Na antenie: W RYTMIE RADOMIA I REGIONU
Beata Okulińska
Patron dnia: 19 sierpnia - św. Sykstus III, papież
Radio Plus Radom /RADOM/Najlepsi mogą liczyć na etat

Wiadomości z Radomia

Najlepsi mogą liczyć na etat

15 luty 2018 / Tekst

Kolejne szkoły w Radomiu są zainteresowane współpracą z przedsiębiorcami. Do Zespołu Szkół Technicznych, Zespołu Szkół Zawodowych im. mjr Henryka Dobrzańskiego "Hubala" - i od września zeszłego roku - Zespołu Szkół Budowlanych - dołączają teraz dwie kolejne szkoły zainteresowane tą formą kształcenia - Zespół Szkół Elektronicznych i Zespół Szkół Spożywczych i Hotelarskich w Radomiu.

Najlepsi mogą liczyć na etat
foto: JSz/Radio Plus Radom

Dualny system kształcenia zawodowego, w którym teoretyczna nauka zawodu odbywa się w szkole, a praktyczna u pracodawcy, staje się coraz bardziej popularny. Tylko na przestrzeni ostatnich 3 lat, liczba uczniów, którzy aplikowali do szkół zawodowych w Radomiu wzrosła z 47% do 62% - chwali wiceprezydent Karol Semik:

Ranga szkolnictwa zawodowego rośnie, a uczniowie coraz częściej dokonują wyboru szkoły dającej konkretny zawód. Aby, na rynek pracy trafiali fachowcy o umiejętnościach i profesjach, na które jest zapotrzebowanie na lokalnym rynku pracy, konieczne jest zaangażowanie pracodawców w proces kształcenia przyszłych pracowników - mówi mazowiecki wicekurator oświaty Andrzej Sosnowski:

O wprowadzenie systemu szkolnictwa dualnego już od dwóch lat stara się np. Zespół Szkół Spożywczych i Hotelarskich w Radomiu. I choc to placówka, której absolwenci z powodzeniem znajdują pracę w Polsce a nawet Europie, to przez ostatnie dwa lata miała problem ze znalezieniem odpowiedniej ilości kandydatów ze szkół gimnazjalnych - mówi dyrektor placówki Radosław Starczewski:

Chwilowy niedobór młodziezy w rekrutacji do szkół zawodowych nie zniechęcił jednak dyrekcji szkoły do stawiania sobie wyżej poprzeczki. Zespół Szkół Spożywczych i Hotelarskich w Radomiu myśli o odpowiednim przygotowaniu swoich uczniów do wejścia na rynek pracy i już prowadzi wstępne rozmowy z przyszłymi pracodawcami:

Kształcenie dualne to przede wszystkim szansa dla młodych osób, by nawiązywać kontakty z uznanymi pracodawcami i zdobywać odpowiednie praktyczne -mówi wicedyrektor Zespołu Szkół Elektronicznych w Radomiu Krystyna Dasiewicz:

Prezydent Karol Semik przyznaje, że to właściwy kierunek zarówno dla przedsiębiorców, jak i dla uczniów. - Młodzież będzie miała okazję poznać wykorzystywane w praktyce urządzenia i stosowane w firmach technologie. Jednocześnie pracodawcy będą mieli bezpośredni wpływ na przebieg praktyk. W ten sposób uczeń zaraz po ukończeniu szkoły będzie przygotowany do podjęcia pracy – mówi:

Modernizacja kształcenia zawodowego to proces wieloletni. Jego skutki będą widoczne nie wcześniej niż po zakończeniu jednego cyklu kształcenia, po wdrożeniu podstawy programowej kształcenia w danym zawodzie.

Joomla SEF URLs by Artio

ARTYSTA TYGODNIA

Brothers In Arms

SEDNO SPRAWY

sedno sprawy 1

REKLAMA

7 DNI NA MAZOWSZU

TWEETY FRANCISZKA

POLECAMY

GRAMY Z CZARNYMI RADOM


 Drużyna M pkt
ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 24 62
ONICO Warszawa 24 57
Jastrzębski Węgiel 24 50
Aluron Virtu Warta Zawiercie 24 43
Cerrad Czarni Radom 24 42
PGE Skra Bełchatów 24 38
Asseco Resovia Rzeszów 24 35
GKS Katowice 24 32
Indykpol AZS Olsztyn 24 30
Trefl Gdańsk 24 28
Chemik Bydgoszcz 24 22
Cuprum Lubin 24 20
MKS Będzin 24 9
Stocznia Szczecin 0 0

POLECAMY

230x190 4