Na antenie: PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radia Plus Radom
Patron dnia: 19 czerwca - święci męczennicy Gerwazy i Protazy
Radio Plus Radom /RADOM/Nowa kadencja, nowe wyzwania

Wiadomości z Radomia

Nowa kadencja, nowe wyzwania

07 marzec 2016 / Tekst
Przekształcenie politechniki w uniwersytet, uruchomienie prawa i redukcja długu. To jedne z najważniejszych osiągnięć rektora Uniwersytetu Technologiczno - Humanistycznego w Radomiu Zbigniewa Łukasika w mijającej kadencji. Dziś rektor elekt opowiedział o wyzwaniach na kolejne cztery lata.

- Biłem się z zamiarem kandydowania na następną kadencję, bo trochę zdrowia to mnie kosztowało, ale udało mi się przekonać rodzinę. Chciałbym dokończyć pewnego dzieła stworzenia takiego silnego ośrodka akademickiego, ponieważ jest to jednak wizytówka miasta. Uniwersytet jest perłą w koronie naszego miasta. Władze z pewnością to wiedzą, ale nikt nie chce głośno tego powiedzieć. Być może w tej kadencji pomyślą nad tym i troszeczkę zainteresują się uczelnią w sensie aktywizacji współpracy i jakiejkolwiek pomocy tak jak jest to w innych ośrodkach - mówił podczas pierwszej konferencji po wyborze rektor elekt UTH.

Prof. Zbigniew Łukasik chce utrzymać dobrą sytuację finansową uczelni, uzyskać kolejne prawa doktoryzowania i habilitacji, uruchomić nowe kierunki. Długo oczekiwany jest kierunek lekarski. Jak powiedział rektor wszystko jest na dobrej drodze, choć procedury trwają zbyt długo. O ile Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego nie ma zastrzeżeń, to kłopoty są w przypadku opinii Polskiej Komisji Akredytacyjnej, w której często zmieniają się eksperci i mają oni drobne zastrzeżenia.  - Poza tym jest lobby uniwersytetów medycznych, aby nie uruchamiać kierunków medycznych poza uniwersytetami medycznymi - przyznał rektor. Kadra ma być z uniwersytetów medycznych w Warszawie, Lublinie i Łodzi. Decyzję powinniśmy poznać jeszcze w marcu. Obecnie na Wydziale Nauk o Zdrowiu i Kultury Fizycznej są już: pielęgniarstwo, fizjoterapia i wychowanie fizyczne.

Uczelnia jeszcze w marcu złoży też wniosek o uruchomienie studiów na kierunku wokalno - aktorskim na Wydziale Sztuki. - Jak oglądamy telewizji widzimy ilu zdolnych aktorów lub piosenkarzy pochodzi właśnie z Radomia lub regionu radomskiego. Środowisko wypowiedziało się, że na pewno będą chętni na takie studia - powiedział rektor Łukasik. Opiekunem tych studiów będzie wybitny dyrygent Szymon Kawalla z Uniwersytetu Fryderyka Chopina w Warszawie. Na kierunku ma wykładać także m.in. dr Natalia Orkisz, śpiewaczka operowa i dr Zbigniew Rybka, dyrektor Teatru Powszechnego w Radomiu.

UTH chce zrealizować też dwa duże i kosztowne projekty. Czeka na decyzję w tej sprawie. Pierwszy opiewa na 58 mln zł i dotyczy rewitalizacji i wyposażenia Centrum Badawczo-Laboratoryjnego nauk biomedycznych. Natomiast drugi projekt ma kosztować ponad 53 mln zł. To utworzenie laboratorium technologiczno - obróbczego oraz materiałowego na rzecz innowacyjnego przemysłu jako jednego z elementów Parku Naukowo-Technologicznego w Radomiu. W ramach programu Wiedza Edukacja Rozwój radomski uniwersytet złożył 10 projektów na łączną kwotę 10 mln zł. Stara się o realizację badań na zlecenie podmiotów zewnętrznych.

Rektor Zbigniew Łukasik chce też ograniczać wydatki eksploatacyjne. W planie jest zastosowanie systemów fotowoltaicznych oraz solarnych. Rozbudowywany w dalszym ciągu będzie system informatyczny.

Ciekawe zamierzenia ma uczelnia wobec uzyskanego terenu nad Zalewem Domaniowskim. - Chcemy tam zorganizować ośrodek badawczo - szkoleniowy dla pracowników i studentów, żeby zaktywizować prace w zakresie zarówno w zakresie rekreacji i sportu, bo mamy kierunek turystyka i rekreacja, jak również chcemy badać stan ekosystemu dorzecza Radomki. Tutaj chcemy pozyskać projekt wspólnie z okolicznymi gminami. Badania tu prowadzą inne ośrodki akademickie, choć my mamy blisko te tereny, a nasi studenci badają akurat Tatry -  mówił prof. Zbigniew Łukasik. Badania będą dotyczyć m.in. zanieczyszczenia Radomki. Uczelnia chce utworzyć poza tym szlak kajakowy z punktami postojowymi. Kajaki są już zresztą kupione. Będą prowadzone szkolenia żeglarskie i kajakowe. Rektor szacuje koszty przedsięwzięcia na ok. 1 mln zł.

Nowa kadencja rektora Zbigniewa Łukasika rozpocznie się 1 września.

Joomla SEF URLs by Artio

ARTYSTA TYGODNIA

Break My Stride

SEDNO SPRAWY

sedno sprawy 1

REKLAMA

SZKOŁA TWOICH MARZEŃ

7 DNI NA MAZOWSZU

TWEETY FRANCISZKA

POLECAMY

GRAMY Z CZARNYMI RADOM


 Drużyna M pkt
ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 24 62
ONICO Warszawa 24 57
Jastrzębski Węgiel 24 50
Aluron Virtu Warta Zawiercie 24 43
Cerrad Czarni Radom 24 42
PGE Skra Bełchatów 24 38
Asseco Resovia Rzeszów 24 35
GKS Katowice 24 32
Indykpol AZS Olsztyn 24 30
Trefl Gdańsk 24 28
Chemik Bydgoszcz 24 22
Cuprum Lubin 24 20
MKS Będzin 24 9
Stocznia Szczecin 0 0

POLECAMY

230x190 4