Na antenie: PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Jan Pasterski
Patron dnia: 25 czerwca - bł. Dorota z Mątowów, wdowa
Radio Plus Radom /RADOM/Niedziela Palmowa w Skansenie

Wiadomości z Radomia

Niedziela Palmowa w Skansenie

25 marzec 2018 / Tekst

Procesja, msza święta, poświęcenie pól oraz kiermasz wielkanocny z pięknymi wyrobami ludowymi. Po raz kolejny Muzeum Wsi Radomskiej zaprosiło na uroczystości Niedzieli Palmowej.

fot. Michał Kaczor/Radio Plus Radom
fot. Michał Kaczor/Radio Plus Radom

Uroczystość Niedzieli Palmowej w radomskim Skansenie to msza święta, ale także kiermasz wielkanocny z wyrobami ludowymi, konkurs na najpiękniejszą tradycyjną palmę oraz warsztaty pisankarskie.

- Przede wszystkim to wielkie święto w naszej tradycji i Kościele. Bardzo się cieszę, że przybyło do nas wiele osób. W tej chwili trwa kiermasz wielkanocny i jest bardzo duże zainteresowanie. Myślę, że każdy dzisiaj na swoim stole wielkanocnym chce mieć element tradycji. Te przepiękne pisanki, które można u nas kupić są przygotowane bardzo różnymi metodami - dekupażu, batikową. Myślę, że to sympatyczny element, który powinien się znaleźć w koszyczku - mówi Ilona Jaroszek, dyrektor Muzeum Wsi Radomskiej.

Centralnym punktem Niedzieli Palmowej w Skansenie była msza święta pod przewodnictwem biskupa Henryka Tomasika.

- Wydarzenia Niedzieli Palmowej objawiają wielki plan Zbawienia, ale także skłaniają do refleksji. Podczas wjazdu do Jerozolimy rozległo się entuzjastyczne "Hosanna!", a za kilka dni w tym samym mieście rozlegało się "Ukrzyżuj!". Dlaczego tak? Taki jest człowiek... - mówił biskup Henryk Tomasik.

- Liturgia Niedzieli Palmowej skłania nas także do odpowiedzi dotyczącej nas samych - jak odpowiadam Chrystusowi na Jego miłość, na Jego ofiarę (...) Dzisiaj dziękujemy Chrystusowi za Jego ofiarę. Dziękujemy za to, że w Jego osobie zrealizował się wielki plan Zbawienia zapowiadany przez proroków. Dzisiaj także stawiamy sobie pytania o naszą odpowiedź, bo każdy z nas swoim życiem, swoją wiarą lokalizuje siebie między tym uroczystym "Hosanna!" i "Ukrzyżuj!". Każdy z nas ma w swoim życiu momenty, które mógłby nazwać "czasy hosanna", gdy chce radośnie wyznawać swoją wiarę, wielbić Pana Boga, ale niedobrze byłoby, gdyby w życiu kogokolwiek z nas pojawiło się "Ukrzyżuj!". Patrzymy dzisiaj na siebie, na naszą wiarę, na te momenty życia, które są znakiem naszego wyboru Chrystusa albo odrzucenia - mówił biskup radomski.

Odsłuchaj całą homilię biskupa Henryka Tomasika:

Po mszy świętej odbyła się procesja z palmami do pól. Kilkumetrowe palmy zostały wsadzone w ziemię, którą poświęcił również ksiądz biskup. Ma to chronić zasiewy.

Niedziela Palmowa w Skansenie to również kiermasz wielkanocny. Na stoiskach można było znaleźć wytwory sztuki ludowej - robione różnymi technikami palmy oraz pisanki, a także baranki i wyroby z drewna.

Anna Majchrzak już od 20 lat zajmuje się robieniem pisanek.

Nieco inną technikę ma Ewa Dąbrowska. Stosuje tzw. technikę quillingu:

Na koniec w Muzeum Wsi Radomskiej odbyło się ogłoszenie wyników konkursu na "Tradycyjną Palmę Wielkanocną".

- W tym roku wpłynęło bardzo dużo palm, bo aż 275 z 48 szkół. Naprawdę podziwiamy, ale przyznam, że nie wszystkie spełniają kryteria, jakie powinna spełniać tradycyjna palma wielkanocna. Powinna być nie za duża - do metra wysokości, ponieważ poświęconą palmę umieszczało się później w kościele za obrazem. Powinna zawierać gałązki wierzbowe, bo była to pierwsza roślina, która zakwitała na wiosnę. Palma radomska powinna być zielona, więc składać się z roślin, które już zakwitły. - mówi Aleksandra Żytnicka, etnolog z Muzeum Wsi Radomskiej.

- Jesteśmy po raz pierwszy i jesteśmy zauroczone - mówiły przybyłe do Skansenu radomianki:

Jedni uczestniczyli w Niedzieli Palmowej w Skansenie po raz pierwszy, a inny po raz DWUDZIESTY PIĄTY!

- Wszyscy myślimy o tym, co nas łączy, a łączy nas tożsamość, wartości i emocje - mówi Zbigniew Gołąbek, radny sejmiku województwa mazowieckiego.

Wśród gości specjalnych znaleźli się również m.in. Zbigniew Kuźmiuk, poseł do Parlamentu Europejskiego, poseł Leszek Ruszczyk oraz przedstawiciele władz miasta - prezydent Radosław Witkowski i wiceprezydent Konrad Frysztak.

Niedzieli Palmowej w Muzeum Wsi Radomskiej patronowało Radio Plus Radom.

Joomla SEF URLs by Artio

ARTYSTA TYGODNIA

Break My Stride

SEDNO SPRAWY

sedno sprawy 1

REKLAMA

7 DNI NA MAZOWSZU

TWEETY FRANCISZKA

POLECAMY

GRAMY Z CZARNYMI RADOM


 Drużyna M pkt
ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 24 62
ONICO Warszawa 24 57
Jastrzębski Węgiel 24 50
Aluron Virtu Warta Zawiercie 24 43
Cerrad Czarni Radom 24 42
PGE Skra Bełchatów 24 38
Asseco Resovia Rzeszów 24 35
GKS Katowice 24 32
Indykpol AZS Olsztyn 24 30
Trefl Gdańsk 24 28
Chemik Bydgoszcz 24 22
Cuprum Lubin 24 20
MKS Będzin 24 9
Stocznia Szczecin 0 0

POLECAMY

230x190 4