Na antenie: W rytmie Radomia i regionu
Wojciech Sałek
Patron dnia: NMP z góry Karmel - szkaplerz karmelitański
Pochmurno

18°C

Radom

Pochmurno

Wilgotność: 92%

Wiatr: 28.97 km/h

 • 16 Lip 2018

  Chwilowe burze 22°C 15°C

 • 17 Lip 2018

  Chwilowe opady deszczu 23°C 16°C

Radio Plus Radom /Aktualności/Kultura/Miliony dla Muzeum Wsi Radomskiej

Wiadomości z Radomia

Miliony dla Muzeum Wsi Radomskiej

17 listopad 2017 / Tekst

Muzeum Wsi Radomskiej otrzymało ponad 3 miliony złotych dofinansowania w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego.

Miliony dla Muzeum Wsi Radomskiej
fot. Weronika Chochoł / Radio Plus Radom

Duże zmiany w Skansenie:

Umowę podpisali: członek zarządu województwa mazowieckiego, Rafał Rajkowski i dyrektor Muzeum Wsi Radomskiej, Ilona Jaroszek. Dofinansowanie przeznaczone zostanie na realizację projektu "Wokół wiejskiej zagrody". Dzięki działaniom zmieni się krajobraz kulturowy prezentowany w radomskim skansenie. Wymienione zostaną m.in słomiane pokrycia dachów na pięciu obiektach. Przeniesiony i odrestaurowany zostanie również "Wiatrak koźlaka z Wierzbicy". W odnowionym zabytku będzie można wykonywać pokazy prac młynarskich. - Te działania już trwają - mówi Ilona Jaroszek, dyrektor placówki:

To nie jedyne zmiany. Dzięki dofinansowaniu przebudowę i remont przejdzie również kościół z Wolanowa. Zamontowane zostaną tam organy i dzwon, odtworzone będą mensy ołtarzy bocznych. Montaż dzwonów czeka również dzwonnicę z Wielgiego. Zadanie to przewiduje ponadto budowę ogrodzenie zespołu sakralnego i podjazdu dla niepełnosprawnych. Dyrektor muzeum zapowiada wykonanie na terenie skansenu utwardzenie kamieniem ścieżek spacerowych oraz dróg gruntowych. Inwestycje dotyczyć będą nie tylko eksponatów znajdujących się w skansenie, ale także otoczenia samego muzeum. Remont przejdzie budynek kasy i poczekalni, a na parkingu zamontowane zostaną również stojaki na rowery, parkometry i biletomaty. - Idziemy nie tylko w kierunku odwiedzających nas z Radomia, ale również turystów spoza miasta. - podkreśla Ilona Jaroszek:

Mikroskansen:

W projekcie "Wokół wiejskiej zagrody" nie zabrakło miejsca dla najmłodszych turystów. W planach jest budowa tzw. „małej wioski”, czyli miejsca odpoczynku, nauki i zabawy dla dzieci. Będzie ono pełniło funkcję rekreacyjną oraz edukacyjną. Powstanie wydzielona przestrzeń rekreacyjna w formie „placu zabaw” stylizowanego na tradycyjną wieś radomską. Program Małej Wioski zakłada, że poprzez zabawę uczył będzie dzieci historii i tradycji polskiej wsi z regionu radomskiego. - Wszystko będzie zminiaturyzowane tak, aby dzieci czuły, że wchodzą do budynku dostosowanego do ich potrzeb. - dodaje Ilona Jaroszek:

Szczęśliwa inwestycja:

Całkowita wartość projektu to blisko 6 mln zł. Radomski skansen otrzymał dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego w wysokości nieco ponad 3 milionów. Jednak to nie jedyne wsparcie, dzięki któremu powstanie projektowa "wiejska zagroda". Wkład własny jaki należy do muzeum pokryty zostanie dzięki dofinansowaniu ze środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego. Stąd radomski skansen otrzymał również blisko 3 miliony złotych. - Muzeum Wsi Radomskiej jest bardzo skuteczne w pozyskiwaniu środków:

Projekt ma być zrealizowany do października przyszłego roku.

Joomla SEF URLs by Artio

Pogoda

18°C

Radom

Pochmurno

Wilgotność: 92%

Wiatr: 28.97 km/h

 • 16 Lip 2018

  22°C 15°C

 • 17 Lip 2018

  23°C 16°C

ARTYSTA TYGODNIA

Heart of Glass

SEDNO SPRAWY

sedno sprawy 1

REKLAMA

7 DNI NA MAZOWSZU

TWEETY FRANCISZKA

POLECAMY

DLA LASU - DLA LUDZI

GRAMY Z CZARNYMI RADOM

 Drużyna M pkt
ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 30 75
PGE Skra Bełchatów 30 72
Trefl Gdańsk 30 65
Asseco Resovia Rzeszów 30 57
Indykpol AZS Olsztyn 30 57
Jastrzębski Węgiel 30 57
ONICO Warszawa 30 57
Cuprum Lubin 30 45
Cerrad Czarni Radom 30 43
Aluron Virtu Warta Zawiercie 30 39
GKS Katowice 30 36
Stocznia Szczecin 30 34
MKS Będzin 30 29
Łuczniczka Bydgoszcz 30 21
BBTS Bielsko-Biała 30 19
Dafi Społem Kielce 30 15

POLECAMY

230x190 4