Na antenie: Transmisja Mszy św. z Katedry ONMP
Wojciech Sałek
Patron dnia: 26 czerwca - św. Josemaría Escrivá de Balaguer, prezbiter
Radio Plus Radom /RADOM/Nieprzeciętny proboszcz na Kaziki

Wiadomości z Radomia

Nieprzeciętny proboszcz na Kaziki

03 marzec 2016 / Tekst
Promocja książki poświęconej księdzu Piotrowi Górskiemu autorstwa dk. Szczepana Kowalika rozpoczęła tegoroczne Kaziki.
Nieprzeciętny proboszcz na Kaziki
fot. Weronika Chochoł / Radio Plus Radom

Publikacja „Fabrica ecclesiae. Żywot i sprawy radomskiego proboszcza ks. Piotra Górskiego 1843-1930” ukazuje dorobek i życie ks. Piotra Górskiego, a także historię Radomia z przełomu XIX i XX wieku. Postać księdza Górskiego, być może została zapomniana, tymczasem jego zasługi dla Radomia i diecezji radomskiej są duże. Proboszcz radomskiej Fary podjął się przebudowy i konserwacji podupadającego kościoła farnego św. Jana. Jego staraniem Fara została uratowana przed całkowitym zniszczeniem – świątynia została powiększona i upiększona wg projektu Józefa Piusa Dziekońskiego. Ponadto ks. Górski, jako proboszcz radomski, dokończył budowę kościoła Mariackiego i przygotował plany dla przyszłego kościoła Najświętszego Serca Jezusowego na Glinicach. Za jego bytności parafia radomska została podzielona i utworzono parafie m.in. przy dwóch wyżej wymienionych kościołach. Wielką zasługą ks. Piotra Górskiego jest restauracja kościoła Trójcy Świętej, który dzięki jego staraniom został ocalony przed rozbiórką. Jak mówi diakon Szczepan Kowalik, największą zaletą księdza Górskiego była wytrwałość, która niejednokrotnie – wbrew przypuszczeniom – okazywała się słuszna:

Autor książki przyznaje, że chociaż temat zasugerował mu ks. prałat Edward Poniewirski, to mimo zmęczenia, czuje satysfakcję ze swojej pracy: - W przygotowanie książki trzeba było włożyć sporo wysiłku, jednak mam nadzieję, że czytelnicy to docenią. – mówi dk. Szczepan Kowalik – autor książki „Fabrica ecclesiae”.

W piątkowym spotkaniu promującym książkę udział wzięli m.in. ks. bp. Piotr Turzyński, ks. prałat Edward Poniewirski, ks. Jarosław Wojtkun – rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Radomiu, a także wiceprezydent Radomia Karol Semik. Wśród publiczności znaleźli się również klerycy WSD. Jak mówi alumn Mateusz Czernik, to wydarzenie to dobra okazja do zapoznania się z jak dotąd odległą historią Radomia:

Diakon dr Szczepan Kowalik jest absolwentem VI LO im. Jana Kochanowskiego w Radomiu oraz Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, gdzie w 2011 r. obronił doktorat z historii. Jego opublikowana przez IPN praca doktorska „Konflikt wyznaniowy w Wierzbicy. Niezależna parafia w polityce władz PRL (1962-1977)” w 2013 r. uhonorowana została Nagrodą Literacką Miasta Radomia. Promocja książki napisanej przez diakona Szczepana Kowalika zainaugurowała Kaziki 2016.

W tegorocznym planie święta patrona miasta i diecezji radomskiej jest wiele innych punktów, wśród których coś dla siebie znajdą zarówno wielbiciele sztuki, jak i pasjonaci ruchu i konkursów. Program Kazików od piątku, 4 marca do niedzieli, 6 marca przedstawia Renata Metzger – dyrektor Resursy Obywatelskiej w Radomiu:

Joomla SEF URLs by Artio

ARTYSTA TYGODNIA

Break My Stride

SEDNO SPRAWY

sedno sprawy 1

REKLAMA

7 DNI NA MAZOWSZU

TWEETY FRANCISZKA

POLECAMY

GRAMY Z CZARNYMI RADOM


 Drużyna M pkt
ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 24 62
ONICO Warszawa 24 57
Jastrzębski Węgiel 24 50
Aluron Virtu Warta Zawiercie 24 43
Cerrad Czarni Radom 24 42
PGE Skra Bełchatów 24 38
Asseco Resovia Rzeszów 24 35
GKS Katowice 24 32
Indykpol AZS Olsztyn 24 30
Trefl Gdańsk 24 28
Chemik Bydgoszcz 24 22
Cuprum Lubin 24 20
MKS Będzin 24 9
Stocznia Szczecin 0 0

POLECAMY

230x190 4