Na antenie: CZŁOWIEK Z BLISKA
Małgorzata Steckiewicz
Patron dnia: św. Aleksy, wyznawca
Radio Plus Radom /RADOM/O prawach z Rzecznikiem

Wiadomości z Radomia

O prawach z Rzecznikiem

19 kwiecień 2016 / Tekst
Adam Bodnar - Rzecznik Praw Obywatelskich spotkał się z radomianami. Rzecznik omówił z mieszkańcami Radomia nurtujące ich problemy.

Spotkanie odbyło się w ramach wizyt regionalnych Rzecznika w różnych miastach Polski. Spotkanie było okazją do rozmowy i poruszenia problemów bliskich lokalnej społeczności. - Rzecznik nie może być instytucją odległą. Jego rolą powinna być nie tylko rozmowa, ale również zbliżanie się i poznawanie problemów mieszkańców poszczególnych miast. - powiedział na wstępie Adam Bodnar.

Wśród zebranych pojawiły się osoby prywatne, ale także przedstawiciele radomskich organizacji, np. Społecznego Komitetu Ochrony Zabytków, czy pedagogów ulicy. Podczas spotkania poruszone zostały problemy dotyczące wielu dziedzin. Radomianie poruszali kwestie związane ze służbą zdrowia: apelowali o ustalenie zasad przyjmowania pacjentów bez kolejki w przychodniach, o opracowanie prawnego informatora dla emerytów i rencistów, w którym osoby starsze mogłyby znaleźć czytelne informacje dotyczące praw pacjenta.

Poruszony został również problem opieki nad osobami starszymi, czy niepełnosprawnymi. Pojawiło się pytanie jak poradzić sobie z rozwiązaniem kwestii osób sprawujących opiekę nad bliskimi. - Wspierać należy nie tylko osoby chore, ale także opiekujące się nimi. To wsparcie nie może ograniczać się jedynie do pomocy materialnej. Chodzi również o informacje, doradztwo czy udzielenie wsparcie psychologicznego. Trzeba pracować z całymi rodzinami w ten sposób, by dzieliły swoje obowiązki. - powiedziała Barbara Imiołczyk - przewodnicząca komisji ekspertów ds. osób starszych przy Rzeczniku Praw Obywatelskich.

 W czasie spotkania padło również pytanie o ustawę regulującą zasady zadośćuczynienia za bezpodstawne oskarżenie przez prokuraturę. Mężczyzna, który zadał to pytanie zaapelował do Rzecznika Praw Obywatelskich o to, by wpłynął na to, aby każdy bez względu na piastowane stanowisko mógł w takim przypadku liczyć na zadośćuczynienie, a nie tylko przeprosiny. Jak powiedział Rzecznik, w tym przypadku potrzebna jest reforma całego systemu, a problem ten cały czas jest opracowywany w Biurze Rzecznika Praw Obywatelskich.

Jednak to nie jedyne tematy, które zostały poruszone podczas spotkania w Resursie Obywatelskiej:

 

By stać w obronie praw obywatelskich Rzecznik ma do dyspozycji rozmaite instrumenty, m.in. wystąpienia generalne:

 

Rocznie na biurko Rzecznika Praw Obywatelskich trafia ok. 60 tys. skarg i wniosków.

Joomla SEF URLs by Artio

ARTYSTA TYGODNIA

"Nie będę Julią"

SEDNO SPRAWY

sedno sprawy 1

REKLAMA

7 DNI NA MAZOWSZU

TWEETY FRANCISZKA

POLECAMY

GRAMY Z CZARNYMI RADOM


 Drużyna M pkt
ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 24 62
ONICO Warszawa 24 57
Jastrzębski Węgiel 24 50
Aluron Virtu Warta Zawiercie 24 43
Cerrad Czarni Radom 24 42
PGE Skra Bełchatów 24 38
Asseco Resovia Rzeszów 24 35
GKS Katowice 24 32
Indykpol AZS Olsztyn 24 30
Trefl Gdańsk 24 28
Chemik Bydgoszcz 24 22
Cuprum Lubin 24 20
MKS Będzin 24 9
Stocznia Szczecin 0 0

POLECAMY

230x190 4