Na antenie: PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Jan Pasterski
Patron dnia: 27 maja - św. Augustyn z Canterbury, biskup
Radio Plus Radom /RADOM/Nie ryzykuj! Sprawdź przewody kominowe

Wiadomości z Radomia

Nie ryzykuj! Sprawdź przewody kominowe

31 styczeń 2019 / Tekst

W środę wieczorem w jednym z domów w miejscowości Podgajek (gmina Przytyk) doszło do zapalenia sadzy w kominie. Krajowa Izba Kominiarzy przypomina: instalację dymową, spalinową oraz wentylacyjną należy poddawać okresowej kontroli oraz czyszczeniu przez uprawnionego kominiarza! 

Nie ryzykuj! Sprawdź przewody kominowe
fot. pixabay.com (Gellinger)

Pożar w Podgajku

Do zdarzenia doszło w środę, 30 stycznia wieczorem. Po godz. 22.00 radomscy strażacy otrzymali zgłoszenie o palącej się sadzy w kominie w jednym z domów w miejscowości Podgajek (gm. Przytyk). W akcji gaśniczej udział brały trzy zastępy straży pożarnej, trwała ona prawie dwie godziny. Najprawdopodobniej przyczyną pożaru była niedrożność w kominie. Strażacy wyzbierali i ugasili palącą się sadzę. 

Nikt nie ucierpiał nie odnotowano również strat. - Czasem zdarza się tak, że komin pęka - wtedy właściciele konsekwencje pożaru czują również w portfelach. Tutaj skończyło się na strachu - wyjaśnia oficer dyżurny radomskiej Straży Pożarnej w Radomiu.

Krajowa Izba Kominiarzy apeluje!

W związku z sezonem ogrzewczym prezes Izby apeluje i przypomina o obowiązku przeprowadzania okresowych czyszczeń i kontroli przewodów kominowych - również w budynkach jednorodzinnych. "Profesjonalna kontrola kominiarska to nie tylko formalność lecz główna zasada bezpieczeństwa: zapobiega zaczadzeniom i pożarom spełniając jeden z podstawowych warunków ubezpieczenia domu. W przypadku pożaru lub zaczadzenia brak dokumentacji terminowego czyszczenia i kontroli  kominów może stanowić podstawę odmowy wypłaty odszkodowania przez firmę ubezpieczeniową" - czytamy w komunikacie Marcina Ziombskiego - prezesa Krajowej Izby Kominiarzy. 

Bezpieczeństwo to główny czynnik, jednak ważna jest również ekologia. "Utrzymywanie instalacji grzewczo-kominowych w dobrym stanie technicznym, spalanie paliw dobrej jakości oraz okresowe czyszczenie kominów jest ekonomiczne i proekologiczne. Ma zasadniczy wpływ na zmniejszenie emisji toksycznych gazów i pyłów do atmosfery, a w efekcie zmniejszenie smogu" - podkreśla Marcin Ziombski. 

Krajowa Izba Kominiarzy popiera również kampanię prewencyjną "Czujka na straży twojego bezpieczeństwa!" prowadzoną przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Państwową Straż Pożarną. Kominiarze zachęcają do instalacji czujników tlenku węgla oraz dymu. "Takie urządzenia mogą uratować zdrowie, a nawet życie mieszkańców. Instalację czujników należy wykonać w konsultacji z kominiarzem podczas okresowej kontroli lub czyszczenia kominów" - przypominają kominiarze. 

Joomla SEF URLs by Artio

ARTYSTA TYGODNIA

Lambada

SEDNO SPRAWY

sedno sprawy 1

REKLAMA

Anna Kwiecień

SZKOŁA TWOICH MARZEŃ

7 DNI NA MAZOWSZU

TWEETY FRANCISZKA

POLECAMY

GRAMY Z CZARNYMI RADOM


 Drużyna M pkt
ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 24 62
ONICO Warszawa 24 57
Jastrzębski Węgiel 24 50
Aluron Virtu Warta Zawiercie 24 43
Cerrad Czarni Radom 24 42
PGE Skra Bełchatów 24 38
Asseco Resovia Rzeszów 24 35
GKS Katowice 24 32
Indykpol AZS Olsztyn 24 30
Trefl Gdańsk 24 28
Chemik Bydgoszcz 24 22
Cuprum Lubin 24 20
MKS Będzin 24 9
Stocznia Szczecin 0 0

POLECAMY

230x190 4