Na antenie: PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Jan Pasterski
Patron dnia: św. Jan Paweł II, papież
Częściowe zachmurzenie

8°C

Radom

Częściowe zachmurzenie

Wilgotność: 78%

Wiatr: 11.27 km/h

 • 22 Paź 2018

  Chwilowe opady deszczu 11°C 0°C

 • 23 Paź 2018

  Opady 7°C 4°C

Radio Plus Radom /Aktualności/Kultura/Miliony dla Muzeum Wsi Radomskiej

Wiadomości z Radomia

Miliony dla Muzeum Wsi Radomskiej

17 listopad 2017 / Tekst

Muzeum Wsi Radomskiej otrzymało ponad 3 miliony złotych dofinansowania w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego.

Miliony dla Muzeum Wsi Radomskiej
fot. Weronika Chochoł / Radio Plus Radom

Duże zmiany w Skansenie:

Umowę podpisali: członek zarządu województwa mazowieckiego, Rafał Rajkowski i dyrektor Muzeum Wsi Radomskiej, Ilona Jaroszek. Dofinansowanie przeznaczone zostanie na realizację projektu "Wokół wiejskiej zagrody". Dzięki działaniom zmieni się krajobraz kulturowy prezentowany w radomskim skansenie. Wymienione zostaną m.in słomiane pokrycia dachów na pięciu obiektach. Przeniesiony i odrestaurowany zostanie również "Wiatrak koźlaka z Wierzbicy". W odnowionym zabytku będzie można wykonywać pokazy prac młynarskich. - Te działania już trwają - mówi Ilona Jaroszek, dyrektor placówki:

To nie jedyne zmiany. Dzięki dofinansowaniu przebudowę i remont przejdzie również kościół z Wolanowa. Zamontowane zostaną tam organy i dzwon, odtworzone będą mensy ołtarzy bocznych. Montaż dzwonów czeka również dzwonnicę z Wielgiego. Zadanie to przewiduje ponadto budowę ogrodzenie zespołu sakralnego i podjazdu dla niepełnosprawnych. Dyrektor muzeum zapowiada wykonanie na terenie skansenu utwardzenie kamieniem ścieżek spacerowych oraz dróg gruntowych. Inwestycje dotyczyć będą nie tylko eksponatów znajdujących się w skansenie, ale także otoczenia samego muzeum. Remont przejdzie budynek kasy i poczekalni, a na parkingu zamontowane zostaną również stojaki na rowery, parkometry i biletomaty. - Idziemy nie tylko w kierunku odwiedzających nas z Radomia, ale również turystów spoza miasta. - podkreśla Ilona Jaroszek:

Mikroskansen:

W projekcie "Wokół wiejskiej zagrody" nie zabrakło miejsca dla najmłodszych turystów. W planach jest budowa tzw. „małej wioski”, czyli miejsca odpoczynku, nauki i zabawy dla dzieci. Będzie ono pełniło funkcję rekreacyjną oraz edukacyjną. Powstanie wydzielona przestrzeń rekreacyjna w formie „placu zabaw” stylizowanego na tradycyjną wieś radomską. Program Małej Wioski zakłada, że poprzez zabawę uczył będzie dzieci historii i tradycji polskiej wsi z regionu radomskiego. - Wszystko będzie zminiaturyzowane tak, aby dzieci czuły, że wchodzą do budynku dostosowanego do ich potrzeb. - dodaje Ilona Jaroszek:

Szczęśliwa inwestycja:

Całkowita wartość projektu to blisko 6 mln zł. Radomski skansen otrzymał dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego w wysokości nieco ponad 3 milionów. Jednak to nie jedyne wsparcie, dzięki któremu powstanie projektowa "wiejska zagroda". Wkład własny jaki należy do muzeum pokryty zostanie dzięki dofinansowaniu ze środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego. Stąd radomski skansen otrzymał również blisko 3 miliony złotych. - Muzeum Wsi Radomskiej jest bardzo skuteczne w pozyskiwaniu środków:

Projekt ma być zrealizowany do października przyszłego roku.

Joomla SEF URLs by Artio

Pogoda

8°C

Radom

Częściowe zachmurzenie

Wilgotność: 78%

Wiatr: 11.27 km/h

 • 22 Paź 2018

  11°C 0°C

 • 23 Paź 2018

  7°C 4°C

ARTYSTA TYGODNIA

Break My Stride

40. PIELGRZYMKA RADOMSKA

SEDNO SPRAWY

sedno sprawy 1

REKLAMA

7 DNI NA MAZOWSZU

TWEETY FRANCISZKA

POLECAMY

DLA LASU - DLA LUDZI

GRAMY Z CZARNYMI RADOM


 Drużyna M pkt
ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 3 9
ONICO Warszawa 3 9
Cerrad Czarni Radom 3 6
PGE Skra Bełchatów 3 6
Jastrzębski Węgiel 3 5
Chemik Bydgoszcz 3 5
GKS Katowice 2 4
Trefl Gdańsk 2 3
Stocznia Szczecin 2 3
Aluron Virtu Warta Zawiercie 3 3
Indykpol AZS Olsztyn 3 3
Asseco Resovia Rzeszów 2 1
MKS Będzin 3 0
Cuprum Lubin 3 0

POLECAMY

230x190 4