Na antenie: PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radia Plus Radom
Patron dnia: św. Urszula, dziewica i męczennica
Pochmurno

10°C

Radom

Pochmurno

Wilgotność: 92%

Wiatr: 17.70 km/h

  • 21 Paź 2017

    Chwilowe opady deszczu 15°C 10°C

  • 22 Paź 2017

    Rain 13°C 8°C

Radio Plus Radom /RADOM/Niemieckie lekcje elektryków i mechatroników

Wiadomości z Radomia

Niemieckie lekcje elektryków i mechatroników

19 czerwiec 2017 / Tekst
fot. ZST Radom

40 uczniów Zespołu Szkół Technicznych w Radomiu odbyło 4-tygodniowe praktyki w Niemczech. Zakończył się 2-letni program "Przez praktyki zagraniczne podnosimy kwalifikacje i mobilności techników.

 

Z praktyk skorzystało 30 uczniów technikum mechatronicznego i 10 elektrycznego. Bazą były dla nich obiekty firmy Vitalis w Schkeuditz k. Lipska. Czego się nauczyli? Mechatronicy mieli w programie programowanie obrabiarek sterowanych numerycznie (CNC), analizę budowy, montażi uruchamianie drukarki 3D, szkolenie w zakresie sterowników programowalnych (PLC) oraz pracę w zakładzie produkcyjnym. Elektrycy z kolei rozwijali swoje kompetencje i umiejętności w zakresie instalacji elektrycznych i montażu elektronicznego. Nie można zapomnieć, że był też czas wolny i atrakcje turystyczne oraz kulturalne. Uczestnicy praktyk zwiedzili Berlin, Halle i Drezno. Byli też w nowoczesnych fabrykach BMW w Lipsku oraz Volkswagena w Dreźnie - opowiedział nam koordynator projektu, nauczyciel przedmiotów zawodowych w Zespole Szkół Technicznych Jan Kowalczyk.

Praktyki zebrały bardzo dobre opinie wśród uczniów. - Wartość dodana. Mieliśmy możliwość pracować na różnych stanowiskach instalacji elektrycznych. Zwiedziliśmy wiele miast  - mówi Adrian Belowski. - Nauczyliśmy się na pewno korzystać z nowych narzędzi - dodaje Sebastian Kołątaj. - Niemcy są bardzo dokładni, duży nacisk kładą na estetykę - to spostrzeżenie Jarosława Kapusty. - Podniosłem swoje kwalifikacje. Zajęcia były różnorodne. Każdy tydzień uczył nas czegoś nowego -  cieszy się Kamil Gruszka. - Nauczyliśmy się bardzo dużo rzeczy, które pomogą nam w przyszłym życiu zawodowym. Na pewno podszkoliliśmy język niemiecki i angielski - wtóruje Maciej Rutkowski.

W ubiegły poniedziałek w ZST odbyło się uroczyste podsumowanie projektu z udziałem uczniów, nauczycieli i osób zaangażowanych w realizację projektu. Finansowany był on ze środków UE w ramach Programu Operacyjnego WIEDZA EDUKACJA ROZWÓJ (POWER), na zasadach programu Erasmus +, pod patronatem Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji w Warszawie. Partnerem ZST w realizacji projektu była firma Vitalis GmbH, w Schkeuditz k. Lipska.

zdjęcia ZST Radom

Joomla SEF URLs by Artio

ARTYSTA TYGODNIA

Gimme Hope Jo'anna

SEDNO SPRAWY

sedno sprawy 1

REKLAMA

TWEETY FRANCISZKA

POLECAMY

LAS - DOBRE SĄSIEDZTWO

GRAMY Z CZARNYMI RADOM

 Drużyna M pkt
ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 4 12
Indykpol AZS Olsztyn 4 11
Cuprum Lubin 5 11
GKS Katowice 5 9
Espadon Szczecin 5 9
ONICO Warszawa 5 8
Trefl Gdańsk 4 7
Jastrzębski Węgiel 4 7
Cerrad Czarni Radom 5 7
Łuczniczka Bydgoszcz 5 7
Asseco Resovia Rzeszów 4 6
MKS Będzin 5 5
PGE Skra Bełchatów 3 4
Dafi Społem Kielce 5 2
BBTS Bielsko-Biała 4 0
Aluron Virtu Warta Zawiercie 3 0

POLECAMY

230x190 4

39. PIELGRZYMKA RADOMSKA