Na antenie: ALEJA GWIAZD
Mariusz Syta
Patron dnia: 16 czerwca - św. Lutgarda, dziewica
Radio Plus Radom /RADOM/O godne życie dla niepełnosprawnych i ich rodzin

Wiadomości z Radomia

O godne życie dla niepełnosprawnych i ich rodzin

16 listopad 2017 / Tekst

Rodzice osób niepełnosprawnych skupieni w inicjatywie "Chcemy całego życia" walczą o możliwość pracy na świadczeniu pielęgnacyjnym i większą refundację pieluchomajtek.

O godne życie dla niepełnosprawnych i ich rodzin
fot. Radio Plus Radom

Rodzice osób niepełnosprawnych chcą pracować. Obecnie muszą wybierać albo zarobek albo świadczenie pielęgnacyjne. - Świadczenie pielęgnacyjne jest niskie. Wynosi 1 406 zł w przypadku orzeczenia o niepełnosprawności przed 18. rokiem życia. Jeżeli niepełnosprawność zostanie orzeczona po 18. roku życia, to świadczenie dla opiekuna wynosi już 520 zł. Największym problemem jest pogodzenie wówczas realnych środków finansowych z potrzebami dziecka, potrzebami finansowymi rodziny. Zmierza to do degradacji rodzin z dziećmi niepełnosprawnymi - mówi Aneta Stańczyk, mama Oliwiera z autyzmem i neurotypowego Igora. 

Irmina Bińkowska jest matką samotnie wychowującą dwójkę niepełnosprawnych dzieci. Korzysta ze świadczenia pielęgnacyjnego. - Ojciec dzieci nie żyje. Nie mamy prawa do renty. Żyjemy tylko z tego świadczenia i z "pieniędzy z MOPS-u". Miesięcznie wpływa mi ok. 3 tys. zł. Po opłaceniu wszystkich rachunków zostaje mi na życie 1 400 zł. To jest dla nas uwłaczające, bo to życie pod kreską. EEG kosztuje 320 zł, lekarz - 100 zł. Muszę dwa miesiące odkładać, żeby wybrać jednego specjalistę dla jednego dziecka. To życie wyboru. Wybieram czy kupię dziecku spodnie w tym miesiącu i pójdę do neurologa, czy zaprowadzę Amelkę na jakieś tam badanie - to dylematy pani Irminy.

Rodzice nie mówią o pracy na pełen etat. Chodzi po prostu o dorobienie, możliwość pracy chałupniczej czy e-pracy. Pani Irmina przypomina, że rodzice też mają swoje potrzeby, marzenia. - Chciałabym bardzo kupić sobie sukienkę, ale muszę wydać pieniądze na moje dzieci - mówi. Aneta Stańczyk podkreśla z kolei jak ważne jest poczucie własnej wartości na rynku pracy. - Poczucie się człowiekiem, który wraz z niepełnosprawnością dziecka nie stracił samego siebie, nie stracił swoich możliwości. Niepełnosprawność dziecka jest często idealną pochylnią do tego, żeby wpaść w depresję. Przestajemy być my jako ludzie, a zaczynamy być my - opiekunowie - mówi. Warto zwrócić uwagę także na to, że rodzice niepełnosprawnych dzieci są osobami dobrze wykształconymi. - Mamy rodziców, którzy są lekarzami, prawnikami, dziennikarzami. Irminka jest na przykład specjalistką od funduszów unijnych i nagle okazuje się, że nie może pracować - zauważa. 

Jedna petycja dotyczy pracy i trafi do premier Beaty Szydło oraz minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbiety Rafalskiej, druga zaś dotyczy zwiększenia refundacji pieluchomajtek i skierowana jest do ministra zdrowia Konstantego Radziwiłła. Obecnie dofinansowanie dla osób dorosłych obejmuje 60 sztuk na miesiąc do 90 zł. - Wyobraźmy sobie osobę dorosłą, niedołężną, która musi wytrzymać całą dobę w dwóch pieluchach. To nie jest temat wstydliwy. To jest temat, o którym wstyd nie mówić. Jeżeli mamy osobę, która przebywa na rencie socjalnej i jej dochód miesięczny waha się w granicach 800 zł, dokupienie pieluchomajtek będzie kosztowało ok. 400 zł, więc za co. Zapewnienie podstawowej higieny albo rezygnacja z jedzenia, z leków - podnosi problem Aneta Stańczyk. Inicjatorzy apelują do ministra zdrowia o refundację zakupu 5 sztuk pieluchomajtek i w większej kwocie.

Petycje można podpisywać na stronie internetowej chcemycalegozycia.pl i w punktach stacjonarnych np. w Klubie Rodziców Dzieci Niepełnosprawnych od poniedziałku do czwartku od godz. 10.30 do 12 ul. Kościuszki 5 a (pokój 309)

O komentarz poprosiliśmy poseł Annę Kwiecień. Parlamentarzystka powiedziała, że rozumie potrzeby rodziców dzieci niepełnosprawnych. Podkreśliła też, że spadające bezrobocie i tym samym zwiększony popyt na pracownika to jeden z ważnych argumentów na rzecz umożliwienia pracy na świadczeniu. Anna Kwiecień zadeklarowała, że porozmawia o obydwu problemach z minister Elżbietą Rafalską.

 

 

Joomla SEF URLs by Artio

ARTYSTA TYGODNIA

"(Everything I Do) I Do It For You"

SEDNO SPRAWY

sedno sprawy 1

REKLAMA

SZKOŁA TWOICH MARZEŃ

7 DNI NA MAZOWSZU

TWEETY FRANCISZKA

POLECAMY

GRAMY Z CZARNYMI RADOM


 Drużyna M pkt
ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 24 62
ONICO Warszawa 24 57
Jastrzębski Węgiel 24 50
Aluron Virtu Warta Zawiercie 24 43
Cerrad Czarni Radom 24 42
PGE Skra Bełchatów 24 38
Asseco Resovia Rzeszów 24 35
GKS Katowice 24 32
Indykpol AZS Olsztyn 24 30
Trefl Gdańsk 24 28
Chemik Bydgoszcz 24 22
Cuprum Lubin 24 20
MKS Będzin 24 9
Stocznia Szczecin 0 0

POLECAMY

230x190 4