Na antenie: Moc Przebojów
Magda Gliszczyńska
Patron dnia: 24 sierpnia - św. Bartłomiej, Apostoł
Radio Plus Radom /RADOM/Nie lekceważ przejazdów kolejowych

Wiadomości z Radomia

Nie lekceważ przejazdów kolejowych

14 wrzesień 2018 / Tekst

Lekceważenie zasad bezpieczeństwa na przejazdach kolejowych często kończy się tragicznie. Z policyjnych statystyk wynika, że takie sytuacje zdarzają się rzadko, ale dla niektórych kierowców przejazd przez zamknięty szlaban to nie problem...

fot, hpgruesen/pixabay.com
fot, hpgruesen/pixabay.com

Wiele szczęścia mieli kierowcy, którzy kilkanaście dni temu wyłamali rogatkę w Natolinie i ominęli szlaban. Co prawda nie uniknęli kary, ale zachowali życie. Więcej o tym pisaliśmy TUTAJ.

- Zachowanie kierowców uchwycone na filmie to skracanie sobie drogi do śmierci - mówi Martyn Janduła z PKP PLK.

Mł. insp. Jacek Mnich, naczelnik mazowieckiej drogówki mówi, że wypadki na przejazdach kolejowych zdarzają się rzadko, ale zazwyczaj kończą się tragicznie.

Policja przypomina, że niezależnie od oznakowania przejazdu - czy jest on strzeżony, z zaporami, z sygnalizacją świetlną czy znakiem stop - zawsze trzeba zachować szczególną ostrożność.

Doświadczeni kierowcy, którzy już mają prawo jazdy, z reguły wiedzą, jak zachować się przy przejeżdżaniu przez tory. Warto jednak zwrócić uwagę na to, czego wymaga się podczas egaminu. Michał Maślak, egzaminator nadzorujący z Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Radomiu podkreśla, ze oprócz zachowania ostrożności, kierowca musi upewnić się, czy z drugiej strony jest miejsce do kontynuowania jazdy i wjechać na niskim biegu, żeby samochód nie zgasł.

- Nie wolno wjeżdżać na przejazd kolejowy, nawet jeżeli rogatki są otwarte, jeżeli z drugiej strony nie ma miejsca do kontynuowania jazdy. Wtedy przed takim przejazdem należy się zatrzymać, poczekać aż pojazdy przed nami opuszczą przejazd kolejowy i jeżeli będziemy mieli miejsce do kontynuowania jazdy, możemy bezpiecznie wjechać. Zwracamy też uwagę, na jakim biegu kierowca próbuje pokonać przejazd, ponieważ zdarza się, że osoba dojeżdża na wysokim biegu i przy małej prędkości jest niebezpieczeństwo, że ten pojazd zgaśnie - mówi Michał Maślak.

Zapytaliśmy radomskich kierowców, czy zauważają wykroczenia na przejazdach kolejowych. Tutaj zdania są podzielone.

Recepta na bezpieczne przejechanie przez tory jest prosta:

Do kierowców powinno też trafić proste przeliczenie - samochód rozpędzony do 120 km/h potrzebuje około 60-70 metrów, żeby zatrzymać się. Pociąg przy tej samej prędkości potrzebuje już około 1 km.

Joomla SEF URLs by Artio

ARTYSTA TYGODNIA

Brothers In Arms

SEDNO SPRAWY

sedno sprawy 1

REKLAMA

7 DNI NA MAZOWSZU

TWEETY FRANCISZKA

POLECAMY

GRAMY Z CZARNYMI RADOM


 Drużyna M pkt
ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 24 62
ONICO Warszawa 24 57
Jastrzębski Węgiel 24 50
Aluron Virtu Warta Zawiercie 24 43
Cerrad Czarni Radom 24 42
PGE Skra Bełchatów 24 38
Asseco Resovia Rzeszów 24 35
GKS Katowice 24 32
Indykpol AZS Olsztyn 24 30
Trefl Gdańsk 24 28
Chemik Bydgoszcz 24 22
Cuprum Lubin 24 20
MKS Będzin 24 9
Stocznia Szczecin 0 0

POLECAMY

230x190 4