Na antenie: W rytmie Radomia i regionu
Magda Gliszczyńska, Wojtek Sałek
Patron dnia: 24 czerwca - Narodzenie św. Jana Chrzciciela
Radio Plus Radom /RADOM/Oni nie zginęli na marne!

Wiadomości z Radomia

Oni nie zginęli na marne!

17 wrzesień 2018 / Tekst

Apel Pamięci, salwa honorowa, przemówienia i kwiaty, a przede wszystkim obecność. W Radomiu odbyły się obchody 79. rocznicy agresji sowieckiej na Polskę.

Oni nie zginęli na marne!
fot. Weronika Chochoł / Radio Plus Radom

W obchodach udział wzięli parlamentarzyści, samorządowcy, przedstawiciele organizacji kombatanckich czy rodzin katyńskich oraz młodzież szkolna.

Chociaż agresja sowiecka na Polskę przyniosła ogromne straty i wiele cierpienia, nie każdy pamięta, co oznacza data 17 września. Tego dnia Armia Czerwona wkroczyła na ziemie Rzeczpospolitej Polskiej wbrew polsko-sowieckiemu paktowi o nieagresji. Sowieci realizowali natomiast ustalenia z tajnego protokołu paktu Ribbentrop-Mołotow. W sumie w starciach z Armią Czerwoną zginęło ok. 2,5 tysiąca polskich żołnierzy, a ok. 20 tysięcy było rannych i zaginionych. Aresztowanych zostało ponad 200 tysięcy Polaków - oficerów, policjantów, ziemian i prawników. Obywatele II Rzeczpospolitej zmuszeni byli do przyjęcia obywatelstwa radzieckiego. Ponad milion Polaków trafiło na Syberię. Mieszkańcy wschodniej części Polski byli masowo represjonowani, polski majątek narodowy i dobra prywatne wywiezione zostały w głąb ZSRR. Likwidowano również kościoły, które zamieniane były na magazyny, składy czy kina. Pokłosiem sowieckiej agresji na Polskę jest zbrodnia katyńska.

W radomskich obchodach udział wzięli przedstawiciele m.in. Związku Więźniów Politycznych Okresu Stalinowskiego czy Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych:

- Pamiętajmy o tym, że oni nie zginęli na marne, zginęli dla Rzeczypospolitej. Dziś wspominamy ich i oddajemy szacunek i hołd ich rodzinom - rodzinom wielokrotnie uciemiężonym przez lata komunizmu - powiedział podczas uroczystości podsekretarz stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej - Wojciech Skurkiewicz:

 - Obchodząc rocznicę napaści sowietów na Polskę, oddajemy hołd wielkiej tragedii podczas II wojny światowej, ale również coraz mocniej doceniamy osiągnięcia ostatnich lat - powiedział prezydent Radomia Radosław Witkowski:

- To niezwykle smutna, przygnębiająca rocznica - mówi Dariusz Żytnicki - historyk z II Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Konopnickiej w Radomiu i dodaje: - Jestem jedną z setek tysięcy osób doświadczonych rodzinnie:

Sztandar Rodzin Katyńskich nieśli uczniowie IV Liceum Ogólnokształcącego im. Tytusa Chałubińskiego w Radomiu:

Obchody odbyły się przed pomnikiem poświęconym ofiarom zbrodni katyńskiej i poległym na Wschodzie na początku II wojny światowej na cmentarzu przy ul. Limanowskiego w Radomiu. W programie obok przemówień i złożenia kwiatów znalazły się również Apel Poległych i salwa honorowa. Uroczystości uświetniła Orkiestra Wojskowa z Radomia:

Joomla SEF URLs by Artio

ARTYSTA TYGODNIA

Break My Stride

SEDNO SPRAWY

sedno sprawy 1

REKLAMA

SZKOŁA TWOICH MARZEŃ

7 DNI NA MAZOWSZU

TWEETY FRANCISZKA

POLECAMY

GRAMY Z CZARNYMI RADOM


 Drużyna M pkt
ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 24 62
ONICO Warszawa 24 57
Jastrzębski Węgiel 24 50
Aluron Virtu Warta Zawiercie 24 43
Cerrad Czarni Radom 24 42
PGE Skra Bełchatów 24 38
Asseco Resovia Rzeszów 24 35
GKS Katowice 24 32
Indykpol AZS Olsztyn 24 30
Trefl Gdańsk 24 28
Chemik Bydgoszcz 24 22
Cuprum Lubin 24 20
MKS Będzin 24 9
Stocznia Szczecin 0 0

POLECAMY

230x190 4