Na antenie: PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radia Plus Radom
Patron dnia: 24 sierpnia - św. Bartłomiej, Apostoł
Radio Plus Radom /RADOM/Nauka historii poprzez film

Wiadomości z Radomia

Nauka historii poprzez film

22 marzec 2019 / Tekst

W Domu Kultury Idalin odbyła się dziś premiera projektu filmowo - edukacyjnego „Radomianie dla Niepodległej”. Z filmów o historii Radomia i regionu będą mogli korzystać uczniowie i nauczyciele szkół podstawowych i średnich. W perspektywie są też opracowania dydaktyczne dla nauczycieli.

Nauka historii poprzez film
foto: MNowakowska/Radio Plus Radom

„Radomianie dla Niepodległej” to tryptyk filmowy, złożony z trzech fabularyzowanych - 15 minutowych - dokumentów opowiadających o udziale radomian w walce o niepodległość i granice Rzeczypospolitej w latach 1914–1921. Autorem scenariusza i reżyserem jest historyk Przemysław Bednarczyk:

Część 1– „Od Wielkiej Wojny do Republiki Radomskiej” – przedstawia realia społeczne i polityczne miasta pod zaborem rosyjskim oraz zaangażowanie radomian w działalność niepodległościową podczas I wojny światowej. Ukazuje złożone problemy podziałów politycznych i co za tym idzie poparcie radomian dla różnych koncepcji dążenia do niepodległości Polski. Przełożyło się to na udział w walkach po przeciwnych stronach frontów wielkiej wojny. Część pierwszą kończą wydarzenia dotyczące przejęcia władzy w mieście z rąk austriackiego okupanta za sprawą akcji zbrojnej radomskich struktur Polskiej Organizacji Wojskowej.

Część 2 – „Na pomoc Orlętom” – ukazuje historię formowania w Radomiu pierwszych oddziałów Wojska Polskiego a przede wszystkim tzw. Kombinowanego Batalionu Radomskiego, który w grudniu 1918 roku wysłany został na pomoc Orlętom, toczącym walki z Ukraińcami o Polski Lwów. Film przypomina sylwetki zapomnianych bohaterów tamtych zmagań, którzy spoczywają w panteonie Bohaterskich Obrońców Lwowa i Polskich kresów Wschodnich na cmentarzu Orląt we Lwowie.

Część 3 – „W bojach o niepodległość i granice” – przedstawia udział radomian w walkach z nawałą bolszewicką w 1920 roku. Ukazuje wysiłek miasta i jego mieszkańców w pomoc dla wojska oraz formowanych tu jednostek piechoty, kawalerii i artylerii. W filmie zaprezentowane zostały jednostki w których służyli radomianie oraz postacie młodych ochotników w tym radomskich harcerzy. Tryptyk jest o tyle wartościwowy, że obrazuje historię, której brak w podręcznikach szkolnych:

Tryptyk „Radomianie dla Niepodległej” jest przeznaczony dla młodzieży szkół radomskich, jako materiał dydaktyczny:

Kluczową decyzją przy podjęciu decyzji o produkcji filmów, była obok rocznicy 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, luka w podręcznikach szkolnych na temat historii naszego miasta  - dodaje historyk:

 Przemysław Bednarczyk ma nadzieję, że tryptyk doczeka się w przyszłości opracowań dydaktycznych:

Filmy powstały dzięki finansowaniu Gminy Miasta Radomia z okazji obchodów 100-lecia niepodległości we współpracy z Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu. Autorem scenariusza i reżyserem jest historyk Przemysław Bednarczyk.

Joomla SEF URLs by Artio

ARTYSTA TYGODNIA

Brothers In Arms

SEDNO SPRAWY

sedno sprawy 1

REKLAMA

7 DNI NA MAZOWSZU

TWEETY FRANCISZKA

POLECAMY

GRAMY Z CZARNYMI RADOM


 Drużyna M pkt
ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 24 62
ONICO Warszawa 24 57
Jastrzębski Węgiel 24 50
Aluron Virtu Warta Zawiercie 24 43
Cerrad Czarni Radom 24 42
PGE Skra Bełchatów 24 38
Asseco Resovia Rzeszów 24 35
GKS Katowice 24 32
Indykpol AZS Olsztyn 24 30
Trefl Gdańsk 24 28
Chemik Bydgoszcz 24 22
Cuprum Lubin 24 20
MKS Będzin 24 9
Stocznia Szczecin 0 0

POLECAMY

230x190 4