Na antenie: PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Agnieszka Morawska
Patron dnia: 26 sierpnia - Najświętsza Maryja Panna Częstochowska
Radio Plus Radom /RADOM/Nie dla Kontraktu Terytorialnego

Wiadomości z Radomia

Nie dla Kontraktu Terytorialnego

10 październik 2013 / Tekst

Kontrakt terytorialny dla województwa mazowieckiego w kształcie proponowanym przez zarząd województwa jest bardzo niekorzystny dla Radomia – ocenia Prezydent Andrzej Kosztowniak.

– Jego twórcy skupili się na zaspokojeniu potrzeb Warszawy, w pewnym stopniu Płocka i Modlina, całkowicie skazując na niebyt pozostałą część województwa. - Gra toczy się o wysoką stawkę – mówi Prezydent Kosztowniak. - Musimy zawalczyć o przyszłość naszych dzieci i wnuków.
Kontrakt terytorialny ma być rodzajem umowy między rządem i samorządami poszczególnych województw. Teoretycznie miał pozwolić na lepszą koordynację działań obu tych szczebli oraz dopasowanie finansowania inwestycji do specyficznych potrzeb i mocnych stron każdego regionu. Inwestycje wpisane do kontraktu na czołowych pozycjach otrzymają dofinansowanie z budżetu państwa i Unii Europejskiej, a jest to – wobec ich pokaźnych kosztów – niezbędny warunek, aby mogły być zrealizowane. Formułowaniem kontraktu dla Mazowsza, wartego ponad 3 mld euro, zajmuje się Mazowieckie Biuro Planowania Regionalnego.
Swoje propozycje do kontraktu terytorialnego Radom zgłosił w styczniu tego roku. To 11 inwestycji o charakterze kluczowym:
I. Park Kulturowy Stary Radom
II. Rozbudowa Radomskiego Szpitala Specjalistycznego poprzez:
- budowę i wyposażenie Centrum Rehabilitacyjno-leczniczego wraz z hospicjum i zagospodarowanie terenu wokół budynku
- budowę i wyposażenie Centralnej Sterylizacji z zagospodarowaniem terenu wokół budynku.
III. Przebudowa drogi krajowej nr 9 - odcinek: Al.. Wojska Polskiego i ul. Żółkiewskiego w Radomiu.
IV. Budowa Trasy N-S w Radomiu na odcinku od obwodnicy południowej do ul. Młodzianowskiej i od ul. Prażmowskiego do ul. Żeromskiego
V. Budowa cywilnego portu lotniczego i dostosowanie infrastruktury lotniska Radom – Sadków do wymogów lotnictwa cywilnego
VI. Wymiana i modernizacja oświetlenia w Radomiu, w tym ulicznego na energooszczędne.
VII. Budowa uzbrojenia terenów przemysłowych Gminy Miasta Radomia wraz z przygotowaniem dokumentacji technicznej i projektowo-budowlanej.
VIII. Budowa hali widowiskowo-sportowej przy ul. Struga 63 w Radomiu
IX. Nadbudowa opalanego węglem źródła ciepła (c. Południe) układem opartym o blok parowo – gazowy zasilany biopaliwem + nadbudowa opalanej węglem c. Północ gazowym układem opartym o silnik gazowy
X. Instalacja Termicznego Przekształcania Odpadów Komunalnych (ITPOK)
XI. Dostosowanie instalacji regionalnych zakładu mechaniczno-biologicznego przetwarzania odpadów (I) i składowiska odpadów (II) do obsługi regionu radomskiego.
W ostatnich dniach Mazowieckie Biuro Planowania Regionalnego przedstawiło projekt kontraktu. Radomskie propozycje zostały w nim praktycznie pominięte. 26 pozycja przypisana przebudowie ulic Wojska Polskiego i Żółkiewskiego nie rokuje dużych szans na otrzymanie dofinansowania na tę inwestycję. Również na badania i rozwój w kontrakcie zabrakło 15 mln na projekt radomskiego Instytutu Technologii Eksploatacji, jest zaś 1,7 mld na rozwój nauki w stolicy.
Zaproponowane zapisy kontraktu oznaczają, że rozwój Radomia zostanie dramatycznie wstrzymany. Odcięcie od finansowania zewnętrznego i skierowanie całego strumienia środków na Warszawę pogłębi i tak już bardzo znaczny rozdźwięk między nami a stolicą.
Prezydent Andrzej Kosztowniak zamierza zmobilizować wszystkie siły, aby do tego nie dopuścić. Na przełomie października i listopada zapowiedział zorganizowanie w sprawie zapisów kontraktu terytorialnego „okrągłego stołu” z udziałem przedstawicieli Ministerstwa Rozwoju Regionalnego i władz województwa mazowieckiego. Jeszcze wcześniej Prezydent Radomia chce spotkać się z lokalnym środowiskiem naukowym, biznesowym, parlamentarzystami i samorządowcami, aby utworzyć wspólny front walki o zagrożoną przyszłość Radomia.

Joomla SEF URLs by Artio

ARTYSTA TYGODNIA

Brothers In Arms

SEDNO SPRAWY

sedno sprawy 1

REKLAMA

7 DNI NA MAZOWSZU

TWEETY FRANCISZKA

POLECAMY

GRAMY Z CZARNYMI RADOM


 Drużyna M pkt
ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 24 62
ONICO Warszawa 24 57
Jastrzębski Węgiel 24 50
Aluron Virtu Warta Zawiercie 24 43
Cerrad Czarni Radom 24 42
PGE Skra Bełchatów 24 38
Asseco Resovia Rzeszów 24 35
GKS Katowice 24 32
Indykpol AZS Olsztyn 24 30
Trefl Gdańsk 24 28
Chemik Bydgoszcz 24 22
Cuprum Lubin 24 20
MKS Będzin 24 9
Stocznia Szczecin 0 0

POLECAMY

230x190 4