Na antenie: PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radia Plus Radom
Patron dnia: bł. Władysław z Gielniowa
Przejrzyście

5°C

Radom

Przejrzyście

Wilgotność: 87%

Wiatr: 22.53 km/h

 • 25 Wrz 2018

  Chwilowe opady deszczu 11°C 4°C

 • 26 Wrz 2018

  Bardzo pochmurno 13°C 2°C

Radio Plus Radom /RADOM/Odczarować zespół Downa...

Wiadomości z Radomia

Odczarować zespół Downa...

14 marzec 2018 / Tekst

- Gdyby na świecie żyło więcej osób z zespołem Downa, to na pewno nie byłoby wojen. - przekonuje Tatiana Kaplińska - kierownik Warsztatów terapii Zajęciowej "Do Celu", mama jedenastoletniego Maćka z zespołem Downa. W środę w Radomiu odbyły się obchody Światowego Dnia Osób z Zespołem Downa przypadającego 21 marca.

Odczarować zespół Downa...
fot. Weronika Chochoł / Radio Plus Radom

Pierwszym elementem obchodów była pantomima "Peregrinus - władca serc " w wykonaniu uczniów V Liceum Ogólnokształcącego im. Romualda Traugutta w Radomiu. "Peregrinus (...)" to historia matki, która dowiedziała się, że jej dziecko urodziło się z zespołem Downa. Uczniowie V LO pokazali emocje targające kobietą oraz zachowanie społeczeństwa w obliczu tej wady genetycznej. Autorką scenariusza pantomimy jest Tatiana Kaplińska, która podobny dramat przeżyła jedenaście lat temu. Jak wyjaśnia, wbrew powszechnemu przekonaniu zespół Downa to nie choroba, a zaburzenie genetyczne. Dodatkowy chromosom kodu genetycznego powoduje niepełnosprawną intelektualną, problemy ze zdrowiem i widoczne stygmaty na twarzy. Jednak ten sam chromosom nazywany jest jednocześnie "chromosomem miłości". - Osoby z zespołem Downa są przepełnione miłością, sympatią i uśmiechem. - przekonuje Tatiana Kaplińska:

 Tolerancja i świadomość społeczna wzrastają, ale cały czas trzeba docierać do świadomości - zwłaszcza osób młodych:

Po występie o swoich doświadczeniach Tatiana Kaplińska opowiedziała zebranym z sali koncertowej Zespołu Szkół Muzycznych uczniom. Ci z kolei podkreślają, że była to prawdziwa i potrzebna lekcja wychowawcza:

V Liceum we współpracy z Tatianą Kaplińską już od czterech lat "odczarowują zespół Downa". Agnieszka Gierwatowska - nauczyciel z V Liceum Ogólnokształcącego podkreśla, że w młodych ludziach tkwi duży potencjał i wiele nadziei. Trzeba ich tylko dobrze nakierować:

W rolę matki wcieliła się Wiktoria Stefańska. Jak mówi, ta rola nie jest prosta, jednak warto wysilić się, by propagować szacunek do osób niepełnosprawnych:

Na scenie wystąpił również Filip Kapliński - brat jedenastoletniego Maćka, którego narodziny ukazane są w pantomimie "Peregrinus - władca serc". - Ludzie mogą pomyśleć, że mój niepełnosprawny brat nic nie rozumie. Wcale tak nie jest. - podkreśla i uspokaja wszystkich sceptycznie nastawionych do osób z zespołem Downa:

Uczestnicy mogli również obejrzeć wystawę fotograficzną Doroty Wólczyńskiej - "Dostrzec czlowieka". Na zdjęciach widać przede wszystkim oczy. Oczy, które są zwierciadłem duszy.

Światowy Dzień Osób z Zespołem Downa obchodzony jest 21 marca. Data nie jest przypadkowa. To narodziny wiosny i ludzi wyjątkowych. Ponadto to 21 dzień trzeciego miesiąca w roku, tak jak zespół Downa to trisomia 21 pary chromosomów. Rokrocznie tego dnia by pokazać solidarność z osobami z zespołem Downa zakłada się skarpetki nie do pary. Ma to symbolizować dodatkowy chromosom - chociaż coś nie pasuje - można z tym żyć.

Joomla SEF URLs by Artio

Pogoda

5°C

Radom

Przejrzyście

Wilgotność: 87%

Wiatr: 22.53 km/h

 • 25 Wrz 2018

  11°C 4°C

 • 26 Wrz 2018

  13°C 2°C

ARTYSTA TYGODNIA

Midnight Lady

40. PIELGRZYMKA RADOMSKA

SEDNO SPRAWY

sedno sprawy 1

REKLAMA

7 DNI NA MAZOWSZU

TWEETY FRANCISZKA

POLECAMY

DLA LASU - DLA LUDZI

GRAMY Z CZARNYMI RADOM

 Drużyna M pkt
ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 30 75
PGE Skra Bełchatów 30 72
Trefl Gdańsk 30 65
Asseco Resovia Rzeszów 30 57
Indykpol AZS Olsztyn 30 57
Jastrzębski Węgiel 30 57
ONICO Warszawa 30 57
Cuprum Lubin 30 45
Cerrad Czarni Radom 30 43
Aluron Virtu Warta Zawiercie 30 39
GKS Katowice 30 36
Stocznia Szczecin 30 34
MKS Będzin 30 29
Łuczniczka Bydgoszcz 30 21
BBTS Bielsko-Biała 30 19
Dafi Społem Kielce 30 15

POLECAMY

230x190 4