Na antenie: PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radia Plus Radom
Patron dnia: 18 czerwca - św. Elżbieta z Schönau, dziewica i zakonnica
Radio Plus Radom /RADOM/Nowalijkowy zawrót głowy

Wiadomości z Radomia

Nowalijkowy zawrót głowy

04 kwiecień 2019 / Tekst

Od szczypiorku i pietruszki przez rzodkiewkę i sałatę po ogórki i pomidory oraz jabłka i gruszki. Targowe stragany kuszą młodymi warzywami i owocami. 

Nowalijkowy zawrót głowy
fot. Weronika Chochoł/Radio Plus Radom

Ceny przystępne - wszystko "nasze", polskie - tak swoje towary opisują sprzedawcy. Na jednym z radomskich targowisk stragany wypełniły się kolorami i zapachami. Klienci mogą wybierać między stoiskami. Ceny są podobne i jak przekonują sprzedawcy - obecnie jest stosunkowo tanio. Krajowe warzywa i owoce są tańsze niż zimą - kiedy trzeba było sprowadzać je zza granicy. Trudno jest rozpoznać, czy dany produkt jest pochodzenia polskiego czy nie - należy liczyć na uczciwość sprzedawcy: 

 

Klienci chętnie kupują świeże owoce i warzywa. Wbrew przestrogom dietetyków, po zimie wracają do wiosennych smaków. - Ceny są przystępne, ale jaki smak! - podkreślają kupujący i dodają: - W dzisiejszych czasach wszystko jest naszpikowane "chemią": 

 

Nowalijki są uprawiane w szklarniach, co oznacza, że mają niewielki dostęp do słońca. Do tego dochodzą nawozy sztuczne, często stosowane w nadmiarze. Hodowcy osiągają piękne i dorodne uprawy, klienci dają się na nie skusić i wraz z rzodkiewką czy marchwią spożywają również wiele środków chemicznych.

Problem tkwi w ilości wchłoniętego przez warzywo nawozu. Liście i łodygi nie wyciągają z niemi tyle szkodliwego azotu ile potrzebują. Pobierają ilości, do których mają dostęp, a nadmiar magazynowany jest zazwyczaj w korzeniach. Właśnie dlatego w sezonie od maja do czerwca lepiej sięgać po pomidory lub ogórki niż rzodkiewkę, która magazynuje w swoim korzeniu bardzo duże ilości niebezpiecznych substancji.

Dietetycy zalecają ostrożność i zamiast nowalijek niepewnego pochodzenia proponują kiełki. - Można zrobić sobie domową hodowlę - mówi dietetyk Magdalena Ciesielska-Dwojak: 

Można również - w miarę możliwości - wyjść na ogródek, skopać i wyplewić grządki i posadzić albo zasiać swoje warzywa... Wtedy pewność tego, co jemy będzie stuprocentowa. 

Joomla SEF URLs by Artio

ARTYSTA TYGODNIA

"(Everything I Do) I Do It For You"

SEDNO SPRAWY

sedno sprawy 1

REKLAMA

SZKOŁA TWOICH MARZEŃ

7 DNI NA MAZOWSZU

TWEETY FRANCISZKA

POLECAMY

GRAMY Z CZARNYMI RADOM


 Drużyna M pkt
ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 24 62
ONICO Warszawa 24 57
Jastrzębski Węgiel 24 50
Aluron Virtu Warta Zawiercie 24 43
Cerrad Czarni Radom 24 42
PGE Skra Bełchatów 24 38
Asseco Resovia Rzeszów 24 35
GKS Katowice 24 32
Indykpol AZS Olsztyn 24 30
Trefl Gdańsk 24 28
Chemik Bydgoszcz 24 22
Cuprum Lubin 24 20
MKS Będzin 24 9
Stocznia Szczecin 0 0

POLECAMY

230x190 4