Na antenie: PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Agnieszka Morawska
Patron dnia: św. Szymon z Lipnicy, prezbiter
Radio Plus Radom /RADOM/Oddaj krew - to nic strasznego!

Wiadomości z Radomia

Oddaj krew - to nic strasznego!

11 lipiec 2019 / Tekst

O tym, że oddawanie krwi to nic strasznego przekonała się dziś nasza reporterka. Z mikrofonem i aparatem wybrała się do Centrum, by krok po kroku przedstawić wszystkie etapy oddawania krwi. 

Oddaj krew - to nic strasznego!
fot. Weronika Chochoł/Radio Plus Radom

Krew oddać może każdy zdrowy człowiek miedzy 18 a 65 rokiem życia. Od krwiodawcy pobiera się jednorazowo 450 ml krwi. Oddawanie krwi jest bezpieczne - wystarczy dobry stan zdrowia oraz prawidłowe przygotowanie do donacji.

Każdy dawca przed oddaniem krwi wypełnia szczegółową ankietę dotyczącą zdrowia i ewentualnych przeciwwskazań do oddawania krwi. Pytania w ankiecie dotyczą stanu zdrowia, przebytych chorób i zabiegów. Podpisuje się również zgodę na pobranie krwi, przekazanie jej do badań oraz ewentualny kontakt RCKiK z krwiodawcą. Ankietę oddaje się u doktora, który sprawdza odpowiedzi i decyduje o tym, czy krwiodawca zostanie dopuszczony do oddania krwi.

Później pobierana jest próbka krwi do badań. Raz w roku wykonuje się morfologię - wtedy krew pobierana jest z żyły. Kolejny raz to już pobranie próbki z palca. Pobranie trwa chwilę, wszystko wykonywane jest w sterylnych warunkach:

Wyniki badań trafiają do lekarza - ten interpretuje je, sprawdza ankietę. Jeśli badania wychodzą prawidłowo krwiodawca przechodzi badania fizykalne - badane jest ciśnienie, kandydat jest osłuchiwany, przechodzi rozmowę z lekarzem. Kto może zostać dawcą i jak się przygotować? Wyjaśnia Krzysztof Radziejowski - zastępca dyrektora ds. lecznictwa i lekarz w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Radomiu:

Jeśli wszystko jest w porządku, krwiodawca udaje się do kuchni, gdzie przed oddaniem krwi wypija szklankę herbaty lub kawy. Po tym należy zdezynfekować rękę w zgięciu łokciowym i założyć fartuch ochronny i nadchodzi najważniejszy moment - pobranie krwi. Przez cały czas donacji Weronice Chochoł towarzyszyła Grażyna Kołsut, która pobierała krew i wyjaśniała krok po kroku, co robi by donacja była bezpieczna. Dowiadujemy się również o specjalistycznych badaniach krwi, które wykonywane są po jej pobraniu. Nasza reporterka pyta również, dlaczego krwiodawca otrzymuje tyle czekolad i po co przy stanowisku jest tyle pojemników:

Po oddaniu krwi należy chwilę odczekać. Jeżeli krwiodawca dobrze się czuje, odbiera posiłek regeneracyjny w postaci czekolad. Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Radomiu współpracuje z wieloma sponsorami. Często obok przysłowiowych czekolad można otrzymać upominki, vouchery, zaproszenia do restauracji czy wejściówki do miejsc kultury. Jednak krwiodawcy nie oddają krwi dla profitów: 

 Wakacje to trudny czas dla stacji w całej Polsce. Akcje prowadzone w szkołach ze względu na wakacje nie odbywają się, wielu krwiodawców wyjeżdża, a zwiększona liczba wypadków powoduje, że zapasy krwi kurczą się w zastraszającym tempie. Dlatego każda donacja jest na wagę złota. 

Krew można oddawać również w radomskiej stacji przy ulicy Limanowskiego 42:

  • w poniedziałki i środy w godz. od 7.00 do 14.00
  • we wtorki w godz. od 7.00 do 18.00
  • w czwartki i piątki w godz. od 7.00 do 13.30

Można wybrać się również do oddziałów terenowych w Kozienicach i Grójcu, a także wziąć udział w akcji wyjazdowej. Ich harmonogram dostępny jest tutaj

Relacji z oddawania krwi przygotowanej przez naszą reporterkę od wejścia do Centrum po zejście z fotela wysłuchać można tutaj: 

 

Joomla SEF URLs by Artio

ARTYSTA TYGODNIA

"Nie będę Julią"

SEDNO SPRAWY

sedno sprawy 1

REKLAMA

7 DNI NA MAZOWSZU

TWEETY FRANCISZKA

POLECAMY

GRAMY Z CZARNYMI RADOM


 Drużyna M pkt
ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 24 62
ONICO Warszawa 24 57
Jastrzębski Węgiel 24 50
Aluron Virtu Warta Zawiercie 24 43
Cerrad Czarni Radom 24 42
PGE Skra Bełchatów 24 38
Asseco Resovia Rzeszów 24 35
GKS Katowice 24 32
Indykpol AZS Olsztyn 24 30
Trefl Gdańsk 24 28
Chemik Bydgoszcz 24 22
Cuprum Lubin 24 20
MKS Będzin 24 9
Stocznia Szczecin 0 0

POLECAMY

230x190 4