Na antenie: PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Jan Pasterski
Patron dnia: 23 kwietnia - św. Wojciech, biskup i męczennik, główny patron Polski
Radio Plus Radom /RADOM/Odczarować zespół Downa...

Wiadomości z Radomia

Odczarować zespół Downa...

14 marzec 2018 / Tekst

- Gdyby na świecie żyło więcej osób z zespołem Downa, to na pewno nie byłoby wojen. - przekonuje Tatiana Kaplińska - kierownik Warsztatów terapii Zajęciowej "Do Celu", mama jedenastoletniego Maćka z zespołem Downa. W środę w Radomiu odbyły się obchody Światowego Dnia Osób z Zespołem Downa przypadającego 21 marca.

Odczarować zespół Downa...
fot. Weronika Chochoł / Radio Plus Radom

Pierwszym elementem obchodów była pantomima "Peregrinus - władca serc " w wykonaniu uczniów V Liceum Ogólnokształcącego im. Romualda Traugutta w Radomiu. "Peregrinus (...)" to historia matki, która dowiedziała się, że jej dziecko urodziło się z zespołem Downa. Uczniowie V LO pokazali emocje targające kobietą oraz zachowanie społeczeństwa w obliczu tej wady genetycznej. Autorką scenariusza pantomimy jest Tatiana Kaplińska, która podobny dramat przeżyła jedenaście lat temu. Jak wyjaśnia, wbrew powszechnemu przekonaniu zespół Downa to nie choroba, a zaburzenie genetyczne. Dodatkowy chromosom kodu genetycznego powoduje niepełnosprawną intelektualną, problemy ze zdrowiem i widoczne stygmaty na twarzy. Jednak ten sam chromosom nazywany jest jednocześnie "chromosomem miłości". - Osoby z zespołem Downa są przepełnione miłością, sympatią i uśmiechem. - przekonuje Tatiana Kaplińska:

 Tolerancja i świadomość społeczna wzrastają, ale cały czas trzeba docierać do świadomości - zwłaszcza osób młodych:

Po występie o swoich doświadczeniach Tatiana Kaplińska opowiedziała zebranym z sali koncertowej Zespołu Szkół Muzycznych uczniom. Ci z kolei podkreślają, że była to prawdziwa i potrzebna lekcja wychowawcza:

V Liceum we współpracy z Tatianą Kaplińską już od czterech lat "odczarowują zespół Downa". Agnieszka Gierwatowska - nauczyciel z V Liceum Ogólnokształcącego podkreśla, że w młodych ludziach tkwi duży potencjał i wiele nadziei. Trzeba ich tylko dobrze nakierować:

W rolę matki wcieliła się Wiktoria Stefańska. Jak mówi, ta rola nie jest prosta, jednak warto wysilić się, by propagować szacunek do osób niepełnosprawnych:

Na scenie wystąpił również Filip Kapliński - brat jedenastoletniego Maćka, którego narodziny ukazane są w pantomimie "Peregrinus - władca serc". - Ludzie mogą pomyśleć, że mój niepełnosprawny brat nic nie rozumie. Wcale tak nie jest. - podkreśla i uspokaja wszystkich sceptycznie nastawionych do osób z zespołem Downa:

Uczestnicy mogli również obejrzeć wystawę fotograficzną Doroty Wólczyńskiej - "Dostrzec czlowieka". Na zdjęciach widać przede wszystkim oczy. Oczy, które są zwierciadłem duszy.

Światowy Dzień Osób z Zespołem Downa obchodzony jest 21 marca. Data nie jest przypadkowa. To narodziny wiosny i ludzi wyjątkowych. Ponadto to 21 dzień trzeciego miesiąca w roku, tak jak zespół Downa to trisomia 21 pary chromosomów. Rokrocznie tego dnia by pokazać solidarność z osobami z zespołem Downa zakłada się skarpetki nie do pary. Ma to symbolizować dodatkowy chromosom - chociaż coś nie pasuje - można z tym żyć.

Joomla SEF URLs by Artio

ARTYSTA TYGODNIA

Fields of Gold

SEDNO SPRAWY

sedno sprawy 1

REKLAMA

Anna Kwiecień

SZKOŁA TWOICH MARZEŃ

7 DNI NA MAZOWSZU

TWEETY FRANCISZKA

POLECAMY

GRAMY Z CZARNYMI RADOM


 Drużyna M pkt
ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 24 62
ONICO Warszawa 24 57
Jastrzębski Węgiel 24 50
Aluron Virtu Warta Zawiercie 24 43
Cerrad Czarni Radom 24 42
PGE Skra Bełchatów 24 38
Asseco Resovia Rzeszów 24 35
GKS Katowice 24 32
Indykpol AZS Olsztyn 24 30
Trefl Gdańsk 24 28
Chemik Bydgoszcz 24 22
Cuprum Lubin 24 20
MKS Będzin 24 9
Stocznia Szczecin 0 0

POLECAMY

230x190 4