Na antenie: NOCNE ŚWIATŁA
Paweł Krzemiński
Patron dnia: 22 sierpnia - Najświętsza Maryja Panna Królowa
Radio Plus Radom /RADOM/Niezłomni - jak powstańcy

Wiadomości z Radomia

Niezłomni - jak powstańcy

01 marzec 2019 / Tekst

- Czy się to komuś podoba czy nie, Żołnierze Wyklęci, Niezłomni są polskimi bohaterami walczącymi z systemem komunistycznym i o niepodległość. Byli takimi samymi powstańcami, jak ci z 1830 z 1863 i z Powstania Warszawskiego. Za to należy się im najwyższa cześć i chwała - mówił podczas homilii ks. prał. Edward Poniewierski. Dziś w Radomiu odbyły się obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. 

Niezłomni - jak powstańcy
fot. Weronika Chochoł/Radio Plus Radom

Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych po raz pierwszy odbyły się dziewięć lat temu z inicjatywy Lecha Kaczyńskiego. Niezłomnych żołnierzy upamiętniają mieszkańcy mniejszych i większych miejscowości, na różne sposoby okazując cześć bohaterom antykomunistycznego podziemia. W radomskich obchodach udział wzięli parlamentarzyści, samorządowcy, przedstawiciele organizacji kombatanckich i uczniowie - w sumie 34 sztandary. 

- Mam nadzieję, że posprzątamy ten nasz piękny dom ojczysty. Niech on będzie biedny, ale będzie czysty - mówi porucznik Tadeusz Adamczyk - prezes radomskiego okręgu Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej: 

Uroczystości odbyły się przy pomniku Pomniku Żołnierzy Zrzeszenia Wolności i Niezawisłość „Żołnierze Wyklęci” przy ul. Beliny-Prażmowskiego. Pomnik ten powstał w 2001 roku,  a jego współtwórcą jest poseł ruchu Kukiz'15 Robert Mordak. - Przypominanie historii, że to nie byli ludzie, którzy wzięli się znikąd i tylko walczyli z okupacją sowiecką, ale oni walczyli w 1939 roku jako żołnierze Wojska Polskiego, później jako partyzanci Armii Krajowej, później byli Żołnierzami Wyklętymi - przypomina poseł Robert Mordak: 

Obowiązek odkłamywania prawdy historycznej spoczywa w dużej mierze na pedagogach - przypomina Karol Semik - wiceprezydent Radomia: 

Uroczystości przy pomniku poprzedziła Msza św w kościele garnizonowym, której przewodniczył i homilię wygłosił kanclerz kurii diecezji radomskiej ks prał. Edward Poniewierski: 

Żołnierze Wyklęci (znani również jako Żołnierze Niezłomni) to polskie powojenne podziemie niepodległościowe i antykomunistyczne. Stawiali oni opór sowietyzacji Polski i podporządkowaniu jej ZSRR. Toczyli również walkę ze służbami bezpieczeństwa ZSRR i podporządkowanymi im służbami w Polsce. Liczbę członków wszystkich organizacji i grup konspiracyjnych szacuje się na 120–180 tysięcy osób. W ostatnich dniach wojny na terenie Polski działało 80 tysięcy partyzantów antykomunistycznych.

Całości homilii wysłuchać można tutaj:

 

 

Joomla SEF URLs by Artio

ARTYSTA TYGODNIA

Brothers In Arms

SEDNO SPRAWY

sedno sprawy 1

REKLAMA

7 DNI NA MAZOWSZU

TWEETY FRANCISZKA

POLECAMY

GRAMY Z CZARNYMI RADOM


 Drużyna M pkt
ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 24 62
ONICO Warszawa 24 57
Jastrzębski Węgiel 24 50
Aluron Virtu Warta Zawiercie 24 43
Cerrad Czarni Radom 24 42
PGE Skra Bełchatów 24 38
Asseco Resovia Rzeszów 24 35
GKS Katowice 24 32
Indykpol AZS Olsztyn 24 30
Trefl Gdańsk 24 28
Chemik Bydgoszcz 24 22
Cuprum Lubin 24 20
MKS Będzin 24 9
Stocznia Szczecin 0 0

POLECAMY

230x190 4