Na antenie: PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radia Plus Radom
Patron dnia: 20 stycznia - św. Sebastian, męczennik
Pochmurno

-1°C

Radom

Pochmurno

Wilgotność: 94%

Wiatr: 11.27 km/h

  • 20 Sty 2018

    Pochmurno 0°C -3°C

  • 21 Sty 2018

    Pochmurno 0°C -4°C

Radio Plus Radom /RADOM/Nowoczesne technologie mają służyć

Wiadomości z Radomia

Nowoczesne technologie mają służyć

18 listopad 2016 / Tekst

Zespół Szkół Technicznych w Radomiu przyzwyczaił nas do nowoczesności, ale są dni, kiedy jest tam jeszcze bardziej nowocześnie. W południe ruszyła trzydniowa konferencja "Nowoczesne Technologie Informacyjne w Służbie Cyfrowej Szkoły".

To już 12. raz do ZST przyjeżdżają nauczyciele z całej Polski, aby zapoznać się z najnowszymi rozwiązaniami. W tym roku ponad 250 pedagogów. Przyjeżdżają, bo wiedzą jak potrzebne są w edukacji nowoczesne technologie. 

Zdanie swoich nauczycieli potwierdzają uczniowie.

- Konferencja informatyczna jest najważniejszą inwestycją organizacyjną w roku szkolnym. Staramy się przygotowywać do niej sumiennie i zapraszać najlepsze firmy na rynkach światowych. Dzisiaj informatyka przenika wszystkie kierunki kształcenia, wszystkie dziedziny życia. Dziś bez tego ani rusz - powiedziała dyrektor Zespołu Szkół Technicznych Bernadeta Kudas. Cała administracja szkołą też opiera się na wykorzystaniu nowoczesnych technologii. - Nie wyobrażam sobie, aby administracja szkolna oparta była na telefonie i papierku - dodała dyrektor Kudas.

Oferta konferencji jest jak zawsze bardzo bogata. To cykl wykładów i warsztatów. W tym roku początek dał wykład o wdrażaniu tzw. Otwartej Edukacji, która wygłosiła prof. Marlena Plebańska z Ośrodka Edukacji Informatycznej i Zastosowań Komputerów w Warszawie. Na konferencji informatycznej w Zespole Szkól Technicznych nie mogło nie być Grażyny Koby, która od 18 lat pisze podręczniki do informatyki dla wszystkich poziomów nauczania. Dziś mówiła jak zachęcić ucznia do programowania. - Przede wszystkim trzeba go zmotywować, pokazać praktyczne zastosowanie, sprawić, żeby on rozumiał to co robi, twórczo go angażować, rozwijać wyobraźnię i ciągle inspirować - radziła.

Przed uczestnikami jeszcze wiele ciekawych prelekcji m.in. o efektywnym wykorzystaniu szkolnej sieci Wi-Fi, bezprzewodowej tablicy interaktywnej, czy szkolnym laboratorium w tornistrze. Konferencja to nie tylko sale wykładowe czy warsztatowe, ale także stoiska. Barbarę Stasiak z firmy Agraf zapytałem o technologiczne hity tej dekady z przeznaczeniem dla szkół. - Hitem ostatnich dwóch lat są cyfrowe laboratoria doświadczalne. Robimy doświadczenia, które od razu wyświetlają się na komputerach - opowiadała.

Warto zwrócić uwagę na jeszcze jeden aspekt. Jest bardzo wiele plusów korzystania z nowoczesnych technologii, ale są także zagrożenia związane ze złym korzystaniem. Nauczyciele są świadomi tego, że uczniowie uciekają w wirtualny świat, a jednym z najczęstszych ruchów jest ruch palcem po ekranie telefonu dotykowego. Pogłębianie wiedzy nie stoi jednak w opozycji do kształtowania relacji w świecie rzeczywistym, czy porzucenia tradycji czytania papierowych książek. Nawet nazwa konferencji "Nowoczesne Technologie w Służbie Cyfrowej Szkoły" sugeruje, że technologie są dla szkoły, dla człowieka, a nie odwrotnie. Zdaniem Grażyny Koby nie ma sensu zakazywać dzieciom i młodzieży korzystania z nowoczesnych sprzętów, ale trzeba to odpowiednio ukierunkowywać. - Trzeba pokazywać metody wykorzystywania nowoczesnych technologii do różnych czynności, uczyć ich prawidłowych sposobów stosowania - powiedziała Grażyna Koba. - Pokazujemy uczniom jak technologie mogą służyć rozwijaniu swoich umiejętności, kwalifikacji w różnych typach kształcenia i że niekoniecznie muszą to być gry, ale również praca, z której potem są pieniądze - mówiła dyrektor ZST.

Patronem medialnym konferencji jest Radio Plus Radom

Joomla SEF URLs by Artio

ARTYSTA TYGODNIA

Biełyje rozy

SEDNO SPRAWY

sedno sprawy 1

REKLAMA

TWEETY FRANCISZKA

POLECAMY

LAS - DOBRE SĄSIEDZTWO

GRAMY Z CZARNYMI RADOM

 Drużyna M pkt
ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 17 49
PGE Skra Bełchatów 17 39
ONICO Warszawa 17 36
Asseco Resovia Rzeszów 17 32
Trefl Gdańsk 17 30
Jastrzębski Węgiel 17 30
Trefl Gdańsk 17 29
Cuprum Lubin 17 28
Espadon Szczecin 17 23
Aluron Virtu Warta Zawiercie 17 21
Cerrad Czarni Radom 17 21
GKS Katowice 17 21
MKS Będzin 17 15
Łuczniczka Bydgoszcz 17 15
BBTS Bielsko-Biała 17 9
Dafi Społem Kielce 17 9

POLECAMY

230x190 4

39. PIELGRZYMKA RADOMSKA