Na antenie: CZŁOWIEK Z BLISKA
Małgorzata Steckiewicz
Patron dnia: 22 sierpnia - Najświętsza Maryja Panna Królowa
Radio Plus Radom /RADOM/Nie żyje Wojciech Bogaczyk

Wiadomości z Radomia

Nie żyje Wojciech Bogaczyk

17 lipiec 2019 / Tekst

Zmarł Wojciech Bogaczyk, opozycjonista antykomunistyczny, współzałożyciel Niezależnego Zrzeszenia Studenckiego. Urodził się w Radomiu, wspierał strajkujących w Wyższej Szkole Inżynierskiej. Miał 61 lat.

Nie żyje Wojciech Bogaczyk
fot. https://warszawa.ipn.gov.pl

Wojciech Bogaczyk był jednym z założycieli i członkiem antykomunistycznej organizacji Wolność i Niezawisłość, współpracownikiem warszawskiego SKS, uczestnikiem ROPCiO, kolporterem wydawnictw drugoobiegowych, jednym z założycieli NZS KUL, następnie członkiem Krajowej Komisji Koordynacyjnej NZS i jej Prezydium. Ukończył historię na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Uczestniczył też w duszpasterstwie akademickim  o. Ludwika Wiśniewskiego. Po 13 grudnia 1981 r. był internowany w Białołęce, Jaworzu i Darłówku. Następnie odtwarzał NZS i działał w jego podziemnych władzach.

Po odzyskaniu przez Polskę suwerenności działał politycznie m.in. w Zjednoczeniu Chrześcijańsko-Narodowym, Chrześcijańskim Ruchu Obywatelskim. Ruchu Trzeciej Rzeczypospolitej, czy Prawicy Razem. Prezydent Lech Kaczyński odznaczył go Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, a Andrzej Duda - Krzyżem Wolności i Solidarności.

Wojciecha Bogaczyka wspomina Jan Rejczak. Poznali się w 1981 roku w okolicznościach strajku studenckiego. - Bardzo aktywny, młody człowiek. Bardzo nam pomagał, aby rozpropagować i uzyskać wsparcie dla naszych postulatów.

źródło: IPN Warszawa

Joomla SEF URLs by Artio

ARTYSTA TYGODNIA

Brothers In Arms

SEDNO SPRAWY

sedno sprawy 1

REKLAMA

7 DNI NA MAZOWSZU

TWEETY FRANCISZKA

POLECAMY

GRAMY Z CZARNYMI RADOM


 Drużyna M pkt
ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 24 62
ONICO Warszawa 24 57
Jastrzębski Węgiel 24 50
Aluron Virtu Warta Zawiercie 24 43
Cerrad Czarni Radom 24 42
PGE Skra Bełchatów 24 38
Asseco Resovia Rzeszów 24 35
GKS Katowice 24 32
Indykpol AZS Olsztyn 24 30
Trefl Gdańsk 24 28
Chemik Bydgoszcz 24 22
Cuprum Lubin 24 20
MKS Będzin 24 9
Stocznia Szczecin 0 0

POLECAMY

230x190 4