Na antenie: PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radia Plus Radom
Patron dnia: bł. Czesław, prezbiter
Radio Plus Radom /RADOM/Mateusz D. wciąż poza więzieniem. Kasacja do Sądu Najwyższego

Wiadomości z Radomia

Mateusz D. wciąż poza więzieniem. Kasacja do Sądu Najwyższego

02 styczeń 2019 / Tekst

Sprawca śmiertelnego wypadku na ul. Mieszka I w Radomiu Mateusz D. wciąż pozostaje na wolności. Jutro ma wyznaczony trzeci termin stawienia się do Aresztu Śledczego w Radomiu w celu odbycia kary 5 lat pozbawienia wolności. Tymczasem jego obrońcy wnieśli skargę kasacyjną do Sądu Najwyższego.

Mateusz D. wciąż poza więzieniem. Kasacja do Sądu Najwyższego
fot. Weronika Chochoł / Radio Plus Radom

Przypomnijmy, że Mateusz D. w lipcu 2017 roku spowodował wypadek na ul. Mieszka I, w którym zginęło starsze małżeństwo. Mężczyzna jadąc do szpitala znacznie przekroczył prędkość. Wyrok w tej sprawie zapadł 2 maja 2018 roku w Sądzie Rejonowym w Radomiu. Kara to pięć lat więzienia i dziesięcioletni zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych. Skazany miał również zapłacić córce i synowi małżeństwa, które zginęło w wypadku, po 50 tys. zł. zadośćuczynienia oraz ponad 3 tys. zł tytułem poniesionych przez strony wydatków. TU można przeczytać więcej. 31 sierpnia 2018 r. Sąd Okręgowy w Radomiu podtrzymał wyrok Sądu Rejonowego.

21 grudnia 2018 r. do Sądu Okręgowego w Radomiu wpłynęły od obrońców Mateusza D. dwie kasacje od wyroku Sądu Okręgowego z 31 sierpnia 2018 r.  - Podniesione zostały zarzuty naruszenia przepisów postępowania. Jest tu zarzut, że Sąd Okręgowy lakonicznie uzasadnił postanowienie o oddaleniu wniosków dowodowych obrońcy oskarżonego, które zostały złożone na rozprawie apelacyjnej. Jest również zarzut nienależytego ustosunkowania się przez sąd odwoławczy do zarzutów podniesionych w środku odwoławczym, dotyczących wadliwości, jakimi obarczona była opinia biegłego dra inż. Jana Wrony, która była głównym materiałem dowodowym i stanowiła podstawę skazania. Jest również zarzut dokonania przez sąd odwoławczy wybiórczej oceny dowodu z dokumentu w postaci prywatnej opinii Zdzisława Stangryciuka. Sąd częściowo się nią posługiwał, a częściowo nie dał wiary. Ostatni zarzut naruszenia przepisów postępowania dotyczy nienależytego ustosunkowania się przez sąd II instancji do zarzutów z apelacji, dotyczących źródła pochodzenia alkoholu ujawnionego w organizmie pokrzywdzonego  - powiedział rzecznik Sądu Okręgowego w Radomiu sędzia Arkadiusz Guza o zarzutach mec. Piotra Kruszyńskiego. Drugą apelację wniósł mec. Piotr Sieklucki. - Tu pojawiają się także zarzuty naruszenia przepisów prawa materialnego w postaci błędnej wykładni, polegającej na nieuprawnionym uznaniu, że każde zajechanie drogi będzie stanowić wymuszenie pierwszeństwa przejazdu. Obrońca nie zgadza się z ustaleniami sądu II instancji. Obrońca czyni przeciwne ustalenia, że to nie oskarżony wymusił pierwszeństwo, tylko pokrzywdzeni, którzy zginęli w tym zdarzeniu drogowym. Ponadto jest zarzut z art.46 par. 2 KK poprzez nieuprawnione zastosowanie i błędne uznanie za pokrzywdzone osób, które występowały w procesie jako osoby najbliższe osób, które zginęły i zasądzenie na ich rzecz nawiązek. Pojawia się również zarzut rażącej niewspółmierności kary. Tu są liczne zarzuty, związane z osobą skazanego, jego zachowaniem przed i po zdarzeniu - poinformował sędzia Guza. 

Mateusz D. jest poza aresztem od 31 sierpnia 2018 roku. Wtedy ogłoszony został wyrok sądu II instancji i cofnięty został środek zapobiegawczy w postaci aresztu. 3 stycznia to trzeci termin stawienia się do odbycia kary. Poprzednie nie były skuteczne ze względu na chorobę i rehabilitację Mateusza D. Odebrane zostało natomiast prawo jazdy Mateuszowi D. Będzie on mógł wrócić za kierownicę w 2032 roku. 

Joomla SEF URLs by Artio

ARTYSTA TYGODNIA

"Nie będę Julią"

SEDNO SPRAWY

sedno sprawy 1

REKLAMA

7 DNI NA MAZOWSZU

TWEETY FRANCISZKA

POLECAMY

GRAMY Z CZARNYMI RADOM


 Drużyna M pkt
ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 24 62
ONICO Warszawa 24 57
Jastrzębski Węgiel 24 50
Aluron Virtu Warta Zawiercie 24 43
Cerrad Czarni Radom 24 42
PGE Skra Bełchatów 24 38
Asseco Resovia Rzeszów 24 35
GKS Katowice 24 32
Indykpol AZS Olsztyn 24 30
Trefl Gdańsk 24 28
Chemik Bydgoszcz 24 22
Cuprum Lubin 24 20
MKS Będzin 24 9
Stocznia Szczecin 0 0

POLECAMY

230x190 4