Na antenie: W rytmie Radomia i regionu
Wojciech Sałek
Patron dnia: 24 maja - Najświętsza Maryja Panna Wspomożycielka Wiernych
Radio Plus Radom /RADOM/[AKTUALIZACJA] Około 80 procent nauczycieli w Radomiu strajkuje

Wiadomości z Radomia

[AKTUALIZACJA] Około 80 procent nauczycieli w Radomiu strajkuje

08 kwiecień 2019 / Tekst

Pół tysiąca uczniów przyszło dziś do szkoły lub przedszkola mimo strajku.  W sumie w poniedziałek w radomskich placówkach było ponad 1300 podopiecznych. 

[AKTUALIZACJA] Około 80 procent nauczycieli w Radomiu strajkuje
fot. Weronika Chochoł/Radio Plus Radom

AKTUALIZACJA GODZ. 15.00

Urząd Miejski w Radomiu zaktualizował dane dotyczące liczby nauczycieli i pracowników administracji, którzy wzięli udział w strajku oraz liczby dzieci, które w poniedziałek przyszły do placówek, w których odbywał się strajk: 

Przedszkola:

Strajkowało 78 proc. nauczycieli i 20 proc. pracowników administracji i obsługi. Przyszło 73 dzieci.

Szkoły podstawowe

Strajkowało 85 proc. nauczycieli i 13 proc. pracowników administracji i obsługi. Przyszło 214 uczniów.

Licea Ogólnokształcące, ZSO, Zespół Szkół Muzycznych i Zespół Szkół Plastycznych

Strajkowało 80 proc. nauczycieli i 21 proc. pracowników administracji i obsługi. Przyszło 172 uczniów.

Szkoły zawodowe

Strajkowało 81 proc. nauczycieli i 6 proc. pracowników administracji i obsługi. Przyszło 41 uczniów.

_____________________________________________________________________________________________

Najspokojniej w przedszkolach

61 dzieci znajduje się dziś w radomskich przedszkolach. Wszystkie mają zapewnioną opiekę. W przedszkolach strajkują 283 osoby, a 187 osób - głównie pracownicy administracji i obsługi - podjęło pracę. W strajku nie uczestniczą cztery przedszkola nr: 5, 7, 9, 14. Natomiast w strajkujących placówkach dzieci mają zapewniony posiłek. - W piątek otrzymaliśmy informację, że w czterech przedszkolach strajkują również pracownicy kuchni. Sytuacja jest jednak pod kontrolą - dzieci będą miały co zjeść - mówi wiceprezydent Radomia Karol Semik: 

 

Jeśli chodzi o przedszkola według danych z godz. 9.00 strajk podjęło 60 procent nauczycieli. - Rodzice przedszkolaków postanowili nie ryzykować posłaniem dziecka do przedszkola i w większości przypadków opiekę znaleźli. Nie wiem, jak długo są takie możliwości - mówi wiceprezydent Semik i dodaje: - Rodzice dzieci w wieku do 8 lat mogą zwrócić się do dyrektora przedszkola o zaświadczenie, w którym stwierdzi, że nie ma możliwości zapewnienia opieki. Z takim zaświadczeniem można udać się do ZUS-u: 

 

Szkoły podstawowe 

W przypadku radomskich podstawówek sytuacja wygląda gorzej. Strajk podjęło 78 procent nauczycieli oraz 15 procent administracji i obsługi. Do strajku nie przystąpiła jedynie Publiczna Szkoła Podstawowa nr 31. Jeśli chodzi o szkoły podstawowe i ponad podstawowe trudno jest na chwilę obecną oszacować dokładnie procent strajkujących nauczycieli. Ich strajk odbywa się w godzinach pracy - warto pamiętać, że nauczyciele pracę rozpoczynają w różnych godzinach, w zależności od planu lekcji. W podstawówkach (stan na godz. 9.00) znajdowało się 292 uczniów - najwięcej w PSP nr 27 i 30. 

 

Szkoły ponadgimnazjalne

Jeżeli chodzi o licea ogólnokształcące jest jeden szczególny przypadek - II LO im. Marii Konopnickiej. Tam strajkuje 10 nauczycieli, 14 pracuje - uczniowie biorą udział w zajęciach dydaktycznych lub uczestniczą w zajęciach opiekuńczych. W liceach i zespołach szkół (łącznie z Zespołem Szkół Muzycznych i Plastycznych) strajkuje 80 procent nauczycieli. Jeśli chodzi o szkoły zawodowe: akcji strajkowej nie podjął Zespól Szkół Agrotechnicznych i Gospodarki Żywnościowych. W pozostałych placówkach strajkuje 77 procent nauczycieli. W szkołach zawodowych przebywa 218 uczniów, jednak liczba pracujących nauczycieli pozwala na przeprowadzenie zajęć wychowawczych. W szkołach ponadpodstawowych przebywa w sumie około tysiąca uczniów: 

 

Jak informuje wiceprezydent Karol Semik protest przebiega spokojnie. Doszło do pojedynczego incydentu w jednym z liceów. W szkole pojawił się mężczyzna z przygotowanymi afiszami przedstawiącymi treści atakującymi premiera i polski rząd: 

 

Dyrektorzy poszczególnych szkół informują, że czas trwania strajku jest wielką niewiadomą - wszystko zależy od rozmów między stroną rządową, a związkowcami. Jutro w Radomiu odbędzie się spotkanie zespołu monitorującego sytuację w radomskich szkołach dotyczące realizacji egzaminów ósmoklasistów. 

Przepisy prawa oświatowego regulują zadania dyrektora związane z zapewnieniem opieki uczniom w sytuacji kryzysowej, która może być wywołana strajkiem. Fakt przystąpienia nauczycieli do strajku nie zwalnia dyrektora z wykonania zadania polegającego na zapewnieniu uczniom bezpiecznych i higienicznych warunków pobytu na terenie szkoły. Strajk nie stanowi przyczyny odwołania zajęć w przedszkolu i szkole oraz jej zamknięcia. Zapewnienie opieki uczniom powinno odbywać się zgodnie z planem pracy przedszkola oraz szkoły, zgodnie z tygodniowym rozkładem zajęć dydaktyczno-wychowawczych, w tym godzin pracy świetlicy, łącznie z zapewnieniem posiłku, jeżeli dziecko z niego korzysta. Wszelkie nieprawidłowości zgłaszać można  do organu prowadzącego - odpowiednio wójta, burmistrza, prezydenta miasta oraz kuratora oświaty. 

Joomla SEF URLs by Artio

ARTYSTA TYGODNIA

Lambada

SEDNO SPRAWY

sedno sprawy 1

REKLAMA

Anna Kwiecień

SZKOŁA TWOICH MARZEŃ

7 DNI NA MAZOWSZU

TWEETY FRANCISZKA

POLECAMY

GRAMY Z CZARNYMI RADOM


 Drużyna M pkt
ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 24 62
ONICO Warszawa 24 57
Jastrzębski Węgiel 24 50
Aluron Virtu Warta Zawiercie 24 43
Cerrad Czarni Radom 24 42
PGE Skra Bełchatów 24 38
Asseco Resovia Rzeszów 24 35
GKS Katowice 24 32
Indykpol AZS Olsztyn 24 30
Trefl Gdańsk 24 28
Chemik Bydgoszcz 24 22
Cuprum Lubin 24 20
MKS Będzin 24 9
Stocznia Szczecin 0 0

POLECAMY

230x190 4