Na antenie: PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Agnieszka Morawska
Patron dnia: 24 kwietnia - św. Jerzy, męczennik
Radio Plus Radom /RADOM/Nowoczesne technologie mają służyć

Wiadomości z Radomia

Nowoczesne technologie mają służyć

18 listopad 2016 / Tekst

Zespół Szkół Technicznych w Radomiu przyzwyczaił nas do nowoczesności, ale są dni, kiedy jest tam jeszcze bardziej nowocześnie. W południe ruszyła trzydniowa konferencja "Nowoczesne Technologie Informacyjne w Służbie Cyfrowej Szkoły".

To już 12. raz do ZST przyjeżdżają nauczyciele z całej Polski, aby zapoznać się z najnowszymi rozwiązaniami. W tym roku ponad 250 pedagogów. Przyjeżdżają, bo wiedzą jak potrzebne są w edukacji nowoczesne technologie. 

Zdanie swoich nauczycieli potwierdzają uczniowie.

- Konferencja informatyczna jest najważniejszą inwestycją organizacyjną w roku szkolnym. Staramy się przygotowywać do niej sumiennie i zapraszać najlepsze firmy na rynkach światowych. Dzisiaj informatyka przenika wszystkie kierunki kształcenia, wszystkie dziedziny życia. Dziś bez tego ani rusz - powiedziała dyrektor Zespołu Szkół Technicznych Bernadeta Kudas. Cała administracja szkołą też opiera się na wykorzystaniu nowoczesnych technologii. - Nie wyobrażam sobie, aby administracja szkolna oparta była na telefonie i papierku - dodała dyrektor Kudas.

Oferta konferencji jest jak zawsze bardzo bogata. To cykl wykładów i warsztatów. W tym roku początek dał wykład o wdrażaniu tzw. Otwartej Edukacji, która wygłosiła prof. Marlena Plebańska z Ośrodka Edukacji Informatycznej i Zastosowań Komputerów w Warszawie. Na konferencji informatycznej w Zespole Szkól Technicznych nie mogło nie być Grażyny Koby, która od 18 lat pisze podręczniki do informatyki dla wszystkich poziomów nauczania. Dziś mówiła jak zachęcić ucznia do programowania. - Przede wszystkim trzeba go zmotywować, pokazać praktyczne zastosowanie, sprawić, żeby on rozumiał to co robi, twórczo go angażować, rozwijać wyobraźnię i ciągle inspirować - radziła.

Przed uczestnikami jeszcze wiele ciekawych prelekcji m.in. o efektywnym wykorzystaniu szkolnej sieci Wi-Fi, bezprzewodowej tablicy interaktywnej, czy szkolnym laboratorium w tornistrze. Konferencja to nie tylko sale wykładowe czy warsztatowe, ale także stoiska. Barbarę Stasiak z firmy Agraf zapytałem o technologiczne hity tej dekady z przeznaczeniem dla szkół. - Hitem ostatnich dwóch lat są cyfrowe laboratoria doświadczalne. Robimy doświadczenia, które od razu wyświetlają się na komputerach - opowiadała.

Warto zwrócić uwagę na jeszcze jeden aspekt. Jest bardzo wiele plusów korzystania z nowoczesnych technologii, ale są także zagrożenia związane ze złym korzystaniem. Nauczyciele są świadomi tego, że uczniowie uciekają w wirtualny świat, a jednym z najczęstszych ruchów jest ruch palcem po ekranie telefonu dotykowego. Pogłębianie wiedzy nie stoi jednak w opozycji do kształtowania relacji w świecie rzeczywistym, czy porzucenia tradycji czytania papierowych książek. Nawet nazwa konferencji "Nowoczesne Technologie w Służbie Cyfrowej Szkoły" sugeruje, że technologie są dla szkoły, dla człowieka, a nie odwrotnie. Zdaniem Grażyny Koby nie ma sensu zakazywać dzieciom i młodzieży korzystania z nowoczesnych sprzętów, ale trzeba to odpowiednio ukierunkowywać. - Trzeba pokazywać metody wykorzystywania nowoczesnych technologii do różnych czynności, uczyć ich prawidłowych sposobów stosowania - powiedziała Grażyna Koba. - Pokazujemy uczniom jak technologie mogą służyć rozwijaniu swoich umiejętności, kwalifikacji w różnych typach kształcenia i że niekoniecznie muszą to być gry, ale również praca, z której potem są pieniądze - mówiła dyrektor ZST.

Patronem medialnym konferencji jest Radio Plus Radom

Joomla SEF URLs by Artio

ARTYSTA TYGODNIA

Fields of Gold

SEDNO SPRAWY

sedno sprawy 1

REKLAMA

Anna Kwiecień

SZKOŁA TWOICH MARZEŃ

7 DNI NA MAZOWSZU

TWEETY FRANCISZKA

POLECAMY

GRAMY Z CZARNYMI RADOM


 Drużyna M pkt
ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 24 62
ONICO Warszawa 24 57
Jastrzębski Węgiel 24 50
Aluron Virtu Warta Zawiercie 24 43
Cerrad Czarni Radom 24 42
PGE Skra Bełchatów 24 38
Asseco Resovia Rzeszów 24 35
GKS Katowice 24 32
Indykpol AZS Olsztyn 24 30
Trefl Gdańsk 24 28
Chemik Bydgoszcz 24 22
Cuprum Lubin 24 20
MKS Będzin 24 9
Stocznia Szczecin 0 0

POLECAMY

230x190 4