wiadomości z Radomia

Magistrat wstrzymał przyjmowanie wniosków do BO

20 luty 2019 / Tekst

Przyjmowanie projektów do Budżetu Obywatelskiego 2020 zostało wstrzymane. Potrzebna jest nowa uchwała rady miejskiej w sprawie wymagań, jakie powinien spełniać projekt BO, ponieważ tę przyjętą przez radnych 21 stycznia uchyliło Kolegium Regionalnej Izby Obrachunkowej.

 

– Już pracujemy nad zmianami, by jej zapisy dostosować do wytycznych RIO i jak najszybciej przedstawić radnym nowy projekt – zapewnia dyrektor Kancelarii Prezydenta Mateusz Tyczyński:

Przypomnijmy, że obowiązek przygotowania projektów uchwał w sprawie wymagań jakie powinien spełniać projekt Budżetu Obywatelskiego nałożyła na wszystkie samorządy znowelizowana ustawa o samorządzie gminnym. W Radomiu powstał on w oparciu o wnioski wypracowane podczas warsztatów ewaluacyjnych. Projekt uchwały rady miejskiej zawierał wszystko to, o czym mówi ustawa. Reszta, czyli szczegółowe regulacje znalazły się natomiast w zarządzeniu prezydenta. – I właśnie na to zwróciła uwagę Regionalna Izba Obrachunkowa. Uznała, że także te szczegółowe kwestie powinny być ujęte w uchwale, a nie w zarządzeniu. Nie zgadzamy się z taką oceną, ale szkoda nam czasu na odwoływanie się od decyzji. Nowa uchwała rady miejskiej będzie zawierała szczegóły zawarte w zarządzeniu. Ważne jest natomiast to, że RIO nie zakwestionowała istoty przyjętych przez nas rozwiązań. Zresztą w większości są one takie same jak te, które obowiązywały w poprzednich latach i nigdy nie budziły żadnych zastrzeżeń – tłumaczy Mateusz Tyczyński.

Regionalna Izba Obrachunkowa zwróciła także uwagę na fakt, że w uchwale nie ma zapisu mówiącego o przeznaczeniu na Budżet Obywatelski minimum 0,5 proc. wydatków gminy. – To jednak wprost wynika z ustawy, a kwota 5,8 mln zł, przeznaczona na obywatelskie projekty w 2020 roku, spełnia ten warunek – uważa magistrat.

W związku z uchyleniem uchwały przyjmowanie projektów do Budżetu Obywatelskiego 2020 zostało wstrzymane. Będzie wznowione po przyjęciu nowej uchwały. – Nie chcę w tej chwili podawać żadnych konkretnych terminów, ponieważ wiele będzie zależało od tego, kiedy otrzymamy pisemne uzasadnienie decyzji RIO. Jednak na pewno nie zrezygnujemy z Budżetu Obywatelskiego, a projekty które już zostały złożone nie przepadną – zapewnia Tyczyński.

Joomla SEF URLs by Artio

ARTYSTA TYGODNIA

Lambada

SEDNO SPRAWY

sedno sprawy 1

REKLAMA

Anna Kwiecień

SZKOŁA TWOICH MARZEŃ

7 DNI NA MAZOWSZU

TWEETY FRANCISZKA

POLECAMY

GRAMY Z CZARNYMI RADOM


 Drużyna M pkt
ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 24 62
ONICO Warszawa 24 57
Jastrzębski Węgiel 24 50
Aluron Virtu Warta Zawiercie 24 43
Cerrad Czarni Radom 24 42
PGE Skra Bełchatów 24 38
Asseco Resovia Rzeszów 24 35
GKS Katowice 24 32
Indykpol AZS Olsztyn 24 30
Trefl Gdańsk 24 28
Chemik Bydgoszcz 24 22
Cuprum Lubin 24 20
MKS Będzin 24 9
Stocznia Szczecin 0 0

POLECAMY

230x190 4