Na antenie: PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radia Plus Radom
Patron dnia: św. Brygida Szwedzka, zakonnica, patronka Europy
Radio Plus Radom /RADOM/"Maszt niezgody" w Sadach-Kolonii

Wiadomości z Radomia

"Maszt niezgody" w Sadach-Kolonii

19 marzec 2019 / Tekst

Mieszkańcy miejscowości Sady-Kolonia (gmina Klwów) są zbulwersowani budową masztu telekomunikacyjnego, który stanął w miejscowości - jak twierdzą - bez ich wiedzy i zgody. Inwestycja miała nie być konsultowana z mieszkańcami. Ci obawiają się ewentualnego przewrócenia się masztu, ale również konsekwencji zdrowotnych wynikających z emisji fal elektromagnetycznych.

"Maszt niezgody" w Sadach-Kolonii
fot. Weronika Chochoł/Radio Plus Radom

Nadajnik wybudowany na prywatnej posesji mierzy ponad 50 metrów. Mieszkańcy stawiają szereg zarzutów: gminie, powiatowi i wykonawcy. Ich zdaniem nieprawidłowości widoczne są już na etapie planowania inwestycji. Kazimierz Michalski - mieszkaniec Sadów-Kolonii twierdzi, że w momencie przygotowywania dokumentów, na planach zatajone zostały budynki, które stoją w strefie upadku nadajnika. - Linia średniego napięcia znajduje się 8 metrów od stacji, linia wysokiego napięcia idzie osiem metrów w górze. Nie dalej niż dziesięć metrów od nadajnika znajduje się piekarnia pełna ludzi, sklep przy piekarni, budynki użyteczności publicznej, świetlica wiejska - to wszystko znajduje się w strefie upadku anteny - wymienia Kazimierz Michalski i dodaje: - Śmiem powiedzieć, że te budynki zostały celowo ukryte w dokumentacji projektowej, by pracownicy starostwa mogli wydać decyzję:

Kazimierz Michalski wypowiadając się w imieniu mieszkańców Sadów-Kolonii podkreślał również, że urzędnicy znają się na przepisach, a co więcej - nadużywają swojej wiedzy: 

Zdaniem mieszkańców miejscowości, cała inwestycja przeprowadzona została w tajemnicy. O tym, że nadajnik powstanie w tym konkretnym miejscu mieli dowiedzieć się dopiero wtedy, gdy pod osłoną nocy kopane były fundamenty. Na placu budowy brakowało również tablicy informacyjnej, co dla mieszkańców również świadczy o tym, że inwestycja miała być przed nimi ukrywana. Nie brakuje również krytycznych głosów co do władz gminy Klwów.  - Podobno na sesji Rady Gminy wójt zapowiedział radnym i sołtysom, by nikt nic nie mówił na temat inwestycji - dodaje Kazimierz Michalski. 

Informacje te dementuje sekretarz powiatu. - Absolutnie, nic takiego nie padło - są to nieprawdziwe informacje - mówi w rozmowie z Radiem Plus Radom Lidia Wiaderna. 

O tym, że procedura administracyjna związana z uzyskaniem pozwolenia na budowę była przeprowadzona w sposób właściwy z całą stanowczością przekonuje Krzysztof Sasal - kierownik wydziału architektury i budownictwa Starostwa Powiatowego w Przysusze. - W promieniu 52,5 metra - czyli w wysokości tej wieży - wszczęte było postępowanie administracyjne. Mieszkańcy byli poinformowani o inwestycji i w trakcie postępowania nie zajęli żadnego stanowiska. Decyzja mocy prawnej nabrała we wrześniu, pan Kazimierz Michalski "obudził się" w styczniu i podjął duże larum, pomimo że nie mieszka na tym terenie: 

Mieszkańcy o pomoc zgłosili się do posła ruchu Kukiz'15 Roberta Mordaka. - Inwestycja wzbudza protesty, mieszkańcy, którzy nie życzą sobie tego typu inwestycji zebrali prawie sto podpisów. I trudno się dziwić - gdyby ktoś za naszym płotem budował wieżę o wysokości kilkudziesięciu metrów, z niewiadomym oddziaływaniem na środowisko, każdy zdroworozsądkowy człowiek protestowałby przeciwko tej inwestycji - mówi poseł Robert Mordak: 

Mieszkańcy zwrócili się również do wojewody mazowieckiego składając skargę na decyzję starosty przysuskiego. Dokument krąży pomiędzy urzędem wojewody w Warszawie a delegaturą w Radomiu:

 

 W środę, 20 marca na prośbę Roberta Mordaka odbędzie się w Starostwie Powiatowym w Przysusze spotkanie w tej sprawie.

Joomla SEF URLs by Artio

ARTYSTA TYGODNIA

"Hotel California"

SEDNO SPRAWY

sedno sprawy 1

REKLAMA

7 DNI NA MAZOWSZU

TWEETY FRANCISZKA

POLECAMY

GRAMY Z CZARNYMI RADOM


 Drużyna M pkt
ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 24 62
ONICO Warszawa 24 57
Jastrzębski Węgiel 24 50
Aluron Virtu Warta Zawiercie 24 43
Cerrad Czarni Radom 24 42
PGE Skra Bełchatów 24 38
Asseco Resovia Rzeszów 24 35
GKS Katowice 24 32
Indykpol AZS Olsztyn 24 30
Trefl Gdańsk 24 28
Chemik Bydgoszcz 24 22
Cuprum Lubin 24 20
MKS Będzin 24 9
Stocznia Szczecin 0 0

POLECAMY

230x190 4