Na antenie: PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radia Plus Radom
Patron dnia: 21 marca - św. Mikołaj z Flue, pustelnik
Bardzo pochmurno

-3°C

Radom

Bardzo pochmurno

Wilgotność: 81%

Wiatr: 28.97 km/h

  • 21 Mar 2018

    Bardzo pochmurno 0°C -6°C

  • 22 Mar 2018

    Bardzo pochmurno 3°C -4°C

Radio Plus Radom /Aktualności/Kultura/Miliony dla Muzeum Wsi Radomskiej

Wiadomości z Radomia

Miliony dla Muzeum Wsi Radomskiej

17 listopad 2017 / Tekst

Muzeum Wsi Radomskiej otrzymało ponad 3 miliony złotych dofinansowania w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego.

Miliony dla Muzeum Wsi Radomskiej
fot. Weronika Chochoł / Radio Plus Radom

Duże zmiany w Skansenie:

Umowę podpisali: członek zarządu województwa mazowieckiego, Rafał Rajkowski i dyrektor Muzeum Wsi Radomskiej, Ilona Jaroszek. Dofinansowanie przeznaczone zostanie na realizację projektu "Wokół wiejskiej zagrody". Dzięki działaniom zmieni się krajobraz kulturowy prezentowany w radomskim skansenie. Wymienione zostaną m.in słomiane pokrycia dachów na pięciu obiektach. Przeniesiony i odrestaurowany zostanie również "Wiatrak koźlaka z Wierzbicy". W odnowionym zabytku będzie można wykonywać pokazy prac młynarskich. - Te działania już trwają - mówi Ilona Jaroszek, dyrektor placówki:

To nie jedyne zmiany. Dzięki dofinansowaniu przebudowę i remont przejdzie również kościół z Wolanowa. Zamontowane zostaną tam organy i dzwon, odtworzone będą mensy ołtarzy bocznych. Montaż dzwonów czeka również dzwonnicę z Wielgiego. Zadanie to przewiduje ponadto budowę ogrodzenie zespołu sakralnego i podjazdu dla niepełnosprawnych. Dyrektor muzeum zapowiada wykonanie na terenie skansenu utwardzenie kamieniem ścieżek spacerowych oraz dróg gruntowych. Inwestycje dotyczyć będą nie tylko eksponatów znajdujących się w skansenie, ale także otoczenia samego muzeum. Remont przejdzie budynek kasy i poczekalni, a na parkingu zamontowane zostaną również stojaki na rowery, parkometry i biletomaty. - Idziemy nie tylko w kierunku odwiedzających nas z Radomia, ale również turystów spoza miasta. - podkreśla Ilona Jaroszek:

Mikroskansen:

W projekcie "Wokół wiejskiej zagrody" nie zabrakło miejsca dla najmłodszych turystów. W planach jest budowa tzw. „małej wioski”, czyli miejsca odpoczynku, nauki i zabawy dla dzieci. Będzie ono pełniło funkcję rekreacyjną oraz edukacyjną. Powstanie wydzielona przestrzeń rekreacyjna w formie „placu zabaw” stylizowanego na tradycyjną wieś radomską. Program Małej Wioski zakłada, że poprzez zabawę uczył będzie dzieci historii i tradycji polskiej wsi z regionu radomskiego. - Wszystko będzie zminiaturyzowane tak, aby dzieci czuły, że wchodzą do budynku dostosowanego do ich potrzeb. - dodaje Ilona Jaroszek:

Szczęśliwa inwestycja:

Całkowita wartość projektu to blisko 6 mln zł. Radomski skansen otrzymał dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego w wysokości nieco ponad 3 milionów. Jednak to nie jedyne wsparcie, dzięki któremu powstanie projektowa "wiejska zagroda". Wkład własny jaki należy do muzeum pokryty zostanie dzięki dofinansowaniu ze środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego. Stąd radomski skansen otrzymał również blisko 3 miliony złotych. - Muzeum Wsi Radomskiej jest bardzo skuteczne w pozyskiwaniu środków:

Projekt ma być zrealizowany do października przyszłego roku.

Joomla SEF URLs by Artio

Pogoda

-3°C

Radom

Bardzo pochmurno

Wilgotność: 81%

Wiatr: 28.97 km/h

ARTYSTA TYGODNIA

Those Were the Days

SEDNO SPRAWY

sedno sprawy 1

REKLAMA

7 DNI NA MAZOWSZU

TWEETY FRANCISZKA

POLECAMY

LAS - DOBRE SĄSIEDZTWO

GRAMY Z CZARNYMI RADOM

 Drużyna M pkt
ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 26 68
PGE Skra Bełchatów 25 58
Trefl Gdańsk 26 54
ONICO Warszawa 25 51
Asseco Resovia Rzeszów 26 48
Jastrzębski Węgiel 26 48
Indykpol AZS Olsztyn 26 46
Cuprum Lubin 26 38
Cerrad Czarni Radom 26 36
GKS Katowice 25 34
Espadon Szczecin 26 29
MKS Będzin 26 28
Aluron Virtu Warta Zawiercie 25 28
BBTS Bielsko-Biała 26 19
Łuczniczka Bydgoszcz 26 16
Dafi Społem Kielce 26 14

POLECAMY

230x190 4

39. PIELGRZYMKA RADOMSKA