Na antenie: PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Monika Borysow-Dudowicz
Patron dnia: 23 lutego - św. Polikarp, biskup i męczennik
Pochmurno

-3°C

Radom

Pochmurno

Wilgotność: 76%

Wiatr: 30.58 km/h

 • 03 Sty 2019

  Śnieg 0°C -2°C

 • 04 Sty 2019

  Bardzo pochmurno 0°C -5°C

Radio Plus Radom /RADOM/O godne życie dla niepełnosprawnych i ich rodzin

Wiadomości z Radomia

O godne życie dla niepełnosprawnych i ich rodzin

16 listopad 2017 / Tekst

Rodzice osób niepełnosprawnych skupieni w inicjatywie "Chcemy całego życia" walczą o możliwość pracy na świadczeniu pielęgnacyjnym i większą refundację pieluchomajtek.

O godne życie dla niepełnosprawnych i ich rodzin
fot. Radio Plus Radom

Rodzice osób niepełnosprawnych chcą pracować. Obecnie muszą wybierać albo zarobek albo świadczenie pielęgnacyjne. - Świadczenie pielęgnacyjne jest niskie. Wynosi 1 406 zł w przypadku orzeczenia o niepełnosprawności przed 18. rokiem życia. Jeżeli niepełnosprawność zostanie orzeczona po 18. roku życia, to świadczenie dla opiekuna wynosi już 520 zł. Największym problemem jest pogodzenie wówczas realnych środków finansowych z potrzebami dziecka, potrzebami finansowymi rodziny. Zmierza to do degradacji rodzin z dziećmi niepełnosprawnymi - mówi Aneta Stańczyk, mama Oliwiera z autyzmem i neurotypowego Igora. 

Irmina Bińkowska jest matką samotnie wychowującą dwójkę niepełnosprawnych dzieci. Korzysta ze świadczenia pielęgnacyjnego. - Ojciec dzieci nie żyje. Nie mamy prawa do renty. Żyjemy tylko z tego świadczenia i z "pieniędzy z MOPS-u". Miesięcznie wpływa mi ok. 3 tys. zł. Po opłaceniu wszystkich rachunków zostaje mi na życie 1 400 zł. To jest dla nas uwłaczające, bo to życie pod kreską. EEG kosztuje 320 zł, lekarz - 100 zł. Muszę dwa miesiące odkładać, żeby wybrać jednego specjalistę dla jednego dziecka. To życie wyboru. Wybieram czy kupię dziecku spodnie w tym miesiącu i pójdę do neurologa, czy zaprowadzę Amelkę na jakieś tam badanie - to dylematy pani Irminy.

Rodzice nie mówią o pracy na pełen etat. Chodzi po prostu o dorobienie, możliwość pracy chałupniczej czy e-pracy. Pani Irmina przypomina, że rodzice też mają swoje potrzeby, marzenia. - Chciałabym bardzo kupić sobie sukienkę, ale muszę wydać pieniądze na moje dzieci - mówi. Aneta Stańczyk podkreśla z kolei jak ważne jest poczucie własnej wartości na rynku pracy. - Poczucie się człowiekiem, który wraz z niepełnosprawnością dziecka nie stracił samego siebie, nie stracił swoich możliwości. Niepełnosprawność dziecka jest często idealną pochylnią do tego, żeby wpaść w depresję. Przestajemy być my jako ludzie, a zaczynamy być my - opiekunowie - mówi. Warto zwrócić uwagę także na to, że rodzice niepełnosprawnych dzieci są osobami dobrze wykształconymi. - Mamy rodziców, którzy są lekarzami, prawnikami, dziennikarzami. Irminka jest na przykład specjalistką od funduszów unijnych i nagle okazuje się, że nie może pracować - zauważa. 

Jedna petycja dotyczy pracy i trafi do premier Beaty Szydło oraz minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbiety Rafalskiej, druga zaś dotyczy zwiększenia refundacji pieluchomajtek i skierowana jest do ministra zdrowia Konstantego Radziwiłła. Obecnie dofinansowanie dla osób dorosłych obejmuje 60 sztuk na miesiąc do 90 zł. - Wyobraźmy sobie osobę dorosłą, niedołężną, która musi wytrzymać całą dobę w dwóch pieluchach. To nie jest temat wstydliwy. To jest temat, o którym wstyd nie mówić. Jeżeli mamy osobę, która przebywa na rencie socjalnej i jej dochód miesięczny waha się w granicach 800 zł, dokupienie pieluchomajtek będzie kosztowało ok. 400 zł, więc za co. Zapewnienie podstawowej higieny albo rezygnacja z jedzenia, z leków - podnosi problem Aneta Stańczyk. Inicjatorzy apelują do ministra zdrowia o refundację zakupu 5 sztuk pieluchomajtek i w większej kwocie.

Petycje można podpisywać na stronie internetowej chcemycalegozycia.pl i w punktach stacjonarnych np. w Klubie Rodziców Dzieci Niepełnosprawnych od poniedziałku do czwartku od godz. 10.30 do 12 ul. Kościuszki 5 a (pokój 309)

O komentarz poprosiliśmy poseł Annę Kwiecień. Parlamentarzystka powiedziała, że rozumie potrzeby rodziców dzieci niepełnosprawnych. Podkreśliła też, że spadające bezrobocie i tym samym zwiększony popyt na pracownika to jeden z ważnych argumentów na rzecz umożliwienia pracy na świadczeniu. Anna Kwiecień zadeklarowała, że porozmawia o obydwu problemach z minister Elżbietą Rafalską.

 

 

Joomla SEF URLs by Artio

Pogoda

-3°C

Radom

Pochmurno

Wilgotność: 76%

Wiatr: 30.58 km/h

 • 03 Sty 2019

  0°C -2°C

 • 04 Sty 2019

  0°C -5°C

ARTYSTA TYGODNIA

Raindrops Keep Fallin' On My Head

SEDNO SPRAWY

sedno sprawy 1

REKLAMA

7 DNI NA MAZOWSZU

TWEETY FRANCISZKA

POLECAMY

DLA LASU - DLA LUDZI

GRAMY Z CZARNYMI RADOM


 Drużyna M pkt
ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 17 47
ONICO Warszawa 18 41
Jastrzębski Węgiel 18 40
Cerrad Czarni Radom 19 35
Aluron Virtu Warta Zawiercie 18 30
PGE Skra Bełchatów 18 27
GKS Katowice 19 27
Asseco Resovia Rzeszów 18 23
Indykpol AZS Olsztyn 19 22
Trefl Gdańsk 16 20
Chemik Bydgoszcz 19 19
Cuprum Lubin 18 17
MKS Będzin 19 6
Stocznia Szczecin 0 0

POLECAMY

230x190 4