Na antenie: PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Agnieszka Morawska
Patron dnia: 22 sierpnia - Najświętsza Maryja Panna Królowa
Radio Plus Radom /RADOM/Nauczyciele gotowi na strajk

Wiadomości z Radomia

Nauczyciele gotowi na strajk

21 styczeń 2019 / Tekst

Fiaskiem zakończyły się rozmowy szefowej MEN ze związkowcami w sprawie podwyżek dla nauczycieli. Mimo widma strajku, rząd nie ma dla nauczycieli żadnej nowej propozycji. Groszowe podwyżki zaplanowane przez MEN nie satysfakcjonują ani nauczycieli, ani związkowców.

Nauczyciele gotowi na strajk
foto:pixabay.com

Związek Nauczycielstwa Polskiego oraz "Solidarność" pracowników oświaty przedstawiły rozbieżne postulaty. Pierwszy żąda podwyżki o 1000 zł. Przedstawiciele "S" chcą natomiast, aby pensja pracowników oświaty wzrosła o 15 procent, czyli ok. 600, 700 złotych.

Prezes radomskiego oddziału ZNP zapowiedział procedurę wejścia w spór zbiorowy. Związkowcy chcą 1 000 złotych podwyżki dla każdego pracownika oświaty - nauczycieli i pracowników administracyjno-obsługowych. Na podobny krok chcą się także zdecydować członkowie oświatowej Solidarności.

Kością niezgody są minimalne stawki wynagrodzenia zasadniczego – podwyżki w zależności od stopnia awansu zawodowego wahają się od 121 do 166 zł brutto. Zdaniem związkowców i nauczycieli to za mało, dlatego ZNP i "S" rozpoczęły procedurę wchodzenia w spór zbiorowy z dyrektorami szkół - mówi prezes radomskiego oddziału ZNP Tomasz Korczak:

- Związkowcy już podjęli uchwałę w tej sprawie i przygotowują odpowiednie pisma do dyrekcji poszczególnych szkół. W przypadku niespełnienia postulatów, dzień otrzymania pisma będzie początkiem rozpoczęcia sporu zbiorowego, który może zakończyc się strajkiem w oświacie - mówi Tomasz Korczak.

O podwyżki dla nauczycieli starają się także związkowcy z Sekcji Regionalnej Pracowników Oświaty i Wychowania NSZZ "S" w Radomiu - mówi przewodniczący związku Adam Słomka:

- Obserwujemy, że następuje krocząca pauperyzacja zawodu, czyli ubożenie społeczeństwa - podkreśla prezes ZNP:

Podobnego zdania jest też dyr. wydziału edukacji UM w Radomiu Anna Ostrowska. Środowisko nauczycieli, jej zdaniem, starzeje się, a młodzi coraz częściej szukają pracy w stolicy:

Średnie wynagrodzenia nauczycieli to teoretyczny model, który służy przede wszystkim do planowania i oceny działań jednostek samorządu terytorialnego. Dzięki tym kwotom mogą one zaplanować, ile pieniędzy wydadzą na wypłaty dla zatrudnianych przez siebie pedagogów. Dodatkowo nie jest to pułap wynagrodzeń, który musi osiągnąć każdy pedagog - mówią nauczyciele:

- Średnie wynagrodzenie, to kwota wirtualna, której nauczyciele nie zarabiają. Wliczane są do niego różne elementy, np. nauczyciel odchodzi na emeryturę, bądź jest zwalniany, to jego odprawa jest wliczana do średnich każdemu nauczycielowi w kraju - mówi prezes ZNP:

Wedłud projektu rozporządzenia, pensja zasadnicza nauczyciela stażysty wzrośnie o 121 złotych brutto do kwoty 2538 zł; pensja nauczyciela kontraktowego o 124 zł do 2611 zł; nauczyciela mianowanego o 141 złotych do kwoty 2965 zł i nauczyciela dyplomowanego o 166 złotych do kwoty 3483 zł.

Na zatwierdzenie podwyżek wynagrodzeń, ministerstwo ma zgodnie z prawem czas do konca I kwartału tego roku - mówi dyr. wydziału edukacji UM w Radomiu Anna Ostrowska:

Kolejne rozmowy z MEN w najbliższy wtorek, 22 stycznia. Decyzja o ewentualnych protestach, zdaniem związkowców, uzależniona jest od wyniku rozmów z ministerstwem.

Joomla SEF URLs by Artio

ARTYSTA TYGODNIA

Brothers In Arms

SEDNO SPRAWY

sedno sprawy 1

REKLAMA

7 DNI NA MAZOWSZU

TWEETY FRANCISZKA

POLECAMY

GRAMY Z CZARNYMI RADOM


 Drużyna M pkt
ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 24 62
ONICO Warszawa 24 57
Jastrzębski Węgiel 24 50
Aluron Virtu Warta Zawiercie 24 43
Cerrad Czarni Radom 24 42
PGE Skra Bełchatów 24 38
Asseco Resovia Rzeszów 24 35
GKS Katowice 24 32
Indykpol AZS Olsztyn 24 30
Trefl Gdańsk 24 28
Chemik Bydgoszcz 24 22
Cuprum Lubin 24 20
MKS Będzin 24 9
Stocznia Szczecin 0 0

POLECAMY

230x190 4